Ustawienia Windows 10 - porady i instrukcja użytkownika

cze24
Instrukcja użytkownika Windows 10

Windows 10 jest dominujących systemem operacyjnym zarówno wśród komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Od swojego debiutu w 2015 roku, na początku roku 2020, udział w rynku systemu Microsoft z cyferką 10 wzrósł do imponującego poziomu 63% wszystkich systemów z Windows, co zapewne wiąże się z niedawnym (14 stycznia 2020), zakończeniem 10 letniego wsparcia dla popularnego systemu Windows 7.

 

Windows 10 cena

 

Jak wiadomo, każdy system Windows występuje w kilku wersjach, które różnią się zarówno zakresem funkcjonalności, jak i ceną. W rodzinie Windows 10, dwa kluczowe warianty to wersje Home i Pro. Niektóre ustawienia systemowe przeprowadza się w nieco inny sposób, w zależności od wersji systemu, w takiej sytuacji będziemy zwracać uwagę, jakiego wariantu dotyczy dana porada. Osoby nabywające biznesowe laptopy poleasingowe, co do zasady korzystają z dobrodziejstw znacznie bogatszej wersji Windows 10 Pro, która przy zakupie na rynku wiąże się z reguły z dodatkowym kosztem ok. 800zł.

 

Pierwsze uruchomienie komputera czy laptopa z Windows 10:

 

Pierwsze kroki w trakcie i po instalacji systemu Windows to wybór języka systemowego oraz systemu jednostek miar, walut i pokazywania czasu, właściwej dla danej szerokości geograficznej. Możemy oczywiście dokonać późniejszej zmiany tych parametrów, czy też zastosować dogodną dla nas kombinację, używając na przykład polskiego języka systemowego i brytyjskiego systemu pokazywania daty.

 

Panel sterowania i menu ustawienia Windows 10:

 

Większości zmian ustawień systemu Windows 10 dokonujemy w Panelu sterowania, do którego wchodzimy naciskając lewym przyciskiem myszy (dalej „LPM”, analogicznie „prawy przycisk myszy” będziemy tutaj nazywać „PPM”) przycisk „Start” w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie klikamy LKM symbol „trybik” z menu Ustawienia.

 

Windows 10 najczęściej spotykane problemy

 

Przygotowaliśmy dla Państwa zbiór rozwiązań dziesięciu najpopularniejszych problemów, jakie przynajmniej zgodnie z rankingiem wyszukiwarki Google, użytkownicy miewają z systemem Windows 10 oraz proste sposoby na ich rozwiązanie:

 

 1. Jak zmienić język systemu?
 2. Jak wejść do systemu BIOS laptopa?
 3. Jak usunąć hasło w systemie Windows?
 4. Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?
 5. Jak włączyć i wyłączyć kafelki?
 6. Jak przywrócić Windows 10 do ustawień fabrycznych?
 7. Jak wyłączyć firewall?
 8. Jak uruchomić tryb awaryjny?
 9. Jak zmienić nazwę użytkownika?
 10. Jak sprawdzić hasło Wifi Windows?

 

Jak zmienić język systemu Windows 10?

 

Jak zmienić język systemu Windows 10?

 

Jeżeli nie dokonaliśmy wyboru pożądanego języka podczas instalacji systemu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to później:

 

 1. LPM klikamy menu „Start”
 2. LPM klikamy symbol „trybik” i wchodzimy do menu „Ustawienia”
 3. LPM klikamy w menu „Czas i język”
 4. LPM klikamy w menu „Język”,
 5. W polu „Język wyświetlania systemu Windows” klikamy LPM „Dodaj język wyświetlania systemu Windows w sklepie Microsoft Store”,
 6. Wybieramy interesujący nas język spośród dostępnych tam bezpłatnie wariantów i klikamy go LPM, po czy powtarzamy to na okienku „Pobierz”. Instalacja powinna rozpocząć się automatycznie.

 

Jak wejść do BIOS laptopa czy komputera

 

Jak wejść do systemu BIOS laptopa?

 

System BIOS to zbiór podstawowych ustawień i informacji niezbędnych do funkcjonowania każdego komputera. Dokonujemy w nim szeregu zmian konfiguracyjnych, chociażby w zakresie wyboru dysku rozruchowego, trybu zarządzania energią, reakcji na określone zdarzenia, itp. Miejmy więc na uwadze, że przeprowadzając zmiany ustawień w BIOS możemy doprowadzić do uszkodzenia, bądź uniemożliwić normalny start komputera. Jeżeli jednak wiemy, że jest to niezbędne, wejście do systemu BIOS laptopów następuje poprzez naciśnięcie danego klawisza podczas restartu komputera (stosujemy opcję „Uruchom ponownie”):

 1. BIOS laptopa HP – wciskamy podczas uruchamiania klawisz F10
 2. BIOS laptopa DELL – wciskamy podczas uruchamiania klawisz F2
 3. BIOS laptopa Lenovo – wciskamy podczas uruchamiania przemiennie klawisze F1 i F2
 4. BIOS laptopa Fujitsu – wciskamy podczas uruchamiania klawisz F2
 5. BIOS laptopa Toshiba – wciskamy podczas uruchamiania klawisz F2
 6. BIOS laptopa Apple – wciskamy i trzymamy podczas uruchamiania klawisze CMD, OPT, “O” and "F".

