Nie działa klawiatura w laptopie - co robić?

lip08
Nie działa klawiatura

Urządzenia wskazujące, pozwalają nam zarządzać laptopem i przekazywać polecenia systemowi operacyjnemu. Na naszym blogu, pisaliśmy już co robić, gdy odpowiednik myszki dla laptopa, czyli touchpad nie działa. Kiedy klawiatura odmówi posłuszeństwa, jest tak naprawdę jeszcze gorzej. W razie awarii myszki czy touchpada, jesteśmy w stanie „od biedy” kierować kursorem za pomocą strzałek na klawiaturze. Bez klawiatury, nie możemy często nawet wejść do systemu bez wpisania hasła. W pewnym sensie ratuje nas tutaj czytnik odcisków palców laptopa.

 

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie?

 

Przyczyn może być wiele. Zacznijmy od tego, czy zawiodła klawiatura w całości czy też nie działają poszczególne klawisze. Problem z częściową niesprawnością niektórych klawiszy, może prozaicznie wiązać się z jej wcześniejszym zalaniem lub zabrudzeniem. Czas zatem zabrać się do roboty, w czym pomoże nasz artykuł czyszczenie komputera. Może też być tak, że widzimy jakieś dziwne litery, bądź znaki, na przykład literę Z, w miejscu Y. Wypróbujmy wówczas kombinację klawiszy Shift + Ctrl. Jeżeli to nie pomoże, idziemy do dalszych kroków.

 

Restart laptopa – uruchom ponownie Windows

 

Wielu użytkowników laptopów, permanentnie korzysta z opcji usypiania komputera, która sprzyja jego szybszemu uruchomianiu. Może to jednak z czasem powodować zaburzenia w pracy systemu, szczególnie w zakresie zarządzania sterownikami. Ogólnie, jeżeli cokolwiek nie działa w komputerze czy laptopie, doświadczony informatyk, zawsze zacznie od ponownego uruchomienia systemu. W ten sposób, firmowy helpdesk na całym świecie, rozwiązuje większość problemów zgłaszany przez użytkowników.

 

Klawiatura laptopa nie działa

 

Połączenie klawiatury z płytą główną laptopa

 

Czy ostatnio rozbieraliśmy nasz notebook? Czy też może, wymienialiśmy stary dysk HDD na szybki, półprzewodnikowy dysk SSD do laptopa? Czy klawiatura nie działa właśnie po zakończeniu modernizacji laptopa? Może zapomnieliśmy podłączyć konektor klawiatury do płyty głównej? A może zrobiliśmy to krzywo lub zbyt płytko? W tym ostatnim przypadku, zdarza się, że takie połączenie przerywa się podczas przenoszenia komputera. Konektor musi być wciśnięty idealnie prosto i do końca.

 

Nie działa klawiatura

 

Sterowniki klawiatury i ustawienia BIOS

 

Kiedy restartujemy nasz laptop, możemy przywrócić ustawienia optymalne (Safe Default) systemu BIOS. Producenci trochę utrudnili ten proces, gdyż każdy z nich ma nieco inny sposób na włączenie dostępu do tego systemu. Na naszym blogu jest dostępny obszerny materiał jak wejść do BIOS, dla praktycznie wszystkich marek komputerów przenośnych. Kiedy wyjdziemy z BIOS i laptop ponownie się uruchomi, a jego klawiatura nadal nie działa, możemy dokonać aktualizacji sterownika klawiatury. Zrobimy to, wykorzystując Manager urządzeń, jak na powyższym obrazku.

 

Przywracanie systemu Windows 10

 

Przywracanie systemu Windows 10

 

Jeżeli restart nie pomoże, i jesteśmy pewni, że posiadamy poprawny sterownik klawiatury, przywróćmy nasz system operacyjny, do stanu, kiedy nie było z nią problemów. Jeżeli podejrzewamy, lub piszą o tym na wiarygodnych forach internetowych, że problem stanowi jakaś ostatnia aktualizacja Windows, usuńmy ją. Porady Windows 10 w tym zakresie, także znajdziecie na naszym blogu. Jeżeli nie mamy kopii zapasowej systemu, możemy przywrócić go do ustawień początkowych. Zwróćmy tutaj uwagę, na trzy możliwe warianty przywracania, które wpłyną na to co zostanie wykasowane podczas tego procesu. My zalecamy wariant 1, czyli Zachowaj moje pliki > Zmień ustawienia > wstępnie zainstalowane aplikacje (producenta systemu) Włączone.

 

Dalej nie działa klawiatura w laptopie – co robić?

 

Jeżeli nasza klawiatura jest czysta i nie była zalana (szczególnie słodkie napoje świetnie dewastują klawisze) i przeszliśmy wszystkie podane wyżej kroki:

 

  • Skrót klawiszowy Shift + Ctrl
  • Ponowne uruchomienie komputera
  • Połączenie klawiatury laptopa z płytą główną
  • Ustawienia BIOS
  • Aktualizacja sterownika klawiatury
  • Przywracanie systemu Windows

 

Może to oznaczać, że nasza klawiatura, bądź cały laptop, są mniej lub bardziej poważnie uszkodzone. Może to oznaczać uszkodzenie płyty głównej, której koszt naprawy jest często ekonomicznie nieracjonalny. Uwzględniając, że sama diagnoza usterki w przeciętnym serwisie komputerowym, to ok. 200zł, warto rozważyć także inne rozwiązania. My proponujemy tutaj, nasze tanie laptopy poleasingowe, gdzie już od 600zł można zakupić markowy sprzęt biznesowy Dell czy HP, z systemem Windows 10 Pro.

lip  08