Moduł TPM oraz DirectX12 czyli wymagania Windows 11

lip24
Moduł TPM oraz DirectX12 czyli wymagania Windows 11

Do czerwca 2021, kiedy to oficjalnie zaprezentowana została przyszła premiera Windows 11, mało kto zawracał sobie głowę, co to jest TPM. Podobnie z zestawem funkcji DirectX, którego obecna, czy też wymagana wersja, zwykle szybko przemykała nam przed oczami, podczas instalowania tej, czy innej gry komputerowej. Kiedy jednak Microsoft ogłosił wymagania sprzętowe swojego nowego systemu operacyjnego z okienkami o numerze 11, wielu z nas zaczęło nerwowo sprawdzać parametry swoich maszyn. Czy pójdzie mi Windows 11, nie jest aż tak ekscytującym pytaniem, jak czy komputer pociągnie grę Cyberpunk 2077, niemniej postaramy się na nie tutaj odpowiedzieć.

Wymagania Windows 11

Oficjalnie opublikowane giganta z Redmont wymagania sprzętowe dla najnowszego systemu dla komputerów PC nie są wcale jakieś szczególnie przesadzone. Zacznijmy od serca naszego systemu czy procesora i pamięci RAM:

 

  • 64-bitowy procesor, posiadający minimum 2 rdzenie oraz taktowany nie niżej niż 1GHz. Musi on być zgodny ze standardem System on a Chip (SoC),
  • 4 GB pamięci RAM.

 

Microsoft wypuścił nawet listę CPU, zarówno produkcji firm Intel, jak i AMD, które oficjalnie będą wspierane przez nowy Windows 11. W skrócie, jeżeli nasz sprzęt jest starszy niż 4 lata, nie znajdziemy na tej liście naszego procesora. Procesory Intel zaczynają się tam od rodziny Coffee Lake, podczas gdy stajnia AMD, reprezentowana jest od rodziny Ryzen 2000 w górę. Tyle na temat oficjalnego wspierania procesorów. Testy przeprowadzone przez naszych kolegów, dowiodły, że Windows 11 działa bez problemów nawet na dość wiekowym laptopie biznesowym Lenovo ThinkPad T410. Ten pancerny komputerek ma znacznie więcej niż 4 lata, a dokładniej prawie 11. Na jego pokładzie pracuje procesor Intel Core i5 pierwszej generacji oraz 4GB RAM. Co ważne, jak wszystkie laptopy biznesowe, także ten notebook jest wyposażony w moduł szyfrujący TPM.

DirectX 12

DirectX 12

Biblioteki API DirectX 12 są z nami od czasów Windows 10 i nie powinno nas dziwić, że wymaga ich także najnowszy system operacyjny Microsoft. Podobnie jednak, jak w wypadku wymagań odnośnie procesora, pamiętajmy, że wystarczy nam tutaj podstawowa wersja tego systemu – nie jest bynajmniej wymagana ultranowoczesna karta graficzna DirectX 12 Ultimate.

Moduł TPM

Szyfrowanie TPM

Moduł TPM (Trusted Platform Module) występuje już w Windows 10 w wersji TPM 2.0. Umożliwia on szyfrowanie i zabezpieczanie danych systemowych poprzez rozwiązanie Microsoft Bitlocker. Tym razem, Windows 11 ma wymagać na sztywno, by posiadany przez nas komputer, koniecznie posiadał takie rozwiązanie sprzętowe. Możemy od razu uspokoić większość posiadaczy współczesnych komputerów PC, że ich płyta główna, w większości wypadków, zawiera już moduł TPM 2.0. W niektórych wypadkach, należy jedynie włączyć TPM w UEFI BIOS. Co ciekawe, wszystkie notebooki klasy biznes, a co za tym idzie laptopy poleasingowe w naszej ofercie, są zawsze wyposażone w moduł TPM. Od lat jest to standard, dla szeregu zabezpieczeń, stosowanych w międzynarodowych korporacjach.

Windows 11

Windows 11 na komputerze bez modułu TPM

Oczywiście każde wymaganie sprzętowe czy programowe stanowi wyzwanie dla hackerów i optymalizatorów systemów. Fora komputerowe czy chociażby serwis GitHub, zawierają już liczne poradniki, jak obejść wymagania odnoście TPM 2.0, secure boot czy chociażby pamięci RAM, jakie ma nowy Windows 11. Pamiętajmy więc, że nawet jeżeli uruchomimy system, zmieniając klucze w jego rejestrze, czy uruchamiając różne narzędzia typu BypassTPMCheck, to znacząco zmniejszamy zarówno stabilność, jak i bezpieczeństwo pracy na takim komputerze. Jak łatwo się domyślić, wszystkie wymagania Windows 11, sugerowane przez Microsoft, mają na celu jego szybkie i co ważne, bezpieczne funkcjonowanie.

lip  24