Windows 11, czy warto już dziś instalować?

lis30
Windows 11, czy warto już dziś instalować?

Wydany jesienią 2021 roku Windows 11 to dobry system, zawiera parę udoskonaleń względem bezpieczeństwa (stąd wymogi dotyczące TPM w wersji 2.0), jak i nowy wygląd. Tylko czy warto śpieszyć się z jego instalacją? Naszym zdaniem jeszcze nie.

Jak wiadomo po premierach poprzednich wersji systemu Windows, wszystkie w większym bądź mniejszym stopniu dotykały „problemy wieku dziecięcego”. Nowy system jest na bieżąco aktualizowany w związku z błędami zgłaszanymi przez developerów i użytkowników, prawda jest taka, że aby system stał się w pełni funkcjonalny i pozbawiony większości obecnych wad trzeba będzie prawdopodobnie poczekać do przyszłej jesieni, to wystarczająco dużo czasu na naprawienie większości błędów, z którymi obecnie borykają się użytkownicy.

 

 

Nowy system prócz zwiększonej ochrony użytkownika wprowadził również odświeżony wygląd. Przycisk start został przeniesiony z lewego dołu paska zadań na środek, nie każdemu przypadnie to do gustu. Jakby nie było to całkiem spora zmiana, i osoby przyzwyczajone do wyglądu starego paska startowego mogą mieć nieco problemów aby się połapać co jest gdzie.

 

 


Dodatkowo Microsoft uraczył nas kilkoma graficznymi bajerami i… w sumie to tyle, żadnej większej spektakularnej zmiany, oczywiście prócz wymagań sprzętowych, tutaj oficjalnie aby móc zainstalować system Windows 11 potrzebujemy minimum 8 generacji procesora Intel Core, bądź 2 generacji Ryzenów, dodatkowo wymagane jest wsparcie dla TPM minimum 2.0 , oraz UEFI z włączoną funkcją bezpiecznego rozruchu. Istnieją oczywiście proste sposoby aby zainstalować nowy system firmy z Redmond na praktycznie każdym komputerze, tylko pytanie czy ma to sens.

System dostępny jest z poziomu aktualizacji obecnie posiadanego już systemu Windows, możemy również pobrać z oficjalnej strony Microsoft obraz systemu i zainstalować go „na świeżo”. Ta druga opcja podobno wywołuje mniej komplikacji niż aktualizacja według informacji, które możemy znaleźć na forach internetowych.

Windows 10 wedle oficjalnych informacji w chwili pisania tego artykułu ma być w pełni wspierany do minimum 2025 roku, patrząc w przeszłość na wsparcie poprzedników „10” jest duża szansa, że będzie nawet dłuższe. Znana nam już od kilku lat „dziesiątka” to dobry, stabilny i sprawdzony w boju system, dlatego osobiście na dzień dzisiejszy nie polecamy aktualizacji, jeżeli zależy nam na stabilnej i bezproblemowej pracy, lepiej zaczekać przynajmniej rok aż Microsoft rozwiąże większość problemów z którymi boryka się obecnie 11.

lis  30