Lenovo IdeaPad vs Lenovo ThinkPad

mar21
Lenovo IdeaPad czy Lenovo Thinkpad

Chiński Nowy Rok 2020, dopiero co się rozpoczął, więc możemy przyjrzeć się popularnym seriom laptopów, jednego z największych światowych producentów, pochodzących z Państwa Środka. Koncern Lenovo, bo o nim mowa, produkuje bardzo szeroką paletę elektroniki. Telefon Huawei, dziwił nas jeszcze kilka lat temu, a obecnie firma ta, jest graczem numer 3, na światowym rynku smartfonów, z Lenovo, tylko o dwie pozycje, w rankingu dalej.

 

Laptopy Lenovo

 

Od 2013, Lenovo jest globalnym liderem, wśród producentów komputerów PC. Poprzedni lider zestawienia, firma HP, walczyła na podium z odwiecznym konkurentem, amerykańskim koncernem Dell. Podobnie, mają się sprawy, na rynku komputerów przenośnych, gdzie następuje jeszcze podział, na masowe linie konsumenckie i laptopy biznesowe. Klasa biznes firmy HP, to linie ProBook i Elitebook. Dell, walczy na rynku korporacyjnym, seriami Dell Latitude i Precision. Lenovo, weszło do tej, czysto amerykańskiej rozgrywki, wykupując w 2005 roku, biznesową linię ThinkPad od koncernu IBM.

 

ThinkPad T450 bateria

 

Lenovo IdeaPad

 

Ta stosunkowo młoda linia produktowa, jest z nami od 2008 roku (dla porównania, ThinkPad, jeszcze pod flagą IBM, debiutował na rynku w 1992). Jest to typowy, tani produkt detaliczny, przystosowany do konkurowania z budżetowymi seriami HP Pavilion, Dell Inspirion, Acer Aspire czy Toshiba Satellite. Oczywiście wszystko to są, dobrej jakości komputery przenośne do domu. Sprzęt biznesowy ma jednak nad nimi szereg przewag, zarówno jeśli idzie o użyte komponenty, materiały, wykonanie czy oprogramowanie. Szerzej piszemy o tym w naszym artykule Laptop dla firm. Przyjrzyjmy się tu typowemu przedstawicielowi tej rodziny:

 

Lenovo IdeaPad 320

 

IdeaPad jest bardzo szeroką linią produktową. Pod jedną nazwą, jak w wypadku IdeaPad 320, mogą kryć się naprawdę, bardzo biednie wyposażone komputery, jak i dość mocne jednostki, nadające się nawet do grania. Najtańsze warianty, wyposażane były w procesory Intel Core Duo, czy Intel Pentium, które nie dorównywały mocą, nawet znacznie starszym, CPU Intel Core i5 czy Core 7. Dyski HDD, które w większości wypadków dostarczano wraz z tą serią, powodowały bardzo wolny start systemu, ulegając z czasem dalszej fragmentacji. Oferowany wraz z laptopami konsumenckimi, Windows 10 Home, nie posiada szeregu zabezpieczeń i opcji dostępnych jedynie w wersji Pro. Cóż jednak oczekiwać od komputera za 1500zł, ktoś może zapytać? Otóż można, jeżeli weźmiemy pod uwagę, laptopy poleasingowe, Lenovo ThinkPad:

 

ThinkPad T450

 

ThinkPad T450

 

Ten biznesowy produkt Lenovo, kontynuuje najlepsze tradycje IBM i pozostaje standardem wysokiej klasy komputera biznesowego. Lenovo IdeaPad, to słabe zawiasy i wątła konstrukcja. Linia ThinkPad to wojskowy certyfikat odporności MIL-STD-810 i zawiasy, które pozwalają sztywno trzymać, jedną ręką, laptop za klapę wyświetlacza. Procesory to wyłącznie Intel Core i5 i Intel Core i7. Panele LCD to wysokiej jakości wyświetlacze IPS, o lepszym kontraście i kątach widzenia, niż budżetowe VA i TN. Klawiatura odporna jest na zalanie, a dzięki technologii Power Bridge, laptop może posiadać drugą baterię pod klawiaturą, zapewniającą dodatkowe 2-3 godziny pracy. System pracuje pod kontrolą Windows 10 Pro 64bit.

 

Laptopy poleasingowe

 

Laptopy poleasingowe

 

Lenovo IdeaPad, to tani laptop, który przy niskiej cenie zakupu, wymusza akceptację szeregu kompromisów. Lenovo ThinkPad, kosztuje na starcie nawet trzy razy więcej. Otrzymujemy za to lepsze komponenty, materiały i jakość wykonania. Opcja zakupu ThinkPada, jako laptop poleasingowy daje nam zarówno niską cenę, jak i najwyższą jakość. Jeżeli dokonamy zakupu w Scrascom, dojdzie do tego roczna gwarancja oraz możliwość zakupu na raty 0%.

mar  21