Pendrive czy dysk zewnętrzny SSD?

mar09
Dysk zewnętrzny SSD czy pendrive bootowalny

Jeszcze kilka lat temu dysk SSD kosztował niemały majątek, a nasze komputery startowały wraz z odgłosami napędu HHD, często w czasie dłuższym niż minuta. Obecnie, szybkie i bezgłośne dyski półprzewodnikowe, o pojemności 120GB, można kupić już za około 100zł. Z drugiej strony, system operacyjny Windows 10, na którym pracuje ponad połowa polskich użytkowników komputerów, stał się bardzo łakomy na powierzchnię dyskową.

 

Windows 10 wymagania sprzętowe

 

Od kwietnia 2019, jego minimalne zapotrzebowanie, to 32GB na dane i aktualizacje. Wypada tu od razu zauważyć, że niektóre tanie laptopy marketowe, posiadają zamiast prawdziwego dysku SSD, jedynie kartę pamięci MMC o pojemności 32GB. Uwzględniając wymagania Windows w 2020, na takim sprzęcie nie zostaną prawidłowo zainstalowane jego aktualizacje i odnowienia.  Co powiedzieć o innych aplikacjach, czy programach, jako że z reguły chcemy mieć na komputerze, coś więcej, niż tylko okienka Microsoft.

 

Dysk zewnętrzny SSD

 

Napęd półprzewodnikowy lub tradycyjny dysk HDD, to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań tego problemu. Podłączany poprzez szybki interfejs USB 3.0, taki napęd gwarantuje nam teoretyczną prędkość transferu danych na poziomie nawet 100MB/s. Jeżeli trafi nam się starsze łącze USB 2.0, transfer będzie trzykrotnie wolniejszy.

 

SATA 3 vs USB 3.0

 

Wąskim gardłem dla zewnętrznego dysku HDD będzie także port SATA 3, który z reguły znajdziemy wewnątrz jego obudowy. Zaleta to oczywiście cena, jako że nawet nośnik o pojemności 1TB możemy kupić już poniżej 200zł. Podwojenie jego pojemności, będzie nas kosztować jedynie dodatkową połowę tej sumy.

 

Pendrive USB czy dysk zewnętrzny SSD?

 

Teoretycznie są to te same urządzenia, upakowane w inny format obudowy. Szybki i markowy, zewnętrzny napęd półprzewodnikowy, będzie do 4 razy droższy, niż ekwiwalent magnetyczny w systemie HDD. Przy odrobinie umiejętności, z obu możemy zrobić bootowalny pendrive Windows 10. Pomoże nam w tym darmowy program Rufus, który możemy pobrać ze strony jego dewelopera. Alternatywne rozwiązanie oferuje kreator dostępny na stronie Microsoft Polska.

 

Jak zrobić bootowalny pendrive Windows

 

Kopia zapasowa Windows 10

 

Dysk zewnętrzny warto wykorzystać do przechowywania kopii zapasowej systemu operacyjnego. Świetnie sprawdzi się on jako magazyn na multimedia, a także pliki instalacyjne gier i programów. Instalacja Windows 10 z USB jest łatwa, niemniej nie jest dobrym pomysłem instalowania na zewnętrznym nośników gier i programów. Teoretycznie standard USB 3.0 powinien dawać osiągi podobne do SATAIII.  W żadnym razie nie jest on w stanie zbliżyć się do transferów jakie zapewni nam dysk SSD M.2, szczególnie jego najszybsza rewizja M.2 PCIe NVMe.

 

Szyfrowanie dysku i ochrona danych osobowych

 

Zabezpieczenie zawartości nośnika danych jest możliwe w oparciu o płatne rozwiązania softwarowe. Czasem są one dostarczane darmowo wraz z dyskiem, na przykład przy zakupie produktów Verbatim lub Sandisk. Istnieje także bezpłatna platforma Open Source Veracrypt, która pozwoli nam efektywnie zaszyfrować dany folder, partycję lub cały dysk.

 

Usb typ C nie zawsze ma prędkość USB 3.1

 

Pendrive 64GB z USB 3.0 już za około 50zł

 

Pendrive, czy dysk zewnętrzny, wyposażony w konektor USB 3.1 typ C, da nam dodatkową prędkość i możliwość bezpośredniego podłączenia najnowszych laptopów i smartfonów. Należy jednak pamiętać, że nie każdy port type C jest gwarantem transferu na poziomie 10Gbps. Osoby użytkujące popularny smartfon Xiaomi Mi9, przekonały się, że jego producent schował za nowoczesnym gniazdem typ C, stary standard USB 2.0. Tak więc ten chiński flagowiec, nie jest w stanie komunikować się z komputerem szybciej niż 60MB/s, a testy rynkowe określiły jego realne osiągi na skromne 27MB/s. W takiej sytuacji, możemy spokojnie wykorzystać tańszy pendrive 64GB z interfejscem 3.0.

 

Dyski SSD - zasada działania Scrascom Wrocław 

 

Wszystkie komputery oferowane w Scrascom są wyposażone w dyski SSD. W naszej ofercie są także pendrive USB oraz dyski zewnętrzne. Jeżeli nie wiecie Państwo jak zrobić bootowalny dysk Windows, nasi pracownicy chętnie w tym pomogą.

mar  09