Odzyskiwanie danych z dysku

cze07
Jak odzyskać dane z dysku

Dzisiejszy cyfrowy świat zapewnia nam szybki i co do zasady nieprzerwany dostęp do informacji. Standardem stało się dla nas, że bezpiecznie zapisane mamy tysiące cyfrowych fotografii, filmów wideo oraz innych cennych materiałów. Firmy i przedsiębiorcy, chronią na dyskach swoich laptopów i komputerów szereg ważnych i cennych informacji. Część z nich to nie tylko tajemnica służbowa, ale także dokumenty i potwierdzenia transakcji, które zgodnie z przepisami prawa podatkowego, są zobowiązani chronić przez przepisany okres czasu. Warto więc myśleć zawczasu, by zapobiegać utratom cennej cyfrowej informacji. Jak to mówi polskie przysłowie, „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, stąd też o wiele rozsądniej jest zwyczajnie nie dopuścić do sytuacji, by stało się dla nas interesujące odzyskiwanie danych z dysku naszego sprzętu. Stąd też właśnie, znaczną część tego materiału poświecimy opisowi metod, które mogą znacząco zmniejszyć ryzyka związane z utratą cennych dla nas danych.

Kopia zapasowa Windows 10

Większość komputerów domowych i firmowych w naszym kraju, pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego firmy Microsoft, czyli słynnych okienek, obecnie w najpopularniejszej odsłonie Windows 10. System ten przeszedł długą drogę i jest obecnie naprawdę pomocnym narzędziem w zakresie wypełnienia funkcji zabezpieczenia i ochrony naszych danych. Jeżeli nie wiecie, jak prawidłowo skonfigurować funkcję kopia zapasowa Windows 10, to zapraszamy do lektury naszego artykułu blogowego pod tytułem Ustawienia Windows 10 - porady i instrukcja użytkownika. Warto wykorzystać tą opcję systemu, która wraz z narzędziem Windows Defender, chronią nas zarówno przed atakami z zewnątrz, jak i często przed błędami, które sami możemy nieświadomie popełnić. Jeden z najprostszych sposobów, jak odzyskać dane z dysku, to właśnie wykorzystać przywracanie systemu Windows 10. Zakłada to jednak, że nasz system nie jest tak uszkodzony, że system jeszcze działa i że ustanowiona była odpowiednia kopia zapasowa.

Macierz dyskowa RAID

Niezależnie od kwestii oprogramowania, gdzie ważne są ustawienia Windows, czy innego systemu operacyjnego, utrata danych może być związana z awarią nośnika, na którym ta informacja jest zapisana. Znacznie częściej zdarza się to z talerzowymi napędami HDD. Taki standardowy dysk twardy, ma przecież elementy ruchome, które podatne są także na uszkodzenia mechaniczne. Dochodzi do tego znaczna wrażliwość na pole magnetyczne oraz przepięcie w sieci energetycznej. Dlatego także (poza ogromnym wzrostem wydajności), znacznie lepszym rozwiązaniem są dyski SSD, które obywają się w ogóle bez części ruchomych. Dobry dysk SSD do laptopa, to najlepszy sposób, by przyspieszyć nawet starszy komputer. Tak czy inaczej, jeżeli nasz komputer wyposażony jest w jeden dysk twardy, może on ulec awarii i może dojść do utraty bądź utrudnienia dostępu do jego zawartości. Macierz dyskowa RAID, w swoich różnych wariantach, wykorzystuje dwa dyski twarde, które wzajemnie działają dla siebie jak kopia zapasowa. Wybierając wariant RAID 0, „tracimy” najwięcej powierzchni dyskowej, niemniej wszystkie nasze dane są całkowicie zdublowane. Wyższe wersje RAID, oznaczają więcej miejsca na dane, ale jest to okupione mniej doskonałym dublowaniem danych.

