Stacja robocza Dell Precision

lip01
Mobilna stacja robocza Dell Precision

Profesjonalna mobilna stacja robocza, to znacznie więcej niż po prostu laptop dla grafika. Wymagania sprzętowe gier, bywają wyższe niż w wypadku komputera do pracy z AutoCad, czy Adobe Photoshop. Właściwie, należałoby raczej nazwać je „inne”, bo stacje robocze wypełniają zupełnie inne zadania, niż laptopy gamingowe. Naszym bohaterem dnia, będzie dziś linia stacji roboczych Dell Precision. Zacznijmy jednak od cech wspólnych, które powinien posiadać każdy współczesny i mocny komputer przenośny.

 

Procesor Intel Core i7

 

Chociaż firma AMD, odrobiła nieco straty do Intela wśród komputerów stacjonarnych, to jej pozycja na rynku laptopów jest ciągle bardzo mizerna. Jeszcze gorzej jest, jeżeli idzie o laptopy biznesowe. Jeśli sprawdzimy zaś stacje robocze dla grafików, napotkamy całkowitą dominację Intel Core i7 oraz Intel Xeon. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość tej konkurencji. Jak na razie, wszystkie laptopy Dell Precision w ofercie Scrascom, są wyposażone właśnie w te dwie, topowe serie procesorów Intela.

 Dysk SSD do laptopa

 

Dysk SSD do laptopa

 

Potężny Dell Precision 3520, dostępny w naszej ofercie, posiada szybki dysk SSD 1TB. Jeszcze niedawno, taki rozmiar nośnika półprzewodnikowego kosztował malutką fortunę. Stąd też, wiele stacji roboczych posiada układ dwudyskowy: SSD na system operacyjny i główne programy oraz duży dysk HDD, służący jako magazyn na dane. Oczywiście idealnie jest, kiedy zarówno programy, jak i dane znajdują się na nośnikach półprzewodnikowych. Taki system działa szybciej, ciszej i pozwala na znacznie dłuższą pracę na baterii.

 

Karta graficzna do laptopa

 

Karta graficzna do laptopa: Quadro vs GeForce

 

Porównanie kart graficznych Nvidia Quadro i Nvidia GeForce GTX nie jest tak proste, jak to może być w rankingu procesorów Intel vs AMD. Firma Nvidia, bardzo mocno akcentuje profesjonalny charakter karty graficznej Quadro. W odróżnieniu od linii GeForce GTX, posiadają one szereg sprzętowych rozwiązań, sprzyjających modelowaniu 3D. Są to między innymi sprzętowe wygładzanie linii i płaszczyzn, wspomagane są także operacje logiczne OpenGL. Ogólnie, OpenGL działa zupełnie inaczej na kartach dla graczy i Nvidia Quadro, w jakie wyposażana jest praktycznie każda stacja robocza Dell Precision. W skrócie, karta do gier musi wygenerować bardzo szybko, bardzo dużo zawartości 3D. Renderowanie 3D dla profesjonalistów, wymaga znacznie większej stabilności i dokładności.

 

Matryca IPS

 

Matryca IPS i skala pokrycia barw

 

Mobilne stacje robocze, często wpinane są w stacje dokujące i obsługują często, nawet cztery monitory zewnętrzne. Nie oznacza to jednak, że ich wyświetlacz, nie musi być znacznie lepszy, niż matryca, w którą będzie wyposażony przeciętny laptop gamingowy. Grafik czy projektant, muszą doskonale widzieć barwę odwzorowaną na ekranie, tak jak zostanie ona potem wydrukowana i wyprodukowana w ramach gotowego produktu. Skala ta wyraża się parametrami sRGB i Adobe RGB. Nie wdając się w szczegóły, warto by nasz laptop miał ekran, jak najbliższy 100% sRGB i (co jest znacznie trudniejsze do uzyskania) Adobe RGB. Topowa matryca IPS, to z reguły ekran FullHD, zdarza się także rozdzielczość 4K.

 

Mobilna stacja robocza Dell Precision

 

Stacja robocza Dell Precision po leasingu

 

Wszystkie wyżej ukazane cechy sprawiają, że taki laptop do profesjonalnej pracy z grafiką potrafi kosztować mocno powyżej 10 000 zł. Jeżeli dojdzie do tego koszt Windows, licencja Photoshop oraz inne programy do obróbki grafiki, staniemy przed naprawdę znacznym wydatkiem. Warto rozważyć poleasingowe stacje robocze Dell Precision. Jeżeli znajdziemy je w klasie jakościowej A+, tak jak w Scrascom, będą wyglądać i pracować praktycznie jak nowe. Warte rozważenia są też rozwiązania konkurentów: świetne mobilne stacje robocze HP Zbook czy Lenovo ThinkPad. Te ostatnie bywają wyposażone w przydatny w pracy, kalibrator kolorów Pantone.

lip  01