Ransomware co to jest i jak go unikać?

sie04
Co to jest ransomware

Wśród wielu zagrożeń, jakie czyhają na użytkownika komputerów, jedno z najbardziej złowieszczych, to tak zwane ransomware. To złośliwe oprogramowanie, mające skłonić nas drogą szantażu do zapłacenia okupu, nie dorobiło się jeszcze polskiej nazwy i może dobrze. Oznacza to, że w naszym kraju, tego rodzaju zjawisko, jest dość mało popularne. Jeszcze całkiem niedawno gościło ono jednak, na pierwszych stronach polskich gazet i portali internetowych. Wszystko to, za sprawą słynnego polskiego producenta gier komputerowych, studia CD Projekt Red.  Dzięki niej, mieliśmy przyjemnośc zagrać w takie światowe hity jak Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz najnowszy super hit Cyberpunk 2077. Ta renomowana firma komputerowa, padła ofiarą zaawansowanego ataku, opartego na ransomware, w lutym 2021. Możemy tylko wyobrażać sobie, jak wiele elementów cyber bezpieczeństwa, musi mieć zaimplantowane tak poważna firma. Stąd też, atak ten, także musiał należeć do bardzo poważnych i skomplikowanych.  

 

Ransomware co to jest?

Ransomware co to właściwie jest?

Na rynku istnieją różne rodzaje, mniej lub bardziej złośliwego oprogramowania, z angielskiego nazywane zbiorczo malware. Jego twórcy, działają z różnych pobudek, od zwykłej złośliwości, po chęć zarobienia na szantażowaniu swoich nieszczęśliwych ofiar. Ransomware to program kategorii malware, który po dotarciu na nasz komputer i zainstalowaniu się w jego systemie plików, blokuje nam dostęp do systemu, zwykle wyświetlając komunikat z szantażem. Z reguły, taka czy inna grupa anonimowych przestępców, żąda za klucz do naszego własnego systemu, opłaty odpowiedniego okupu. Obecnie, z uwagi na anonimowość takich transakcji, żądania takie często wyceniane są w oparciu o kryptowaluty, najczęściej o popularny Bitcoin.

 

Jak usunąć ransomware?

Jak usunąć ransomware?

Wirus czy malware, można przecież usunąć. Tak powie każdy, kto nie miał do czynienia z tym najgroźniejszym aspektem złośliwego oprogramowania w akcji. Ransomware, po zainfekowaniu naszego komputera, zwykle niezwykle efektywnie szyfruje wszystkie zawarte na nim dane. Odkodowania lub złamanie takiego szyfru, jest bądź to praktycznie niewykonalne, bądź to wiąże się z ryzykiem trwałego uszkodzenia systemu komputerowego. Wracając do historii naszego giełdowego giganta CD Projekt Red: firma zgłosiła fakt szantażu, jako zobowiązany do tego, podmiot notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podobnie jak rządy praktycznie wszystkich krajów, zadeklarowała ona, że z terrorystami się nie negocjuje i podjęła wszelkie kroki dla ograniczenia skutków tej cyfrowej napaści.

Jak unikać ransomware?

Jak uniknąć problemów z ransomware?

Chociaż jest to problem z gatunku tych, którym zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, na szczęście istnieje bardzo mała szansa, że staniemy się przedmiotem takiego spersonalizowanego ataku. Większe szanse mamy na maila, że ktoś oto zapisał nasze zabawy przed komputerem, używając naszej własnej kamerki. Zwykle takie pismo informuje, że oto mamy obecnie zapłacić np. 400 dolarów, by uniknąć wstydu z powodu publikacji takiego materiału. Także tutaj, z reguły są to rozsyłki „na pałę”, rozprowadzane przez cyfrowych łowców jeleni z egzotycznych lokalizacji. Są jednak pewne ogólne zasady cyfrowego bezpieczeństwa, lub komputerowej higieny. Lepiej jest ich przestrzegać, dla uniknięcia infekcji wirusami komputerowymi, malware oraz jego koronnej formy ransomware:

 

  • Nigdy nie otwieramy żadnych załączników, otrzymanych z Internetu lub nieznanych źródeł. Kiedyś dotyczyło to tylko plików .exe czy. bat, teraz ryzyko może kryć się nawet w dokumencie PDF. Sprawdzamy każdy taki plik odpowiednim oprogramowaniem,

 

  • Nie wyłączamy podstawowych elementów bezpieczeństwa naszego systemu operacyjnego, jakim jest coraz lepiej działający Windows Defender. By działał on optymalnie, należy oczywiście prowadzić regularne aktualizacje systemu. Wszelkie działania na rejestrze, ograniczające lub zmieniające aktualizacje Windows, obarczone są znacznym ryzykiem,

 

  • Jeżeli już koniecznie, musimy włączyć jakiś podejrzany program z Internetu lub dany crack jest nam chwilowo absolutnie niezbędny do życia, stosujmy środowisko programowe Sandbox. Przydatna bywa także maszyna wirtualna, izolująca nasz system od potencjalnego źródła zagrożenia.

 

Każdy sprzedawany przez nas komputer i laptop poleasingowy czy powystawowy, zawiera w swojej cenie nową oryginalną licencję Windows 10. Każdorazowo jest ona autoryzowana przez Microsoft Polska. Każdego wieczoru, wysyłamy zbiorczy raport, zawierający numery service tag, wszystkich sprzedanych komputerów do centrali Microsoft. Oznacza to, że zakupiony u nas sprzęt, wyposażony jest w legalny i bezpieczny system, który przy zachowaniu elementarnego rozsądku, ochroni nas przed wirusami, malware oraz ransomware. Pamiętajmy, że nawet legendarny hacker, Kevin Mitnick, w swojej książce „Sztuka podstępu” przyznał wprost: najsłabszym elementem bezpieczeństwa każdego systemu komputerowego, jest jego użytkownik.

sie  04