Screenshot: jak zrobić screena na laptopie czy komputerze?

Zrzut ekranu, czyli zachowanie w pamięci komputera czy telefonu, całej zawartości wyświetlanej w danym momencie, bywa przydatny w wielu życiowych sytuacjach. Może nas o niego poprosić infolinia Orange, czy innego operatora, jeżeli zgłaszamy problem z funkcjonowaniem Internetu mobilnego. Czasami zapisujemy w ten sposób szczególnie interesującą nas informację lub fragment strony internetowej. Jest to też sprawdzony sposób na skopiowanie fotografii, chronionej przed kopiowaniem. Omija to techniki takie jak rollover, czy blokowanie menu.
Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze z systemem Windows?
Typowa klawiatura QWERTY, posiada dedykowany klawisz Print Screen, po którego naciśnięciu dokonywany jest zrzut całego ekranu. Może on być oznaczony skrótem Prt Sc (lub PrtScr) i z reguły znajduje się w prawym, górnym rogu klawiatury. Możemy też modyfikować działanie tej komendy, poprzez następujące:
Skróty klawiszowe Windows 10
Alt + PrtScr = zapis wyświetlanego aktywnie okna
Shift + PrtScr = zapis zaznaczonego obszaru ekranu
Win + PrtScr = zapis ekranu z jego umieszczeniem w lokalizacji /ten komputer/obrazy/zrzuty ekranu
Gdzie zapisuje się pobrany obraz, jeżeli nie użyjemy klawisza Win?
Trafia on do schowka systemowego, skąd za pomocą komendy „kopiuj”, możemy wkleić go, chociażby do programu Paint, czy ACDSee. Aby wejść do schowka i przejrzeć historię jego zawartości, wystarczy nacisnąć klawisz Win + V.
Co zrobić, jeżeli na danej klawiaturze nie ma przycisku PrtScr?
W takiej sytuacji, uzyskamy zrzut ekranu poprzez wciśnięcie kombinacji klawisza Win + Fn + Spacja.
Domyślnym formatem graficznym, zrzutów ekranowych Windows 10, jest bezstratny format plików PNG. Zapis zawartości ekranu, zarówno w całości, jak i wybranego obszaru, umożliwia także Narzędzie Wycinanie. Obecnie, jest ono przerabiane na bardziej funkcjonalny instrument on nazwie Wycinek i szkic. Możemy znaleźć je zarówno w menu Start, jak i poprzez skrót: Win + Shift + S.
Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?
Zrobienie screena na laptopie, różni się tylko tym, że musicie zlokalizować klawisz Print Screen. Może on znajdować się także na dole klawiatury, po prawej stronie. Jeżeli trafi Wam się notebook z obcym układem klawiszy, to podpowiadamy, gdzie znaleźć ekwiwalent PrtScr:
Klawiatura francuska AZERTY = ImpEc
Klawiatura niemiecka QWERTZ = Druck
Klawiatura rosyjska ЙЦУКЕН = PrtScr
Zrzut ekranu Mac
Jeżeli przypadkiem zaszedł tu jakiś użytkownik systemu operacyjnego Mac, przypominamy, że zrzut ekranu zapiszemy tam poprzez kombinację klawiszy: Command + Shift + 3. Cześć ekranu zapiszemy używając zamiast 3, klawisza 4. Domyślna lokalizacja zapisu zrzutów, to Clipboard Mac, niemniej w systemie macOS Mojave można ją dowolnie modyfikować w menu ustawienia.