Wolfenstein Youngblood i gry strzelanki na Zamku Wolfenstein

kwi28
Gry multiplayer Wolfenstein Youngblood

Blazkowicz brzmi po polsku, bo główny bohater serii gier, których akcja rozgrywała się wokół mrocznego zamku Wolfenstein, jest Amerykaninem polskiego pochodzenia. Wiliam Joseph Blazkowicz, czy też BJ, pojawia się w wydanym w 1992 roku Wolfenstein 3D. Korzenie gry są jeszcze starsze i sięgają 1981, kiedy to na Apple II, MS-DOS i Commodore 64 ukazała się pierwsza skradanka Castle Wolfenstein.

 

Strzelanki FPS i II Wojna Światowa

 

O ile w pierwszej grze B.J. Blazkowicz głównie skradał się, by zabić Hitlera, kolejne produkcje franczyzy Wolfenstein to rasowe gry strzelanki FPS. Wraz z kolejnymi produkcjami, II Wojna Światowa coraz bardziej ustępuje wątkom magicznym i Science-Fiction.

 

Return to Castle Wolfenstein

 

BJ musi powstrzymać SS Paranormal Division, której patronuje sam złowieszczy Heinrich Himmler. Ta gra oparta na silniku Quake 3, ma pewne luźne odniesienia do prawdziwych projektów magicznych, które prowadziła III Rzesza. Oczywiście Ahnenerbe i Towarzystwo Thule nie budowało spektakularnych robotów bojowych, ale na szczęście Blazkowicz wie, jak dać sobie z nimi radę.

 

Wolfenstein Enemy Territory Legacy

 

Wolfenstein Enemy Territory i Quake Wars

 

O ile ten pierwszy tytuł, to klasyka wojennej gry strzelanki, to sequel w realiach inwazji Obcych, pozostawił po sobie mieszane uczucia. Enemy Territory II Wojna Światowa, to przykład znakomitej gry multiplayer, która wytyczyła szereg nowych standardów dla gatunku. Nawet w 2020, prawie 19 lat po premierze tej produkcji iD Software, ciągle dostępne są serwery, gdzie możemy sprawdzić w akcji wierny MP40 i Panzerfaust. Projekt Open Source ET:Legacy ciągle ulepsza klienta i serwery dla fanów tej gry.

 

Wolfenstein New Order

 

Już nie II Wojna Światowa, a alternatywne lata 60, w których Państwa Osi pokonały Aliantów. Nie ma tu wiele do myślenia, trzeba walczyć z wrogiem. Philip K. Dick zapewne chciałby, aby Człowiek z Wysokiego Zamku, miał ochroniarza tej klasy, jak BJ Blazkowicz. Pół Internetu szukało informacji jak pokonać robota i Trupią Główkę. Kontynuacje tej strzelanki przyniósł nam sequel Wolfenstein 2 The New Colossus. Gry trafiły wreszcie na konsole PlayStation 3 i 4 oraz Xbox 360 i One.

 

Wolfenstein Youngblood

 

Wolfenstein Youngblood

 

Ta produkcja studia Bethesda wyniosła serię Wolfenstein na nowy poziom rozgrywki. Lata 80 w wydaniu III Rzesza, wymagają bohaterów nowej generacji. Stają się nim córki BJ Jessie i Zofia Blazkowicz. Ciekawostką jest, że dopiero strzelanki Wolfenstein Youngblood i Cyberpilot otrzymały prawo używania na terenie Niemiec symboliki nazistowskiej, jak swastyka czy runy SS.  Większość detalistów, jak Mediamarkt, Saturn czy GameStop, odmówiła sprzedaży wersji bez cenzury.

kwi  28