Windows 10 cena wersji Home i Professional

Cena Windows 10 zależy od wielu czynników, ale co do zasady sprowadza się to głównie do rozróżnienia między komercyjnym, a domowym wykorzystaniem danego systemu. Działa to podobnie jak cena pakietu Office, gdzie wersje do pracy zarobkowej są ponad dwukrotnie droższe. Polityka licencyjna Microsoft jest tutaj nieco łagodniejsza, jako że Windows 10 Home, może być wykorzystywany do zastosowań biznesowych, jeżeli tylko jego ograniczona funkcjonalność wypełnia wymagania danej firmy lub przedsiębiorstwa.

 

Windows 10: porównanie wersji systemu dostępnych na polskim rynku

 

Na początku mały rys historyczny. Świetny i przełomowy Windows 7, rozpoczynał listę swoich wersji od wariantu „Starter”, przeznaczonego dla wolniejszych komputerów PC. Zarówno jego następca Windows 8, jak i 8.1 czy finalnie Windows 10, nie posiadają takiej opcji. Gigant z Redmont zaproponował za to nowe podejście do dystrybucji systemu operacyjnego jako Windows 10 w trybie S.

 

Windows 10 w trybie S

 

Co to takiego Windows 10 S?

 

Jest to specjalna, bardzo mocno ograniczona wersja, przeznaczona domyślnie na rynek edukacyjny, czyli dla szkół, nauczycieli, uczniów i studentów. Pod hasłem promowania bezpieczeństwa tego systemu, nie pozwala on na instalowanie ani używanie, żadnej aplikacji czy programu spoza sklepu Microsoft (Microsoft Store). Możemy zapomnieć o grach komputerowych z platform Battle.net, Origin czy Steam, nie możemy nawet zmienić domyślnej przeglądarki internetowej Microsoft Edge. Jesteśmy też zmuszeni do korzystania z wyszukiwarki Bing, nie mamy dostępu do Edytora Rejestru i szeregu narzędzi administracyjnych.

 

Windows 10 w trybie S dla słabszych komputerów

 

Na plus, trzeba przyznać, że słabiutki komputer wystartuje w trybie S szybciej, niż będzie to w wersji Windows 10 Professional. Może to być też bezpieczny system dla dzieci czy użytkowników absolutnie pozbawionych umiejętności zarządzania pracy komputerem. Brak dostępu do rejestru, można postrzegać jako swego rodzaju ochronę przed możliwym błędem, popełnionym z ignorancji. Nie jest to na pewno system dla gracza ani dla przedsiębiorcy. Należy wystrzegać się niektórych marketowych promocji, gdzie tanie laptopy, sprzedawane są właśnie z Windows 10 S, bez wyjaśniania nabywcom, jaki okrojony kikutek systemu operacyjnego naprawdę otrzymają.

 

Windows 10 Home vs Professional

 

Sprowadzając różnice do absolutnego minimum, jeżeli laptop czy komputer ma pracować w sieci firmowej, wskazana jest wersja Professional. Zapewnia ona nie tylko szereg narzędzi i mechanizmów do zarządzania pracą użytkowników firmowych, ale także zapewnia dodatkowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo danych. Microsoft Polska sprzedaje także Windows 10 Pro for Workstations, gdzie za dodatkowe ok 50% ceny, zyskujemy obsługę plików ReFS o znacznej odporności na uszkodzenia, szybsze uruchamianie dużych plików oraz pamięć trwałą, znacznie ułatwiającą dostęp do danych. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla dużych korporacji.

 

Windows 10 Home i Pro cena Microsoft Polska

 

Jak kupić Windows 10?

 

Cena systemu operacyjnego będzie różna, w zależności od tego, kiedy i w jaki sposób będziemy go nabywać. Różne będą warunki dla zakupu systemu z nowym komputerem, inne, kiedy będziemy płacić za pudełkową wersję z nośnikiem DVD. Pamiętajmy także, że Windows 10 ciągle występuje w dwóch wersjach 32-bit i 64-bit. Należy pamiętać, że zarówno Windows 10 Home 32-bit jak i Pro 32-bit, są w stanie obsłużyć jedynie 4GB pamięci RAM.

 

Licencja OEM Microsoft Windows

 

Możemy skorzystać z tej najtańszej licencji, kupując nowy laptop czy komputer, lub też wraz z istotną częścią (płyta główna) do składanego przez nas nowego komputera. Kiedyś licencja OEM przypisywała klucz systemu do numeru płyty głównej i nie mogliśmy wykorzystać jej na żadnym innym urządzeniu. Obecnie polityka zmieniła się na korzyść użytkowników, klucz zapisywany jest na koncie Microsoft i po odinstalowaniu go ze starego urządzenia, mamy prawo wykorzystać go na nowym komputerze. Cena Windows 10 Home i Professional w wersji OEM kształtuje się dziś następująco:

 

Cena Windows 10 OEM

 

Licencja BOX Microsoft Windows 

 

Jak sama nazwa mówi kupujemy pudełko z nośnikiem oraz nieco szersze uprawnienia licencyjne. System nie przypisuje się do danego urządzenia i możemy przenosić go swobodnie na inny komputer (lub komputery, gdy licencja zakłada więcej stanowisk). Koszt takiego systemu jest praktycznie dwukrotnie wyższy niż w wypadku wersji OEM, ale możemy liczyć na częściowe jego odzyskanie, gdyż mamy prawo odsprzedaży zakupionego w ten sposób oprogramowania.

 

Jaki system Windows 10 wybrać?

 

Wszystko zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela. Jeżeli mamy jakiekolwiek umiejętności pracy z komputerem i chcemy czasem pograć w jakąś grę, unikajmy jak ognia Windows 10 w trybie S. Jeżeli jesteśmy użytkownikiem domowym, lub małą firmą, wystarczy nam Windows 10 Home, który powinniśmy zainstalować w wersji 64-bit, by uzyskać obsługę 8GB i więcej pamięci operacyjnej RAM. Pamiętajmy, że od wiosny 2019, wymagania Windows 10 wzrosły i minimalny rozmiar dysku SSD potrzebny do obsługi tego systemu to 32GB plus. Tutaj również należy uważać na tanie notebooki z marketów, które oprócz Windowsa w trybie S, mogą zaskoczyć nas 32GB kartą pamięci MMC, zamiast prawdziwego dysku SSD. W efekcie, system taki ma zbyt mało miejsca, nawet dla poprawnego pobrania i rozpakowania aktualizacji.

 

Cena Windows 10 wliczona w laptopy poleasingowe

 

Koszt zakupu systemu operacyjnego MS Windows może być o wiele niższy, jeżeli kupują Państwo sprzęt poleasingowy. Znacząco taniej, niż niskiej jakości produkt marketowy, można nabyć w ten sposób laptopy poleasingowe. Są to notebooki prestiżowych marek Dell, Lenovo Thinkpad, HP czy Fujitsu. Kupując laptop u nas, w cenie otrzymują Państwo nową licencje na system Windows 10 dla komputerów odnowionych. Taki komputer i system operacyjny zapewnią wydajną pracę przez lata, zarówno w domu, jak i w firmie.