Mapa Polski Geoportal 2 jak znaleźć działkę i inne porady

kwi05
Geoportal 2 mapa polski lidar

Internet LTE i aplikacje dostępne na smartfony, sprawiły, że do lamusa odeszła papierowa mapa samochodowa. Nawigacja samochodowa może obsługiwać system TomTom lub Garmin, niemniej absolutnym liderem tej kategorii są bezpłatne Mapy Google. Kartografia i rejestry urzędowe także w coraz większym stopniu wykorzystują technologie cyfrowe i są dostępne online. Kataster nieruchomości zawiera ciągle aktualizowany, zbiór informacji o gruntach, działkach, budynkach, lokalach oraz ich właścicielach. My przedstawimy tutaj Geoportal udostępniany przez GUGIK.

 

Geoportal 2

 

Geoportal 2

 

Od 2005 roku Główny Urząd Geodezji i Kartografii prowadzi prace nad tym projektem, który współfinansowała Unia Europejska. Od 2009 system został udostępniony z modułami: Geoportal Krajowy, Portal Branżowy oraz Moduł Statystyk. Dzielą się one na podmoduły: Orto, Raster i Kataster.

 

Lidar Geoportal

 

Lidar Geoportal

 

Mapy lidar to obrazy cyfrowe, wygenerowane przy wykorzystaniu technologii łączącej zalety lasera i teleskopu. Niezwykle czuła matryca CMOS lub CCD przetwarza rysunek terenu, uzyskany przez ten swego rodzaju laserowy radar. Materiały te gromadzi oraz przechowuje CDGIK. Aby uzyskać dostęp do tych zasobów wystarczy:

 

  • Wejść na Geoportal Krajowy,
  • Wyszukać interesującą nas lokalizację,
  • Zmienić domyślny widok Kataster na Orto,
  • W pasku narzędzi wybieramy Tryb pełny oraz opcję WMS,
  • Rozwijamy „Usługi krajowe WMTS”, klikamy „ISOK cieniowanie” oraz przycisk „Połącz”.

 

Jak znaleźć działkę na Geoportalu?

 

Wchodzimy do systemu jak wyżej, niemniej pozostajemy w domyślnym trybie Kataster. W menu „wyszukiwania” mamy obecnie dostęp do szeregu rodzajów wyszukiwania, bądź to po adresie lub po numerze działki. Jeżeli nie znamy pełnego numeru, poprzez podanie przybliżonego adresu, zostaniemy przeniesieni do mapy, gdzie możemy spróbować wizualnie zlokalizować działkę, podobnie jak to wyświetlają Mapy Google.

 

Granice działek Geoportal 2

 

Granice działek Geoportal 2

 

Portal zawiera narzędzia do dokonywania pomiarów i obliczania powierzchni działek. Należy jednak mieć na uwadze, że udostępnione w ten sposób dane kartograficzne Geoportal2, mają wyłącznie charakter orientacyjny i nie mają rangi dokumentu urzędowego. Wypis i wyrys z rejestru gruntów, prowadzonego przez odpowiednie Starostwo Powiatowe jest niezbędny, gdy ma być zmieniona Księga Wieczysta dotycząca nieruchomości. Można uzyskać go zarówno osobiście w urzędzie, jak również korespondencyjnie oraz przez EPUAP. Dla tej ostatniej formy, wymagany będzie profil zaufany. Przyda on się nam także przy logowaniu do BDO (Baza Danych Odpadowych), na Internetowe Konto Pacjenta czy do ZUS PUE.

 

FV23% a faktura VAT marża i faktura bez VAT

 

FV 23% a faktura VAT marża i faktura bez VAT

 

Szereg towarów możemy nabyć z różnymi stawkami podatku VAT, a sprzedaż może być udokumentowana różnymi rodzajami dokumentów fiskalnych. Na naszym blogu opisujemy, czy różni się faktura bez VAT od pełnej FV 23% i jakie niesie ona konsekwencje ekonomiczne dla przedsiębiorcy. Scrascom sprzedaje sprzęt poleasingowy z pełną stawką PTU i wystawia faktury VAT 23%.

kwi  05