Podstawka pod laptopa czy podkładka chłodząca?

cze15
Podkładka chłodząca pod laptopa

Laptop to bardzo wygodne urządzenie, które daje nam możliwość pracy w różnych warunkach. Jego przenośność ma jednak szereg wad, które związane są z kompaktową budową i małymi rozmiarami. Rynek przygotował wiele rozwiązań, które pozwalają zwiększyć komfort użytkowania notebooka. Ciekawą propozycję, głównie dla użytkowników domowych, stanowi podkładka chłodząca pod laptopa. Rozwiązuje ona część problemów, jakie sprawia chłodzenie komputera przenośnego.

 

Podstawka pod laptopa

 

Jeżeli nasz laptop, służy nam do pracy w biurze, w większości przypadków mamy do niego podłączony monitor oraz pełnowymiarową klawiaturę i mysz. Sprawia to, że ekran komputera jest nie tylko większy, ale znajduje się w pozycji wygodniejszej dla naszych oczu i kręgosłupa. Jeszcze bardziej ułatwia takie podłączenie stacja dokująca do laptopa, która jednocześnie zwiększa liczbę dostępnych portów. Podstawka pod laptopa, spełnia cześć z tych zadań, zwiększając kąt, pod których znajduje się klawiatura i ekran komputera. Pozostaje jednak wątpliwe, czy da się w ten sposób wygodnie pisać, czy chociażby klikać w klawiaturę.

 

Podkładka chłodząca pod laptopa

 

Podkładka chłodząca pod laptopa

 

Tego typu rozwiązanie wypełnia te same funkcje, co podkładka pod laptopa, z dodatkowym chłodzeniem podstawy komputera. Urządzenia te oparte są o proste wentylatory elektryczne, zasilane z portu USB laptopa. Tutaj widzimy pierwszą poważną wadę: znacznie spada czas pracy takiego komputera, którego bateria jest w ten sposób dodatkowo drenowana. Niezależnie czy będzie to podkładka chłodząca pod laptopa Tracer, Fellowes, Cooler Master, Zalman czy Trust, wszystkie oparte są na bardzo podobnej zasadzie działania. Oczywiście powinniśmy brać przy zakupie pod uwagę rozmiar notebooka, szczególnie jeżeli jest to laptop 17 cali.

 

Co daje podkładka chłodząca pod laptopa?

 

Efekt działania tego rodzaju urządzenia, jest dużo bardziej psychologiczny, niż faktycznie wpływający na jakość pracy laptopa. Chłodzenie komputera przenośnego, odprowadza gorące powietrze z procesora i wnętrza odbudowy, wyłącznie z tyłu, bądź po bokach notebooka. Podstawka chłodząca, z definicji może zmniejszać, wyłącznie temperaturę podstawy laptopa. Ma to bardzo znikome, bądź żadne przełożenie na temperaturę, oddalonego i izolowanego procesora czy karty graficznej. Jedyny realny efekt, jaki daje taka podstawka pod laptopa, to fakt, że nieco mniej nagrzewają się kolana użytkownika. Dodatkowe wiatraki, to jednak dodatkowy szum w pomieszczeniu i zwiększony ciężar urządzenia, które w ten sposób trzymamy.

 

Czyszczenie komputera z Windows 10

 

Co działa lepiej niż podstawka pod laptopa?

 

Wymierne efekty, znacznie lepsze niż każda podkładka chłodząca do laptopa, da nam dbałość o fabryczny układ chłodzenia laptopa. Jego czystość i wysokiej jakości pasta termoprzewodząca na procesorze, to gwarancja wydajnej i cichej pracy komputera. Pamiętajmy, by regularnie wykonywać czyszczenie komputera i że pasta termoprzewodząca jest optymalnie efektywna przez około roku. Zwróćmy też uwagę, że w żadnym biurze nie znajduje się podkładka chłodząca pod laptopa – notebooki biznesowe takie jak Dell Latitude czy Lenovo ThinkPad, posiadają wydajne, zoptymalizowane chłodzenie procesora. Ma to znaczny wpływ na ich cenę, która jest znacznie niższa, jeśli nabywać je u nas jako komputery poleasingowe.

cze  15