Myszka bezprzewodowa do laptopa – jaką wybrać?

mar02
Jaka myszka do laptopa? Bezprzewodowa czy gamingowa?

Mysz komputerowa jest z nami już ponad 50 lat, stanowiąc obok klawiatury podstawowe narzędzie wskazujące dla systemów informatycznych. Każdy laptop jest z reguły zawsze wyposażony w komplet elementów umożliwiających sterowaniem pozycją kursora na ekranie. Może to być touchpad, czasami z funkcją płytki dotykowej, a w wypadków komputerów biznesowych także trackpoint, umiejscowiony centralnie na środku klawiatury notebooka. Oczywiście te urządzenia świetnie nadają się do doraźnej pracy w podróży. Duga praca z edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym czy najprostsza nawet gra komputerowa, wymagają dokładniejszych i wygodniejszych narzędzi wskazujących.

 

Myszka bezprzewodowa do laptopa

 

Dla uzyskania większej wygody, wielu użytkowników pracuje na laptopie wykorzystując zewnętrzną myszkę, a czasami także klawiaturę. Ten drugi przypadek zakłada z reguły podłączenie także monitora, do czego znakomicie przydaje się stacja dokująca. Sama mysz, która znacznie ułatwia dokładne poruszanie kursorem, może być podłączona na kilka sposobów. Uwzględniając, że w 2020 roku myszki kulkowe już od dawna znajdują się w lamusie historii, skupimy się tu wyłącznie na gryzoniach opartych o technologię optyczną. Dzięki wykorzystaniu czujników laserowych, współczesne myszki osiągają bardzo dużą czułość, czasami aż 16000 DPI oraz bardzo szybki czas reakcji, liczony w milisekundach.

 

Myszka Apple Magic Mouse 2

 

Wielu producentów laptopów wypuszcza także dedykowane do tych urządzeń linie akcesoriów. Oczywiście MacBook firmy Apple, będzie świetnie komponować się z najnowszą Magic Mouse 2, a Microsoft Surface urzeka futurystycznymi kształtami Surface Arc oraz pozostałych członków tej rodziny. Swoje, charakterystyczne myszki, znajdą posiadacze Lenovo ThinkPad oraz biznesowych laptopów Dell Latitude. Niestety, wszystkie te prestiżowe marki słono życzą sobie za gryzonia do sterowania, opatrzonego danym logiem, stąd też możemy liczyć się z wydatkiem nawet 500zł.

 

Jaka myszka bezprzewodowa do laptopa?

 

Jeżeli jednak pominiemy kwestie estetyczne i zgodność marki danego laptopa i myszki, którą zamierzamy kupić, warto skupić się na istotnych parametrach technicznych i użytkowych takiego urządzenia.

 

Myszka Bluetooth

 

Najpopularniejszy obecnie na rynku protokół łączności bezprzewodowej Bluetooth zastąpił popularne poprzednio połączenia radiowe na częstotliwościach 2,4GHz i 5GHz. Jego główne zalety to mały pobór energii, znaczny zasięg transmisji oraz (przynajmniej w ostatnich wersjach od 4.2 w górę) wysoka jakość sygnału. Najnowszy standard BT 5.0 pozwala obsługiwać jednocześnie kilka urządzeń, nadając się świetnie także do przekazywania wysokiej jakości muzyki. Mysz na Bluetooth z reguły nie potrzebuje dodatkowego adaptera dla podłączenia, jako że ogromna większość laptopów i komputerów stacjonarnych już zawiera odbiornik/nadajnik tego systemu. Dla sparowania takiego gryzonia z komputerem wystarczy z reguły wciśnięcie przycisku „paruj” oraz wybranie odpowiedniego polecenia w panelu sterowania systemu Windows.

 

Myszka Bluetooth parowanie

 

Myszka gamingowa 

 

Komputerowi gracze słyną z wykorzystania najmocniejszego sprzętu dostępnego na rynku, pozwalającego zagrać w wysokiej rozdzielczości i na wysokim poziomie detali, w najnowsze gry. Tutaj paradoksalnie rzadko wykorzystuje się myszki bezprzewodowe, jako że nawet najnowszy standard Bluetooth 5.0 nie jest w stanie zagwarantować czasu reakcji, jaki zapewnia tradycyjnie połączona przez kabel, myszka przewodowa. Obecnie, myszka podłączana jest do portu USB, kiedyś było to okrągłe złącze PS/2.

 

Myszki gamingowe do gier MMORG czy FPS

 

To, co interesuje gracza, to możliwość znacznej konfiguracji takiego urządzenia wskazującego. Możemy tu mówić nie tylko o regulacji czułości, wyrażanej w DPI, ale także zmianie wagi całego urządzenia, a nawet wymieniane są ślizgacze do myszki. Często także programowane są klawisze dodatkowe, które świetnie sprawdzą podczas gry w MMORPG, RPG czy FPS. Chociaż każda myszka USB, to obecnie urządzenia Plug & Play, czyli działa natychmiast po podłączeniu, to zwykle dołączane jest do niej dedykowane oprogramowanie. Pozwala nam ono na daleko idącą, indywidualną konfigurację parametrów, w tym wyglądu myszki, poprzez regulację oświetlenia diodami RGB.

 

Myszka gamingowa Razer

 

Podkładka pod mysz

 

Chociaż producenci akcesoriów komputerowych często chwalą się, że czujnik ich myszki działa na każdej powierzchni, z pewnością bardzo rzadko jest to prawda. Nie udało nam się jeszcze znaleźć myszki, która pracowałaby poprawnie na szklanej powierzchni, problem stanowią tez chropowate blaty czy pokrycia na wysoki połysk. Dochodzi do tego kwestia higieny i utrzymania czujnika optycznego w czystości.  Prosta rada praktyka: jeżeli nie posiadasz podkładki pod mysz, świetnie role tą wypełni czysta kartka papieru A4. Jest to rozwiązanie doraźne, sugerujemy zakup prostej chociażby podkładki materiałowej, która nie zajmie wiele miejsca ani na biurku, ani w torbie na laptopa.

 

Myszka bezprzewodowa - jaką wybrać w 2020?

 

Myszka do laptopa powinna być jak najmniejsza i nie zajmować wiele miejsca podczas jego przenoszenia. Standard Bluetooth zapewni nam komfort podłączenia bez pamiętania o maleńkim adapterze starego sygnału 2,4GHz, który bardzo łatwo można było zapodziać. Pamiętajmy, że laserowy element optyczny wymaga utrzymywania w czystości, co sprowadza się do przetarcia go raz na kilka miesięcy patyczkiem higienicznym zamoczonym w spirytusie. Znakomitym rozwiązaniem są tutaj produkty firmy Logitech, od lat specjalizującej się w wysokiej jakości peryferiach komputerowych, dostępnych w rozsądnych cenach. Kupując w Scrascom laptop poleasingowy, możecie Państwo doposażyć go we wszelkie dodatkowe akcesoria, od zewnętrznego monitora, poprzez stację dokującą aż po klawiaturę czy mysz bezprzewodową.

mar  02