Touchpad nie działa? Jak go włączyć i wyłączyć?

cze25
Jak włączyć touchpad

Integralna część każdego laptopa, to wbudowane w jego obudowę urządzenia peryferyjne, służące nam do komunikacji z systemem operacyjnym. Klawiatura i touchpad sprawiają, że na ekranie pojawia się tekst i przemieszcza się kursor. Gorzej, kiedy któreś z tych urządzeń przestaje działać i nasz laptop nie może zareagować na nasze polecenia. Na szczęście większość tego rodzaju problemów jest bardzo łatwa do usunięcia i nie wymaga, by w sprzęt ingerował serwis komputerowy.

 

Touchpad nie działa – sprawdź czy nie został przypadkiem wyłączony

 

Każdy laptop posiada opcje, które pozwalają do woli włączać i wyłączać touchpad. Ta mała płytka dotykowa, zwyczajnie przeszkadza, jeżeli podłączona jest zewnętrzna myszka do laptopa. Pisząc na klawiaturze, możemy wówczas niechcący dotknąć gładzika i przemieścić kursor w niechcianą część ekranu. Wyłączyć go można na kilka sposobów, które będą miały potem wpływ na przywrócenie go do działania. Warto więc zapamiętać, czy wykorzystaliśmy skrót klawiszowy, ustawienia Windows 10 czy też dokonaliśmy zmian w systemie BIOS laptopa.

 

Jak włączyć touchpad?

 

Jak włączyć touchpad? Lenovo, Asus i inne laptopy

 

Większość laptopów posiada dedykowany przycisk, który pozwala wyłączyć i włączyć płytkę dotykową. Z reguły jest to klawisz F6, często aktywowany poprzez kombinację FN+F6. Nie jest to jednak oczywiste, nawet w obrębie notebooków jednego producenta. Dla przykładu, nawet gdy chcemy włączyć touchpad Lenovo, w zależności od modelu, mogą to być klawisze F6, F8, kombinacja FN+F6, FN+F8, czy nawet FN+Delete. Jeżeli jedna z kombinacji nie zadziała, nie należy bać się wypróbować kolejnej. Niczego w ten sposób nie popsujemy.

 

Jak włączyć touchpad Lenovo

 

Panel sterowania Windows 10

 

Oczywiście, tak jak każde inne urządzenie systemowe, można wyłączyć i włączyć touchpad Windows 10 w panelu sterowania systemu. Dokonujemy tego w sekcji urządzenia peryferyjne, tam, gdzie znajdują się między innymi mysz i klawiatura. Jeżeli jest to laptop Lenovo ThinkPad, w menu Płytka dotykowa, możemy zarówno włączyć touchpad, jak i regulować jego ustawienia. Możemy tam włączyć gesty palcami, jak i aktywować różne reakcje, kiedy płytka dotykowa jest klikana w różny sposób.

 

Synaptics Touchpad Driver

 

Synaptics Touchpad Driver

 

Jeżeli nasz gładzik nie reaguje na żadne zabiegi i zmianę ustawień, warto sprawdzić, czy posiadamy jego aktualny sterownik. Alternatywnie może on nazywać się Synaptic Pointing Device Driver. Odnajdziemy go, wchodząc w menu Właściwości naszego urządzenia Płytka dotykowa, a następnie w zakładkę Sprzęt. Pamiętajmy, że dla dokonywania wszelkich zmian ustawień i sterowników urządzeń, musimy zalogować się jako administrator komputera. W tym menu możemy trwale wyłączyć touchpada, odinstalować to urządzenie z Windows, czy też aktualizować jego sterownik.

 

Touchpad nadal nie działa – co robić?

 

W niektórych modelach laptopów, płytka dotykowa może być wyłączona w BIOS. Na naszym blogu, pisaliśmy już jak wejść do BIOS laptopa i jak dokonywać modyfikacji jego ustawień. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy wiemy co robić z tym systemem podstawowych ustawień komputera, lepiej skonsultujmy się z kimś zorientowanym. Jeżeli nasza wiedza jest ciut większa niż zerowa, przywróćmy BIOS ustawienia domyślne. Bywają tez problemy bardziej prozaiczne. Brud czy okruszek mogą zablokować klik touchpada. Warto regularnie przeprowadzać czyszczenie komputera i nie ograniczać go tylko do wytarcia kurzu z obudowy.

cze  25