NFC: co to jest i co ma z nim wspólnego moduł Bluetooth?

maj11
Moduł Bluetooth i NFC w telefonie

Powszechna wiedza większości internautów jest taka, że NFC służy do wykonywania płatności zbliżeniowych, a Bluetooth do przekazywania na odległość danych. Bardziej zorientowani, którzy rozszyfrowali skrót NFC jako angielskie Near Field Connection, zdają sobie sprawę, że jest to połączenie na bardzo małe odległości. Dla porównania sygnał Bluetooth 5.0, może przesłać pliki mp3, nawet na kilkadziesiąt metrów.

 

NFC w telefonie z Android 10

 

Jak działa NFC w telefonie i dlaczego wspominamy przy nim moduł Bluetooth?

 

Wszystkie telefony z NFC muszą mieć na pokładzie instalację Bluetooth. Tak naprawdę oba systemy działają jako tandem i odpowiadają za dwa, równie istotne elementy parowania dwóch urządzeń. Czytnik NFC, na przykład terminal płatniczy, wykrywa analogiczny moduł, w który wyposażony jest smartwatch z NFC, bądź inny nadajnik. Ich wzajemna komunikacja ogranicza się wyłącznie do identyfikacji i autoryzacji połączenia. Wszelkie transfery danych, następują następnie poprzez moduły Bluetooth obu urządzeń.

 

Tagi NFC i technologia RFID

 

Technologia Near Field Connection umożliwia umieszczanie tagów NFC, także w urządzeniach znacząco prostszych niż smartwatch czy opaska sportowa. Może to być breloczek, naklejka czy inny niewielki przedmiot, nie posiadający własnego źródła zasilania. Zasila je pole elektromagnetyczne i nie wymagają one ładowania. Podobnie jak chip RFID, tagi NFC pozwalają pobrać określone informacje, z wyposażonego w nie nośnika.

 

Moduł Bluetooth i NFC w laptopie Dell

 

Laptop z NFC

 

O ile nikogo nie dziwi dziś NFC w telefonie i zawiera go prawie każdy zaawansowany smartwatch, to mało osób wie, że moduł Bluetooth w parze z NFC, zawierają także niektóre laptopy biznesowe. Laptopy Dell Latitude, umożliwiają w ten sposób zarówno szybkie przekazywanie danych, jak i zarządzanie bezpieczeństwem użytkowników. Taki sprzęt można u nas zakupić, za ułamek początkowej ceny, jako laptopy poleasingowe klasy A+.

maj  11