 

W systemie BIOS poruszamy się w menu za pomocą strzałek na klawiaturze. Należy pamiętać, by opuszczając ten system wyjść z niego z zapisaniem bądź bez zapisania dokonanych przez nas zmian.

 

Jak usunąć hasło Windows 10

 

Jak usunąć hasło w systemie Windows 10?

 

Zabezpieczenie komputera hasłem jest jednym z najważniejszych elementów naszego cyfrowego bezpieczeństwa, stąd absolutnie zalecamy posiadanie silnego hasła i jego regularną zmianę, zgodnie z wytycznymi Microsoft. Jeśli uważacie Państwo, że z jakichś przyczyn hasło przeszkadza Wam w pracy bądź utrudnia korzystanie z komputera, można wyłączyć je w Windows 10:

 

 1. Klikamy LPM menu „Start”
 2. W okienko po prawej stronie wpisujemy komendę: netplwiz
 3. Pojawi się okno „Konta użytkowników”, w którym odznaczamy opcję „Aby używać tego komputera użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło”,
 4. Klikamy LPM „Zastosuj”,
 5. Restartujemy komputer.

 

Podczas kolejnych uruchomień systemu nastąpi automatyczne logowanie, bez obowiązku podawania loginu i hasła. Należy mieć na uwadze, że obecnie każda osoba może bez problemu uzyskać dostęp do takiego komputera i zgromadzonych na nim danych, stąd też należy chronić go przed dostępem postronnych.

 

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

 

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

 

Posiadając legalną licencję MS Windows macie Państwo prawo i dostęp do regularnych aktualizacji tego systemu, które Microsoft dostarcza domyślnie w sposób automatyczny, zapewniając w ten sposób chociażby regularne wsparcie bezpieczeństwa systemu i łatanie znajdowanych w nim przez hackerów dziur i potencjalnych zagrożeń. Stąd też zalecane jest korzystanie z aktualizacji, niemniej tutaj również, podobnie jak w zakresie usunięcia hasła Windows, pozostawiona jest użytkownikom pełna swoboda by działać wedle własnego życzenia i na własną odpowiedzialność. Aby wyłączyć aktualizacje systemu Windows 10 Pro, czyli w praktycznie każdym laptopie poleasingowym należy:

 

 1. LPM klikamy menu „Start”
 2. W okienku po prawej stronie wpisujemy „Edytuj zasady grupy”
 3. Posługując się wyświetlonym drzewem katalogów, rozwijamy „Szablony Administracyjne”, po czym LPM klikamy „Składniki Systemu Windows”, gdzie znajdujemy „Usługa Windows Update”, do której wchodzimy LPM,
 4. Odnajdujemy element „Konfigurowanie aktualizacji automatycznych”, dwukrotnie klikamy LPM i odznaczy w niej opcję „Włączone”,
 5. Niżej w menu „Opcje” wybieramy pozycję numer 2: „Powiadom o pobieraniu i automatycznym instalowaniu”,
 6. Zapisujemy ustawienia klikając odpowiednio „Zastosuj” i „OK”.
 7. Teraz pozostaje nam jedynie wymuszenie realizacji tych ustawień przez Windows, co robimy uruchamiając jako administrator usługę Windows PowerShell, gdzie wprowadzamy komendę gpupdate /force
 8. Restartujemy komputer i mamy pełną kontrolę nad częstotliwością aktualizacji Windows 10

 

Jak wyłączyć kafelki Windows 10?

 

Jak włączyć i wyłączyć kafelki w Windows 10?

 

Konserwatywnym użytkownikom pamiętającym systemy Windows XP, Windows 2000 czy też świetny system Windows 7, nie zawsze podobają się charakterystyczne kafelki, które pojawiły się wraz z Windows 8, zmierzając w stronę systemów z ekranami dotykowymi, konkurując z podbijającymi wówczas rynek tabletami, na czele z iPad firmy Apple. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Chociaż analitycy wróżyli zmierzch laptopów i notebooków oraz całkowitą dominację tabletów, stało się dokładnie na odwrót: tablety praktycznie zniknęły z rynku, wyparte przez wielkoekranowe telefony komórkowe, a komputery przenośne sprzedają się co raz lepiej. Jak więc wyłączyć niechciane kafelki?

 

 1. Nie ma jednego ustawienia, które całkowicie likwidowałoby wszystkie kafelki systemowe Windows 10, należy usuwać je pojedynczo, klikając PPM i oznaczając opcję „Odepnij od ekranu startowego”,
 2. Jeżeli chcemy by jakaś aplikacja była dostępna w menu start w postaci kafelka, robimy analogiczna operację, tylko wybieramy opcję „Przypnij do ekranu startowego”

 

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10?

 

Jak przywrócić Windows 10 do ustawień fabrycznych?

