Netbook czy mały laptop do pracy? Jaki mini komputer kupić?

cze02
Jaki mini komputer kupić?

Wielu z nas, ciągle myśli o laptopach z perspektywy poprzedniego dziesięciolecia. Były to urządzenia duże, ciężkie i niezbyt urodziwe. Obudowy często powiększał wbudowany napęd DVD, a duże baterie starego typu, nie zapewniały więcej niż 2-3 godziny pracy. Obraz dopełniały bardzo wysokie ceny takich urządzeń. Jako że rynek nie znosi próżni, szybko pojawiły się proste i tanie, małe laptopy do przeglądania Internetu.

 

Netbook – mini laptop nie do wszystkiego

 

Pierwszy, naprawdę masowo dostępny, bardzo tani mały laptop kategorii Netbook, to popularny Asus Eee PC. Ten sympatyczny maluch występował w przekątnych ekranu od 7 do 12.1 cala. Waga odpowiednio do rozmiaru ekranu, wynosiła od 900 do 1420 gram. Warto zapamiętać te parametry, gdy będziemy porównywać współczesne konstrukcje o podobnych gabarytach

 

Mały laptop nie znaczy słaby

 

O ile, Netbook Asus Eee PC, pracował w oparciu o bardzo mało wydajne procesory Intel Celeron i Intel Atom, to obecnie jesteśmy w stanie nabyć ważący mniej niż 1,3 kg, mini komputer wyposażony w mocne procesory mobilne Intel Core i5 i Core i7.  Gdy w parze z nim idzie wydajny dysk SSD i 8GB RAM, wszystkie zadania w środowisku Windows 10, są wypełniane z dużą efektywnością.

 

Netbook Asus Eee PC

 

Mini laptop – cena kompromisów

 

Niestety, o ile Netbook charakteryzował się bardzo niską ceną, to nie brała się ona z powietrza. Bardzo słabe komponenty, niska jakość wykonania i mało wytrzymała obudowa z plastiku, to jeszcze nie wszystko. Obrazu dopełniały słabe ekrany i baterie, które mimo krótkiego czasu pracy, sprawiały szereg problemów użytkownikom. Czegoż jednak można było oczekiwać za około 1000 zł.

 

Mały laptop Dell

 

Mały laptop poleasingowy – cena i wydajność biją netbook na głowę

 

Współczesny mini laptop, często nazywany jest mianem Ultrabook. Jego konstrukcja oparta jest na całkowicie innych przesłankach niż te które przyświecały inżynierom projektującym tani netbook. Weźmy za przykład mini laptop Dell Latitude e7250. Ten lekki ultrabook biznesowy waży od 1,25kg i może być wyposażony w procesor Core i5 lub i7. Niestety wada takiego sprzętu to cena, która może często sięgać powyżej 4000 zł. Na szczęście jako sprzęt poleasingowy, możną kupić ten model, często za mniej niż 1/3 początkowej ceny.

 

Jaki netbook w 2020?

 

Oczywiście na rynku pozostały bardzo tanie, małe laptopy wyposażone w słabe procesory Pentium Gold i Intel Atom. Niektóre z nich są ciągle wyposażone w powolne dyski talerzowe HDD i uproszczoną wersję Windows 10 w trybie S, która pozwala używać tylko ograniczoną grupę programów i aplikacji. Naszym zdaniem, znacznie bardziej opłaca się nabyć mini laptop biznesowy kategorii ultrabook. Jako komputer poleasingowy klasy A+, będzie on świetnie wyglądał i sprawnie pracował dla nas przez lata.

cze  02