Lenovo ThinkPad w kosmosie, nauce i w polityce

mar31
W polityce, w kosmosie i nauce Lenovo ThinkPad

Tim Cook, słynny CEO Apple, jest powszechnie znanym managerem i gwiazdą mediów. Mało osób wie jednak, że początki kariery tej ikony IT, to amerykańska firma IBM, gdzie spędził on pierwszych 12 lat pracy. Tim Cook jest jednym z ojców IBM ThinkPad. To właśnie jemu, udało się przekonać firmę, by wyprodukowała pierwszy komputer przenośny dla szerszego kręgu odbiorców.  Tutaj postaramy się przedstawić inne, mało znane fakty, na temat naszych ulubionych „kanciaków” Lenovo ThinkPad.

 

Aloha

 

Pod tym kryptonimem rozwijano projekt komputerów przenośnych IBM, który z czasem zaowocował linią ThinkPad. Czas akcji – połowa lat 80-tych XX wieku. Konkurencja rynkowa – ważące po około 10kg produkty - komputery walizkowe, firm DEC, Compaq i Toshiba. Fraza THINK pochodzi od sloganu, który wymyślił jeszcze w 1920 roku CEO IBM, Thomas J. Watson.

 

Made in Japan

 

Chociaż IBM to amerykańska korporacja, założona w 1911 w stanie Nowy Jork, to ThinkPad powstał od podstaw w japońskim oddziale tej firmy. Ojciec tej linii, to Japończyk Arimasa Naitoh, obecnie wiceprezes Lenovo. Dlatego też, każde urodziny tej serii obchodzone są właśnie w japońskiej fabryce Lenovo w Yonezawa. Projektant tej serii Richard Sapper, inspirował się pojemnikiem na sushi Bento. Jego prace weszły do kanonu wzornictwa i są wystawiane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Jego porfolio to także projekty dla marek Pirelli, Heuer, Knoll, Lamy, Artemide i Castelli.

 

Yamato

 

Fani historii II Wojny Światowej, kojarzą tą nazwę z jednym z najpotężniejszych okrętów wojennych w historii. Podobnie jak niemiecki pancernik Bismarck, był to jeden z najgorszych koszmarów aliantów na morzach. Na szczęście Yamato, to nie tylko giganci ze stali, ale laboratorium IBM, gdzie powstał pierwszy prototyp ThinkPad. Siedziba Yamoto Labs to japońska Yokohama, położona na głównej wyspie Honsiu.

 

HBS – Harvard Business School

 

Pierwszy znany nabywca i motor szybkiego rozwoju tego projektu, to słynna szkoła biznesowa HBS z Cambridge, MU. Uniwersytet Harvarda już wcześniej korzystał z technologii IBM, a linia ThinkPad miała zastąpić ówczesne „przenośne” komputery walizkowe. Przy wadze powyżej 10kg, trudno porównać jest do dzisiejszych ultrabooków Thinkpad X1 Carbon.

 

NASA i misje kosmiczne

 

ThinkPad to podobnie jak zegarek Omega Speedmaster, sprzęt niejednokrotnie sprawdzony w kosmosie. Chociaż te laptopy powstały za późno, by wziąć udział w lotach Apollo na księżyc, mają jednak bardzo imponującą historię służby. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS oraz rosyjski MIR, misje wykonywane przez praktycznie każdy prom kosmiczny i wahadłowiec USA (Columbia, Discovery, Enterprise). Teleskop Hubble'a i jego naprawa w kosmosie w 1993 roku. Niektóre ThinkPady brały udział w nieudanych misjach NASA (prom Challenger) i ich szczątki ciągle unoszą się na orbicie.

 

Certyfikat MIL-STD-810

 

Testowane zgodnie z procedurą opracowaną przez Departament Obrony USA, Lenovo ThinkPad służą w szeregu armii i jednostek militarnych wielu państw. Laptopy te są odporne nie tylko na upadki, ale także na pył, temperaturę i przeciążenia. Klawiatura zawiera odpływ dla cieczy, w wypadku zalania. Procedura testowa to aż 10 krytycznych sytacji, które nie mogą spowodować przerw w pracy ani uszkodzenia urządzenia.

 

W polityce i na misjach pokojowych

 

Błękitne hełmy ONZ i wykopaliska archeologiczne sprawiają, że Lenovo ThinkPad to najczęściej używany w terenie komputer Narodów Zjednoczonych. Dokumentacja przetargowa odnośnie zakupu komputerów, na misje międzynarodowe tej organizacji, to często wybór dostawców wyłącznie tej właśnie marki. Pierwszy test polowy przeszły one zresztą podczas wykopalisk archeologicznych w upalnym Heliopolis w Egipcie.

 

Lenovo ThinkPad jako laptopy poleasingowe

 

Kosmiczna jakość ciągnie za sobą bardzo wysoką cenę. ThinkPad X1 Carbon może kosztować nawet 10 000zł i więcej. Te laptopy biznesowe bardzo dobrze trzymają wartość. Sprawia to, że ich zakup, jako sprzęt poleasingowy, to świetna inwestycja, na lata. Otrzymujemy wówczas najwyższej klasy komputer przenośny za ułamek początkowej ceny. Nie bez znaczenia jest system operacyjny Windows 10 Pro, które otrzymujemy w cenie laptopa. Jego koszt rynkowy, przy zakupie z nowym komputerem to około 1000zł. Scrascom oferuje taki sprzęt w klasie A+, w znakomitym stanie technicznym i estetycznym, z roczną gwarancją.

 

mar  31