Dysk sieciowy

W dobie szybkiego dostępu do Internetu, odzyskiwanie danych może także polegać na pobraniu ich z sieciowego dysku, takiego jak chmura Google, Apple czy inne podobne serwisy komercyjne. Niektórzy, zaawansowani użytkownicy tworzą wręcz własny serwer NAS, gdzie w oparciu od rozwiązania takich firm jak Synology czy Qnap, znajduje się ich prywatna kopia zapasowa wszystkich plików. Oczywiście wiąże się to z pewnymi początkowymi wydatkami oraz zakłada posiadanie pewnych umiejętności i wiedzy z zakresu informatyki. Co jednak, gdy nie byliśmy dość przezorni by należycie się zabezpieczyć? Zepsuł się jedyny dysk twardy. Kopia zapasowa nie była sporządzona. Dysk sieciowy zainteresował nas dopiero, gdy zaczęliśmy z trwogą wyszukiwać w Internecie program do odzyskiwania danych. Tutaj postaramy się doradzić, co zrobić by przede wszystkim w dalszym stopniu sobie nie zaszkodzić.

Jak odzyskać dane z dysku?

Program do odzyskiwania danych

Najlepiej jeszcze darmowy. Pewnie jedno z najpopularniejszych wyszukiwań w Google. Wiedzą o tym twórcy wszelkiego złośliwego oprogramowania, które promują w wyszukiwarce jako rozwiązanie tego właśnie problemu z komputerem. Nie oczekujmy jednak cudów. Profesjonalny sprzęt i program do odzyskiwania danych, to wydatek wielu tysięcy złotych. Dostępne „za darmo” programiki, to z reguły maszynki do wyciągania pieniędzy na wymuszoną subskrypcję, bo inaczej działają tylko jako często fikcyjny „trial” czy nie działający okres próbny. Wraz z nimi, sprytny instalator często podaruje naszemu komputerowi dodatkowe niechciane oprogramowanie szpiegujące. Efekt jest taki, że nie tylko nie posunęliśmy się o krok w temacie odzyskiwanie danych z dysku, ale wręcz możliwie nanieśliśmy sobie kolejne szkody.

Po pierwsze nie szkodzić

Jeżeli nasz dysk w ogóle nadaje się do przeprowadzenia profesjonalnego procesu mającego na celu odzyskiwanie danych, to miejmy na uwadze, że każda nieudolna w niego ingerencja powoduje często nieodwracalne nadpisanie uszkodzonych sektorów z danymi. To samo dotyczy rozkręcania, otwierania i rozhermetyzowania obudowy dysku twardego. Jeżeli zrobi to laik, często uszkadza sprzęt tak, że żadne laboratorium odzyskiwania danych, nie podejmie się już pracy nad takim zdegradowanym nośnikiem. Zasadą postępowania powinna więc być nieingerencja. Jeżeli problem nie jest trywialny, robimy wszystko by go nie pogłębić i zwracamy się o pomoc do profesjonalistów.

Odzyskiwanie danych z dysku

Nie jest to na pewno zadanie dla kuzyna „który coś tam wie o komputerach”, bo zainstalował kiedyś piracką grę z Internetu. Oczywiście, to zawsze nasza prywatna decyzja i osobista wycena, ile też dla nas warte są przedmiotowe utracone (miejmy nadzieję, że odwracalnie) dane. Profesjonalne laboratorium odzyskiwania danych, co do zasady nigdy nie obiecuje cudów. Proces taki wygląda z reguły tak, że zanim nastąpi jakiekolwiek odzyskiwanie danych z dysku, przechodzi on gruntowną analizę. Jeżeli dane można odzyskać, taka firma deklaruje niezbędny czas, zakres oraz koszt takich działań. Z naszych doświadczeń wynika, że dobre firmy stosunkowo często, już na początku określają takie zadanie jako niewykonalne. Stąd też należy unikać serwisów, które nie wykonawszy usługi, chcą byśmy i tak za taką usługę zapłacili, chociaż się „nie udało”. Raz jeszcze, zwracamy uwagę, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Nasz komputer i jego dysk, docenią wszelkie starania z naszej strony. Lepiej wydać nieco na zabezpieczenia niż nieść koszty i stres, jakie wiążą ze sobą sytuacje zmuszające nas wykorzystywać profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku.

cze  07