Jaka matryca do laptopa: matowa czy błyszcząca. A może matryca antyrefleksyjna?

sie05
Jaka matryca do laptopa: matowa czy błyszcząca. A może matryca antyrefleksyjna?

Laptop to urządzenie, łączące w jednej smukłej obudowie, wyświetlacz i wszelkie inne elementy składowe komputera. Nasze zadowolenie z tego urządzenia, zależy od wielu jego parametrów, niemniej kluczowym jest jakość ekranu, a dokładniej matryca laptopa. Kiedyś wybór był prosty. Matryca do laptopa, matowa albo błyszcząca. Potem doszło więcej opcji, pojawiły się matryce antyrefleksyjne, dodatkowo zadanie, utrudniają różne technologie, w jakich wykonane są matryce LCD. Postaramy się ten zawiły temat jakoś wyprostować.

Laptop dotykowy

Jeszcze niedawno, jeżeli ktoś chciał nabyć notebooka z ekranem dotykowym, wybór był bardzo prosty: dostępny w nim ekran, występował jedynie jako matryca błyszcząca. Rozwój technologii pokonał jednak także tą barierę. Świetne biznesowe laptopy Lenovo ThinkPad T460 oraz nowsze, mają już opcję, jaką stanowi dotykowa matryca matowa. Tutaj zbliżamy się do początku odpowiedzi, jaka matryca do laptopa, matowa czy błyszcząca jest lepsza?

Laptop dotykowy

Matryca błyszcząca czy matowa?

Zanim pojawiły się wspomniane laptopy Lenovo ThinkPad, z dotykowymi matrycami matowymi, wybór ekranów w naszym sklepie z biznesowymi laptopami poleasingowymi był prosty. Jeżeli była na danym laptopie matryca błyszcząca, był to laptop dotykowy. Matryca matowa, stanowiła wykończenie praktycznie wszystkich innych laptopów biznesowych. Na granicy, stały jak zwykle laptopy Apple MacBook Pro i MacBook Air, które będąc wyposażone w matryce błyszczące, stoją pośrodku niszy rozdzielającej komputery biznesowe i laptopy konsumenckie.

Matryca błyszcząca czy matowa?

Jakie zalety ma matryca matowa?

Przede wszystkim, ograniczone są na niej wszelkie odbicia światła i do minimum ograniczony jest, tak zwany efekt lustra. Matowa matryca sprawdza się dobrze w sytuacji, gdy na ekran pada światło z wielu kierunków, także kiedy korzystamy z laptopa na zewnątrz, w parku czy w podróży. Ta uniwersalność sprawia, że ten typ wyświetlacza zdominował tak dokładnie, praktycznie wszystkie laptopy biznesowe. Matryca matowa ma jednak także wady. Konstrukcja takiego ekranu jest cieńsza, co może sprzyjać jego łatwiejszemu uszkodzeniu. Zdarzają się też czasami tak zwane „duszki”, czyli ślady jakie pozostawia na ekranie, długotrwałe odbijanie się o niego klawiatury.

W czym lepsza jest matryca błyszcząca?

Jeżeli ekran matowy nie ma efektu lustra i jego użyteczność jest lepsza, także w słoneczne dni, to wszystkie te cechy wykaże jako wady, matryca błyszcząca. Będziemy w niej często widzieli naszą twarz, będą nas też razić okazjonalne odbłyski światła czy też słońca. Taki ekran będzie jednak wzmocniony, przez dodatkową warstwę przezroczystego tworzywa. Będzie to jednak działało, tylko do pewnego stopnia, jeżeli będzie to ekran dotykowy. Zgodnie z jego nazwą, celowo uderzać będziemy w niego palcem – czasami niestety zbyt mocno. Każdy praktyk komputerowy wie, że laptop dotykowy jest mniej trwałym rozwiązaniem, niż tradycyjna matryca matowa czy błyszcząca.

Matryca antyreflesyjna

Matryca antyrefleksyjna

Praktycznie każda matryca do laptopa może być jednocześnie antyrefleksyjna. Cecha ta, zawdzięczana jest powłoce antyrefleksyjnej, która stanowi nałożony na ekran polaryzator. Wygląda to, w zależności od rodzaju materiału, zwykle jak lekko fioletowa refleksja barwna. Widzimy ją czasem także na okularach bądź na szybach droższych samochodów. Matryca antyrefleksyjna może występować zarówno jako matryca matowa czy błyszcząca (glare). Występuje także na rynku matryca półmatowa czy też matryca antyodblaskowa. Są to już w zasadzie, warianty zbliżone do zmodyfikowanej matrycy matowej.

Jaka matryca do laptopa jest lepsza?

Jeżeli nie wybieracie Państwo sprzętu firmy Apple, która zawsze wie lepiej, co powinien wybrać użytkownik, większość firm pozostawia nam w tym zakresie pewną swobodę. Dominacja, jaką osiągnęła matryca matowa na bogatym rynku, jaki stanowią laptopy biznesowe, dowodzi, że zapewne można tą technologię uznać za bardziej uniwersalną. Szczególnie, że ostatnio może ona także dać nam możliwość, by zaopatrzyć się w taki właśnie laptop dotykowy. Ciekawym kompromisem, może więc być matryca antyrefleksyjna, czy też antyodblaskowa. W pewnym sensie, łączy ona większość zalet, przedstawionych wyżej technologii. Nasza oferta obejmuje wszystkie przedstawione wyżej matryce do laptopa oraz notebooki i komputery poleasingowe do wszelkich zastosowań.

sie  05