Ultrabook – co to takiego i jakie kupić laptopy do 3000 zł?

sty30
Ultrabooki - jakie laptopy do 3000 zł

 

Pojęcie Ultrabook to standard, wprowadzony przez amerykańskiego producenta procesorów komputerowych Intel, dla określenia specyfikacji lekkich, wydajnych i długo pracujących na baterii laptopów biznesowych. Bezpośrednią motywacją dla powstania tego standardu była silna konkurencja ze strony firmy Apple, która zagroziła rynkowi laptopów z systemem operacyjnym Windows, bardzo udanym i lekkim laptopem MacBook Air.

 

Co to takiego ultrabook?

 

Znak towarowy  Ultrabook został zarejestrowany jako zastrzeżony znak towarowy i każdy producent, który chce go używać w celu promowania swojego laptopa musi spełnić szereg wymagań certyfikacyjnych. Stąd też, jeżeli napotkamy notebook, który ma na swojej klawiaturze charakterystyczną czarną naklejkę: „Intel Ultrabook” możemy być pewni, że spełnia on następujące wymagania stawiane przed tej klasy sprzętem komputerowym:

 

  • Mała waga, nie przekraczająca 2kg,
  • Niewielka grubość do 20mm (lub 23mm, jeżeli dany laptop 2w1 umożliwia pracę w trybie tabletu),
  • Długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym – minimum 5 godzin, a dla laptopów wyprodukowanych po 2013 roku poprzeczka ta podniesiona została do 9 godzin pracy na baterii,
  • Budzi się do pracy z trybu uśpienia w czasie krótszym niż 3 sekundy (co zakłada obowiązkowe wyposażenie w dysk SSD lub dysk hybrydowy SSD+HDD),
  • Jest wyposażony w przynajmniej jedno złącze Thunderbolt lub jeden port USB 3.0,
  • Jako że standard stworzył Intel – każdy ultrabook musi być wyposażony w energooszczędny, niskonapięciowy procesor tej firmy.

 

Laptopy biznesowe najwyższej klasy

 

Ultrabooki stanowią jedną z najdroższych kategorii sprzętów w grupie produktowej laptopy. Mogą z nimi konkurować jedynie mocne laptopy dla graczy oraz wyspecjalizowane laptopy dla grafików – w tych jednak przypadkach głównymi czynnikami, decydującymi o cenie jest dedykowana karta graficzna. Możemy nabyć ultrabooka w kilku przekątnych ekranu, praktycznie w zakresie od 11,5 cala aż do 15,6 cala. Najpopularniejsze są tu oczywiście komputery przenośne o przekątnej ekranu 14 cali, zdecydowanie wiodące prym pośród laptopów używanych w biurach i domach.

 

Matryca Full HD lub 4K

 

Możemy spotkać w ultrabookach ekrany o bardzo wysokiej rozdzielczości, od FullHD, poprzez 2K aż do formatu UltraHD, czyli 4K. Z uwagi na niewielką grubość, ultrabooki są bardzo często ograniczone w zakresie możliwość rozbudowy i ulepszenia ich fabrycznych parametrów. Nawet nieoficjalny król tej kategorii produktowej, Lenovo ThinkPad X1 Carbon, nie posiada możliwości rozszerzenia wbudowanej pamięci operacyjnej RAM, jako że posiada te moduły na trwale przylutowane do płyty głównej. Powinniśmy mieć ten faktor na uwadze dokonując decyzji zakupowych – tutaj warto pamiętać, że system operacyjny Windows 10 potrzebuje do płynnej i satysfakcjonującej pracy 8GB RAM oraz około 55GB powierzchni dyskowej na dane.

 

Jaki ultrabook do 3000 zł?

 

Wszystkie cechy ultrabooków powodują, że są to laptopy bardzo drogie. Cena wyżej wspomnianego elitarnego laptopa ThinkPad X1 Carbon w topowej konfiguracji może przekroczyć 10000 zł. Nawet szukając mniej prestiżowych wariantów, nie ma co szukać biznesowego ultrabooka nie dysponując budżetem przynajmniej 5000 zł. Tutaj jeszcze raz przychodzą nam z pomocą laptopy poleasingowe, które jako używane komputery biznesowe, w perfekcyjnym stanie zachowania klasa A+ mogą nam dać radość z posiadania ultrabooka biznesowego, często w cenie niższej niż w wypadku laptopa konsumenckiego z marketu elektroniki.

 

Przedstawiamy tutaj dwa ciekawe warianty zakupowe, które mogą pomóc Państwu odpowiedzieć na pytanie: jaki ultrabook kupić:

 

Ultrabook ThinkPad X1 Carbon

 

Ultrabook ThinkPad X1 Carbon

 

Najwyższy model w biznesowej linii komputerów Lenovo, którą w 2005 firma ta odkupiła od amerykańskiego koncernu IBM. Model ten z zapasem wypełnia wszystkie wymagania standardu ultrabooka, przez lata dzierżąc palmę pierwszeństwa będąc najlepszym w kategorii: najlżejszy laptop, najcieńszy laptop, najwytrzymalszy laptop i co za tym idzie także najdroższy laptop. U nas za ułamek jego początkowej ceny oferowany jest topowy model z dotykowym wyświetlaczem IPS o rozdzielczości 2K.

 

Ultrabook Dell Latitude e7450

 

Ultrabook Dell Latitude e7450

 

Przedstawiciel najwyższej linii laptopów biznesowych tego amerykańskiego producenta. Podobnie jak w wypadku ThinkPada X1 Carbon mamy tutaj na pokładzie wydajny procesor Intel Core i5, 8GB RAM, 240GB dysk SSD oraz znakomity ekran LCD w technologii IPS o rozdzielczości FullHD. Tak jak wszystkie laptopy poleasingowe w ofercie Scrascom, ten ultrabook pracuje pod kontrolą licencjonowanego systemu operacyjnego Windows 10 Pro 64 bit. Posiadacz tego elitarnego laptopa może cieszyć się pracą na nim lub oddawać się rozrywce w podróży, aż do około 8 godzin pracy na baterii.

 

Ultrabooki biznesowe

 

Podsumowując, ultrabooki biznesowe to jedne z najbardziej pożądanych i technicznie doskonałych komputerów przenośnych dostępnych na rynku. Ich wysokie ceny ograniczają dostęp do nowego sprzętu tej klasy dla największych firm i korporacji, które kupują je dla swoich top managerów. Jako sprzęt poleasingowy, ultrabooki są dostępne dla szerokiego kręgu odbiorców indywidualnych i biznesowych. Warto kupować je od renomowanych sprzedawców, zapewniających wysoką jakość sprzętu oraz realną gwarancję.

 

 

 

  

 

 

  

sty  30