 

Zdarza się, że potrzebujemy, by komputer wrócił do podstawowych ustawień, jeżeli na przykład sprzedajemy go lub przekazujemy do użytkowania innej osobie. Jest to również przydatne, jeżeli nie w pełni świadomie dokonaliśmy takich zmian ustawień systemu, które upośledzają jego szybkość działania. Wówczas, przywrócenie do ustawień fabrycznych jest świetnym sposobem na przyspieszenie działania Windows 10. Rozsądnym rozwiązaniem, zanim podejmiemy ten radykalny krok jest sporządzenie kopii zapasowej systemu, czy to kopiując ważne dane na pendrive USB, czy też wykorzystując narzędzie systemowe Windows dostępne w menu „Ustawienia”, w zakładce „Aktualizacje i zabezpieczenia”, w pozycji „Kopia zapasowa”. Przywracamy Windows do ustawień początkowych w następujący sposób:

 

 1. LPP klikamy menu „Start”
 2. W okienko po prawej stronie wpisujemy „Resetuj” i wybieramy opcję „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”, po czy naciskamy „Rozpocznij”,
 3. Decydujemy, czy system ma pozostawić jakiekolwiek pliki, dokumenty, czy fotografie – czy też usunąć wszystko,
 4. Klikamy LPM wybraną opcję resetu komputera.

 

Jak wyłączyć firewall Windows Defender?

 

Jak wyłączyć firewall systemu Windows 10?

 

Windows 10 jest wyposażony w bardzo efektywne narzędzia bezpieczeństwa takie jak Windows Defender i systemowa zapora ogniowa, chroniące nas przed zagrożeniami z Internetu. Są to rozwiązania skuteczne i co do zasady niezbędne. Zdarza się jednak, że chcemy je na chwilę, w jakimś celu wyłączyć, co jest oczywiście możliwe, niemniej zalecane wyłącznie z pełną świadomością ryzyka, na które się narażamy

 1. LPM wchodzimy do menu „Start”
 2. W okienku po prawek wyszukujemy „Windows Defender”
 3. Wybieramy z menu pozycje „Zapora i ochrona sieci”
 4. Wybierając posiadaną sieć, klikamy na nią LPM i przełączamy pożądaną opcję w zakresie „Zapora systemu Windows”, po czy zapisujemy dokonane zmiany.

 

Jak uruchomić tryb awaryjny Windows 10?

 

Jak uruchomić tryb awaryjny Windows 10?

 

W wielu problematycznych sytuacjach z komputerem, tryb awaryjny pozwala na szybkie i bezpieczne zdiagnozowanie i usunięcie usterki. Aby uruchomić laptop czy komputer w trybie awaryjnym należy:

 1. LPM wchodzimy do menu „Start”,
 2. LPM klikamy trybik „Ustawienia”,
 3. Wchodzimy do menu „Uruchamianie zaawansowane”, gdzie wybieramy opcję „Uruchom teraz”,
 4. Kiedy komputer się uruchomi, w oknie na ekranie wybieramy opcję „Rozwiąż problemy”, po czy klikamy klawisz F4 by włączyć tryb awaryjny lub F5 by uzyskać tryb awaryjny z obsługą sieci.

 

Jak zmienić nazwę użytkownika Windows 10

 

Jak zmienić nazwę użytkownika Windows 10?

 

Zmiana nazwy użytkownika systemu Windows 10 zależy od rodzaju konta, a dokładniej uprawnieniami, jakie ma dany użytkownik laptopa czy komputera. Może to być Administrator, Użytkownik lokalny, lub też konto Microsoft. W każdy z tych wypadków zmiana nazwy wymaga nieco innych działań:

 1. Dla konta Microsoft: należy zalogować się do posiadanego profilu Konto Microsoft i w menu „Twoje informacje” dokonać edycji nazwy, wpisać nową nazwę i potwierdzić klawiszem „Zapisz”,
 2. Dla konta Administratora, posługujemy się skrótem klawiszowym „Windows” +”X” i w wierszu polecenia wpisujemy kod zawierający w pozycji „nowa” oczekiwaną nową nazwę użytkownika wmic useraccount where name=’Administrator’ call rename name=’nowa’
 3. Dla zwykłego konta lokalnego, klikamy LPM menu „Start”, wchodzimy do menu „Ustawienia”, gdzie w pozycji „Konta użytkowników” dokonujemy zmian w „Zmień swoją nazwę konta”, co potwierdzamy wychodząc z menu.

 

Jak sprawdzić hasło Wifi w Windows 10?

 

Jak sprawdzić hasło Wifi Windows 10?

 

Bywają sytuacje, że musimy odzyskać hasło do sieci bezprzewodowej Wifi zapisane w systemie Windows, chociażby, jeżeli chcemy przyłączyć do niej nowe urządzenie. Możemy takie zapomniane hasło do Wifi odzyskać klikając PPM w prawym dolnym rogu ekranu na pozycji „Otwórz centrum sieci i udostępniania”, gdzie znajdujemy nazwę swojej sieci bezprzewodowej wyświetlamy jej właściwości. Tam odkrywamy „Zabezpieczenia” i odznaczamy „pokaż znaki”, tak by wyświetliło się zapisane w systemie hasło.

cze  24