Pomysł na biznes

lut16
Jak znaleźć pomysł na biznes?

Dobry pomysł na biznes, to początek każdego sukcesu w sferze gospodarki. Dzieje się to niezależnie od niszy rynkowej, czy branży, w której chcemy startować. Oczywiście bardzo ważne elementy tego procesu, to późniejsze planowanie działań oraz zdyscyplinowana realizacja planu. Trzeba przyznać, że bez pierwszej myśli, czy też pomysłu, niczego w ogóle by nie było.

 

Jak znaleźć pomysł na biznes?

 

Tak, jak to od lat głoszą filozofowie, a także doświadczeni praktycy biznesu, najlepiej robić to, czego wykonywanie sprawia nam przyjemność. Dobrze, jeżeli działania w danej branży, nie są dla nas źródłem mentalnego, czy fizycznego dyskomfortu. Sprawdźmy więc najpierw, co nas tak naprawdę interesuje. Nie musi to być od razu coś, co od razu można sprzedawać jako towar. czy usługę. Nie jest łatwo zarobić swój pierwszy milion na prostej pasji, czy hobby. Na przykład, jeżeli lubimy czytać książki, trudno bezpośrednio przerobić tą pasję na działalność biznesową.

 

Praca w domu

 

Wystarczy jednak trochę pokombinować, by odkryć, że możemy prowadzić blog czytelniczy, czy też inaczej wykorzystać, wyuczoną od pisarzy zdolność pisania tekstów. Wiele opcji pracy z domu przez Internet, jest otwartych dla osób sprawnie posługujących się klawiaturą komputerową i edytorem tekstów. Pracując zdalnie można być nie tylko blogerem, ale także pisać teksty na zlecenie czy wręcz sprzedawać swoją twórczość jako copywriter.

 

Praca przez Internet z domu

 

Praca przez Internet

 

Komputery i sieci komputerowe umożliwiają dzisiaj wykonywanie dużej ilości prac z domu, co do tej pory wymagało posiadania przez firmy, znacznego obszaru powierzchni biurowych. Nie ma też potrzeby, codziennego dojazdu do pracy i z powrotem. Obecnie na całym świecie obserwowany jest rosnący trend outsourcingu znacznej ilości zadań do wszelkiej maści freelancerów, co zarówno ułatwia życie tych osób, które mogą pracować z domu, jak i obniża koszty logistyczne przedsiębiorstw. Oczywiście, jak każda inna oferta związana z zakupem towaru czy usługi przez Internet, również szukając pracy zdalnej należy wykazać się czujnością i zdrowym rozsądkiem.

 

Praca chałupnicza - nie tylko składanie długopisów

 

Sieć jest pełna ofert wszelkiego „chałupnictwa”, gdzie de facto rozchodzi się często o wypełnianie ankiet potrzebnych do korzystania z takich, czy innych usług finansowych. Mówiąc prostym językiem, niekórzy szukają w ten sposób tzw. "słupa" do wyłudzania kredytów. Należy zawsze sprawdzać, czy taka, czy inna aktywność jest na pewno zdolna z polskim prawem. Szczególna czujność powinna dotyczyć zgodności z normami podatkowymi oraz tymi związanymi z ochroną danych osobowych. Warto też podejść do niektórych ofert na tak zwany „chłopski rozum”, szczególnie gdy ktoś obiecuje nam absolutnie nieadekwatne rezultaty, za nieproporcjonalny wkład z naszej strony.

 

Jak założyć firmę?

 

Jak założyć firmę?

 

Polska realność gospodarcza staje się z jednej strony prostsza, bo szereg operacji, w tym rejestracja działalności jest już możliwa w pełni on-line. Z drugiej strony wszelako, co roku rośnie liczba przepisów, w tym podatkowych, do których każdy aspirujący przedsiębiorca musi się dostosować. Warto pamiętać także o zobowiązaniach z tytułu RODO oraz BHP, których nieprzestrzeganie, może nas narazić na bardzo wysokie kary finansowe. Jeżeli więc wybraliśmy już formę działalności gospodarczej oraz dokonaliśmy jej rejestracji, możemy przystąpić do realizacji naszego biznes planu. Będziemy potrzebowali do tego szeregu narzędzi, takich jak telefon komórkowy, materiały biurowe czy też, a może przede wszystkim komputer czy laptop do biura.

 

Komputer czy laptop do firmy?

 

Komputer stacjonarny czy laptop?

 

Wybór wbrew pozorom wcale nie jest taki oczywisty. W każdym wypadku musimy jako firma posiadać legalne oprogramowanie, zarówno w zakresie systemu operacyjnego Windows, jak i pakietu biurowego MS Office. Oczywiście na rynku funkcjonują zarówno bezpłatne systemy z rodziny Linux, jak Debian czy Ubuntu, niemniej wymagają one od użytkownika wiedzy komputerowej nieco ponad przeciętną.

 

Pakiet biurowy Microsoft Office - bezpłatne alternatywy

 

Dobry pomysł na biznes tanim kosztem, to bezpłatny pakiet Open Office, który świetnie działa pod Windows. Zapewnia on pełną kompatybilność oraz zgodność z popularnymi formatami plików Microsoft Word, Excel, PowerPoint oraz innymi programami MS Office. Laptop zajmuje znacząco mniej miejsca, a jeżeli korzystamy ze stacji dokującej, możemy szybko i wygodnie przekształcić go w stacjonarne stanowisko pracy. Może ono być wyposażone w znacznie większy monitor oraz wygodną myszkę i klawiaturę.

 

Tanie laptopy i komputery biznesowe

 

Markowy sprzęt komputerowy, głównie firm Dell, Lenovo ThinkPad oraz Apple jest jednak dość kosztowny. Dodatkowy wydatek to zakup licencjonowanego systemu operacyjnego Microsoft Windows, który w zależności od wersji kosztuje od ok 400zł do prawie tysiąca. Jeżeli na początku działalności mamy ograniczone zasoby, możemy rozważyć laptopy poleasingowe, które w znacznie niższej cenie dadzą nam możliwość zakupu sprzętu klasy biznes, wraz z licencją systemu Windows 10 Pro.

 

Jak zarobić pierwszy milion?

 

Mając pomysł na biznes, biznes plan oraz konsekwencję. by z dużą samodyscypliną go realizować, już jesteśmy o lata świetlne do przodu. Wyprzedzamy tych, którzy „kiedyś zaczną swój biznes”, „mają jeszcze czas”, czy „muszą dopracować szczegóły”. Każda daleka droga zaczyna się od pierwszego kroku i wymaga regularności i powtarzania zabiegów, które przybliżają nas do sukcesu. Drobne czy większe upadki czy problemy, nie tylko nie mogą nas zdemobilizować, ale wręcz powinny nam dodawać energii. Niektórzy autorzy zalecają wręcz spalić za sobą wszelkie mosty, by mieć większą energię do parcia z projektem do przodu. Inni, rozsądnie przypominają, że nie zawsze należy trzymać wszystkie jajka w jednym koszyku. Czy zarobimy nasz pierwszy milion, czy też nie, już wymyślając pomysł na biznes i zaczynając go realizować, możemy być z siebie dumni.

lut  16