Sąsiedzi, Reksio, Krecik YouTube filmy animowane PRL

kwi17
YouTube filmy animowane Sąsiedzi, Reksio, Krecik

Telewizja w czasach PRL wyświetlała tylko dwa kanały i często oglądaliśmy je na czarno-białym telewizorze. Nie przeszkadza to obecnym dorosłym, miło wspominać emitowane wówczas bajki dla dzieci i filmy animowane. Może problemem jest obecny nadmiar wrażeń? Kiedyś była tylko Wieczorynka TVP, na którą czekało się cały dzień. Obecnie, kiedy funkcjonują dziesiątki kanałów TV, plus usługi VOD jak CDA.pl czy IPLA, łatwo można zgubić się wśród tysięcy możliwości. Zebraliśmy tutaj najlepsze bajki naszego dzieciństwa, dostępne za darmo na platformie YouTube:

 

Sąsiedzi bajka YouTube

 

Sąsiedzi

 

Pat i Mat nie mówią zbyt wiele, mają za to ciągle wiele do zrobienia. Ich zwariowane pomysły remontowe przyprawiają o ból głowy nie tylko specjalistów w danej dziedzinie. Można także dostrzec pewien walor edukacyjny – nie bierz się za rzeczy, o których nie masz pojęcia. Od 1976 powstało 130 odcinków tej czeskiej komedii sytuacyjnej. Niestety sąsiedzi nie mają oficjalnego kanału YouTube. Możemy obejrzeć niektóre odcinki na kanale Wieczorynka.

 

Reksio bajka YouTube

 

Reksio

 

Bohater to bardzo sprytny foksterier szorstkowłosy, który rozwiązuje problemy całego podwórka, a często i swojego właściciela. Reksio ma nawet swój pomnik w Bielsko-Białej, gdzie serial produkowało tamtejsze Studio Filmów Rysunkowych. Bajka ta, dostępna jest poprzez oficjalny kanał YT SFR.

 

Krecik bajka YouTube

 

Krecik

 

Krtek, bo tak brzmi czeska wymowa nazwy tego sympatycznego zwierzątka, rozczula nas już od 1956. Popularność tej czeskiej bajki jest tak wielka, że maskotka Krecika poleciała w kosmos, zabrana w ostatnią misję NASA, wykonaną przez prom kosmiczny Endeavour. Bajka Krecik nie ma swojego kanału oficjalnego na YouTube. Tak, jak serial Sąsiedzi, niektóre odcinki wyświetla kanał Wieczorynka.

 

Pszczółka Maja Polskie Super Kids

 

Pszczółka Maja

 

Zbigniew Wodecki, sprawił swą wspaniałą piosenką tytułową, że Maja urosła do rozmiarów sztuki. Gapowaty Gucio, czy przemądrzały Filip pomagają głównej bohaterce odkrywać świat. Bajka ta jest szczególnie cenna, by pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważne są pszczoły dla funkcjonowania ekosystemu naszej planety. Pszczółka Maja doczekała się filmu fabularnego oraz mniej udanej (naszym zdaniem) kontynuacji w formie CGI. Z uwagi na brak oficjalnego kanału, musimy szukać odcinków samodzielnie, na przykład Polskie Super Kids.  

 

Wilk i Zając bajka po polsku

 

Wilk i Zając

 

Nu pagadi zajec to dla wielu z nas pierwszy kontakt z językiem rosyjskim. Chociaż Związek Radziecki powodował bardzo negatywne reakcje większości Polaków, to ta bajka budzi pozytywne wspomnienia. Wilk i Zając przeżyli Blok Sowiecki i są ponownie produkowani w nowej technologii animacji. Odcinki serialu są dostępne na przykład na kanale YouTube Przedszkole nr.3 w Wągrowcu.

 

Miś Uszatek bajka YouTube

 

Miś Uszatek

 

Prosiaczek i pies Kruczek pomagali Misiowi rozwiązywać rozmaite problemy. Sam Uszatek zaczynał jako maskotka pisma dla dzieci „Miś”. Miś Uszatek kojarzy się nam także ze znakomitą piosenką tytułową, którą wykonał niezapomniany Mieczysław Czechowicz. Miś Uszatek dostępny jest na YouTube wyłącznie jako odcinki zgrane z telewizji, głównie Mini Mini Plus.

 

Muminki bajka YouTube

 

Muminki

 

Tove Jansson napisała pierwsze opowiadania, których bohaterami były przypominające trochę hipopotamy, trochę trolle, Muminki, w 1939 roku. Plejada postaci serialu Muminki: Buka, Paszczak czy Mała Mi, weszła na stałe nie tylko do polskiego języka. Muminki nie mają własnego kanału YouTube, ale niektóre odcinki możemy znaleźć na przykład na profilu Aerozol.

 

Koziołek Matołek bajka YouTube

 

Koziołek Matołek

 

To nieco krzywdzące przezwisko, wydaje nam się niezasłużone. Przecież główny bohater wyruszył wręcz w epicką podróż w poszukiwaniu mądrości. Zanim odnalazł mityczny Pacanów, przeżył wiele przygód i spotkał wielu nowych przyjaciół. Koziołek Matołek jest dostępny na kanale Studio Filmów Rysunkowych.

 

Filmy animowane PRL

 

Nasza lista nie wyczerpuje oczywiście całości tematu kreskówek dostępnych w czasach poprzedniego ustroju. Niektóre dorosłe dzieci do tej pory straszy Miś Koralgol, a wielu tatusiów marzy, by i im przytrafił się Zaczarowany Ołówek. Bajki z klimatem to także Żwirek i Muchomorek czy Rozbójnik Rumcajs. Warto też wspomnieć dostępne na YouTube filmy, jak Akademia Pana Kleksa, Arabela czy W pustyni i w puszczy.

 

Świnka Peppa, Strażak Sam YouTube bajki dla dzieci po polsku

 

Świnka Peppa, Strażak Sam YouTube bajki dla dzieci po polsku

 

Jeżeli interesują Was nowe bajki dostępne za darmo, z polskim dubbingiem lub lektorem, sprawdźcie nasz poprzedni wpis na blogu. Będą tam także Smerfy, Masza i Niedźwiedź i Teletubisie. Z naszego blogu dowiecie się także, jak pobrać bajkę czy film z YouTube i zapisać ją na dysku komputera. Pamiętajmy, by nie udostępniać takich plików i wykorzystywać je, zgodnie z polskim prawem, wyłącznie na własny użytek.

kwi  17