Rozdzielczość 4K vs Full HD 1920x1080 piksele

kwi15
Rozdzielczość Full HD czy 4K

Monitor CRT, oparty o mniej lub bardziej wypukły kineskop, został wyparty przez technologię LCD, poczynając od połowy lat 90-tych XX wieku. Analogowy obraz był zastąpiony przez sygnał cyfrowy. Plamka, czy linia dla technologii Sony Trinitron, została zamieniona przez wszechobecny dziś cyfrowy piksel. Film czy obraz na ekranie CRT zniekształcała także tzw. mora, znana entuzjastom fotografii. Nie istniała za to rozdzielczość natywna, która jest cechą charakterystyczną każdego ekranu LCD.

 

Piksele RGB i CRT

 

Co to jest piksel?

 

Kiedyś filozofowie męczyli się pytaniem, ile diabłów zmieści się na łebku szpilki. Obecnie więcej osób interesuje fakt, jak przeliczyć piksele na centymetry. Słowo piksel, powstało jako zbitek angielskich pictures i element, oznaczając najmniejszą jednolitą cześć obrazu, jaką wyświetla monitor komputerowy, telefon czy telewizor. Odnosi się on także do technik takich jak skanowanie, druk cyfrowy, czy fotografia.

 

Piksele na cm jak przeliczyć?

 

Piksele na cm – inaczej niż cale na centymetry

 

Wiele mediów wymaga od nas materiałów wsadowych o określonych parametrach mierzonych w centymetrach, pikselach czy DPI. O ile odpowiedź na pytanie „1 cal ile to cm” jest prosta i zawsze taka sama, to w wypadku pikseli i DPI jest wiele „to zależy”. Inaczej będzie to w materiałach do druku, inaczej na ekranie dwóch smartfonów, z różną gęstością pikseli na cal. Możemy tutaj wybrać online unit converter lub skorzystać z ustawień programu, w którym tworzymy daną grafikę.

 

Rozdzielczość ekranu

 

Pierwszy błąd jaki popełniamy, to fakt, że pojęcie to oznacza liczbę pikseli wyświetlanych w liniach poziomych i pionowych. Jest to więc rozdzielczość obrazu, a nie ekranu, na którym jest on wyświetlany. Różne media, to różne formaty ekranów, a co za tym idzie rozdzielczości. Monitory komputerowe pracowały kiedyś prawie wyłącznie w formacie 4:3. Telewizja cyfrowa HDTV przyniosła ze sobą monitor panoramiczny 16:9. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się format kinowy 21:9 i monitory ultrawide.

 

Rozdzielczość 1080p czy 1080i?

1080p lepsze niż 1080i

 

HD Ready to pierwszy krok na drodze do telewizji cyfrowej HDTV. Oznacza to obraz o progresywnie rozdzielczości 720p, który wyświetli maksymalnie 1366x768 pikseli. Dla formatu Full HD 1080p będzie to odpowiednio 1980x1080 pikseli. Literka „i” oznacza sygnał interpolowany o niższej jakości. 1080p to obraz generowany w 50 pełnych klatkach na sekundę. 1080i to 50 półklatek na sekundę, stąd też nasze oczy mogą dostrzec pewne migotanie obrazu.

 

Jaki bitrate do 1080i i 1080p?

 

Telewizja cyfrowa, czy to naziemna, czy to satelitarna, nadaje z reguły sygnał w formacie 1080i. Dla płynnego odbioru, wymagany jest bitrate na poziomie 12MB/s. Pasmo dla sygnału 1080p, wymaga dwukrotnie większej przepustowości. Pamiętajmy także, że każdorazowo jest to obraz kompresowany poprzez kodek H264. Przesyłanie obrazu o lepszej jakości, jak 2K i 4K wymaga urządzeń obsługujących nowszy kodek HEVC.

 

4K rozdzielczość 2160p

 

Standard 4K otrzymał swoją nazwę o 4 tysięcy pikseli w linii poziomej. Dokładnie, rozdzielczość ta wynosi 3840 × 2160, co łącznie daje nam aż 8 294 400 piksele. Jest to czterokrotnie więcej niż Full HD i aż dziesięciokrotność formatu HD Ready. Przypominamy, że standardowo obraz cyfrowy generowany jest w formacie RGB i polega na generowaniu barw przez subpiksele w kolorach czerwony, zielony i niebieski. Duże kontrowersje na rynku spowodowała firma LG, która sprzedawała telewizory wyposażone w czwarty subpiksel W jak biały. Branża RTV napiętnowała te telewizory "pseudo 4K" za manipulowanie parametrami i wprowadzanie w błąd odbiorców.

 

Rozdzielczość 4K

 

Rozdzielczość 4K czy Full HD – jaki wybrać ekran laptopa?

 

O ile telewizor 4K jest dziś sprzętem powszechnie występującym w naszych mieszkaniach, to laptopy z reguły pracują w oparciu o matryce HD+ lub Full HD. Ultrabooki, jak Lenovo ThinkPad X1 Carbon, występują także z 14 calową matrycą 2K, gdzie rozdzielczość to 2560 x 1440. Pamiętajmy, że nasze oczy wymagają określonego rozmiaru ikon, do wygodnej pracy. Jeżeli laptop 15,6 cala będzie miał matrycę 4K w natywnej rozdzielczości i skalowanie ustawione na 100%, pojedyncza ikona będzie mniejsza niż 1 centymetr. Możemy oczywiście zmienić skalowanie na 150% i więcej, niemniej przyjmijmy, że ekran 4K powinien zostać domeną grafików i adresowanych dla nich mobilnych stacji roboczych.

 

Monitor 144Hz do gier

 

Zakrzywiony monitor 144Hz do gier

 

Rozdzielczość to tylko jeden z parametrów, jakie cenią zapaleńcy gier komputerowych. Esport i nowoczesne gry strzelanki wykorzystują przede wszystkim szybki czas odświeżania obrazu oraz możliwość wyświetlenia 144 FPS. Zakrzywiony ekran widescreen może dać nam przewagę na wirtualnym polu boju. Oczywiście, by wygenerować taki obraz o częstotliwości 144 klatek na sekundę, potrzebna jest potężna karta graficzna. Więcej informacji na ten temat na naszym blogu.

kwi  15