Laptopy poleasingowe - co to znaczy?

Laptopy poleasingowe co to znaczy

 

Laptopy poleasingowe – co to znaczy?

 

Jeżeli ktoś odwiedza naszą stronę, to z reguły wie doskonale co to takiego poleasingowy sprzęt komputerowy i dlaczego warto rozważać go jako opcję zakupową do domu czy firmy. Często jednak trafiają do nas Klienci, którzy bądź to usłyszeli o nas od znajomych, bądź też ktoś z rodziny posiada i zachwala kupiony od nas laptop czy komputer stacjonarny. Postaramy się tutaj opisać wszystkie cechy takiego sprzętu oraz zalety takiego zakupu, w stosunku do kupna taniego sprzętu konsumenckiego z marketu elektroniki.

 

Leasing komputerów – pierwsze słyszę!

 

Praktycznie każdy z nas miał kontakt z leasingiem samochodów. Mógł to być samochód służbowy udostępniony nam przez pracodawcę, czy też forma finansowania środka trwałego, którego potrzebowaliśmy dla własnej działalności gospodarczej. Zaleta leasingu jest oczywista – płacąc stosunkowo niskie raty miesięczne, możemy od razu korzystać z drogiego urządzenia, a dodatkowo zaliczać te wydatki w koszty funkcjonowania biznesu. Leasingowi podlegają także urządzenia przemysłowe, w tym sprzęt komputerowy. Jeżeli idzie o laptopy, notebooki czy komputery stacjonarne PC, to z reguły są to całe partie sprzętu komputerowego kupowane jednocześnie dla kilkudziesięciu, kilkuset lub nawet kilku tysięcy pracowników i managerów danej korporacji. W związku z masowością tego procesu, pojawiają się tutaj pierwsze wyzwania i dodatkowe możliwości, których wymagają duże firmy i korporacje od komputerów i laptopów klasy biznes. Wszystkie te cechy powodują, że sprzęt biznesowy jest znacząco droższy niż teoretycznie analogiczne komputery konsumenckie i powodują, że laptopy poleasingowe cechują się znakomitym stosunkiem ceny do jakości.

 

Procesory i moc obliczeniowa

 

Absolutnym liderem w zakresie procesorów w komputerach i laptopach klasy biznesowej jest amerykańska korporacja Intel. Udział w tym rynku jej głównego konkurenta, firmy AMD, rośnie, niemniej ciągle pozostaje poniżej 10%. Zwróćmy uwagę, że biznesowe laptopy poleasingowe wyposażone są co do zasady wyłącznie w najmocniejsze serie procesorów Intel, z rodzin Core i5, Core i7, Core i9 oraz serwerowych XEON. Jest to znacząca różnica w stosunku do sprzętu konsumenckiego, gdzie do laptopów trafiają często znacząco słabsze i co za tym idzie tańsze, procesory Intel z rodzin Atom, Pentium, Celeron oraz najsłabsi przedstawiciele rodziny Intel Core i3. W zależności od zastosowania danego laptopa poleasingowego, mogą to być niskonapięciowe procesory z serii „U”, które cechuje bardzo długa praca na baterii oraz ultra wydajne jednostki serii „HQ”, które z uwagi na wysokie napięcie zasilania osiągają znaczną moc, niemniej cechują się krótkim okresem pracy na baterii. Ciekawostką, o której wielu użytkowników nie ma pojęcia jest fakt, że niektóre laptopy poleasingowe posiadają możliwość wymiany, a co za tym idzie upgrade’u także procesora. Jest to możliwe, bez lutowania, chociażby w popularnym modelu Lenovo ThinkPad T440.

 

Dyski SSD – szybkie i ciche

 

Laptopy poleasingowe w ofercie Scrascom to wyłącznie sprzęt wyposażony w nowoczesne (nowe) dyski półprzewodnikowe SSD. W odróżnieniu od swoich poprzedników, napędów HDD, dyski SSD nie posiadają żadnych części ruchomych i wyposażony w nie laptop jest gotowy do pracy w około 15 sekund od naciśnięcia przycisku start.

 

Pamięci RAM

 

Niezależnie od generacji pamięci RAM, czy jest to standard DDR3, czy też DDR4, co do zasady wszystkie laptopy biznesowe posiadają możliwość wymiany i rozbudowy pamięci RAM, co wykonywane jest przez nas w oparciu o markowe moduły najlepszych producentów takich jak Samsung, Hynix, czy Patriot. Jedynym wyjątkiem w zakresie rozbudowy pamięci RAM są ultralekkie konstrukcje klasy premium, takie jak Lenovo Thinkpad X1 Carbon, czy Microsoft Surface Book, które z uwagi na swoje minimalistyczne wzornictwo mają kości RAM wlutowane na stałe do płyty głównej. Nasi specjaliści doradzą Państwu jaki rodzaj pamięci i w jakim zakresie można rozbudować w wybranym laptopie.

 

Karty graficzne

 

Laptopy biznesowe wraz z wysokimi generacjami procesorów Intel otrzymują z reguły w „pakiecie minimum” wydajną grafikę zintegrowaną Intel HD, która wystarcza do oglądania filmów FullHD oraz do pracy w środowisku biurowym oraz do zagrania w proste gry komputerowe. Laptopy poleasingowe dla grafików, czy też mobilne stacje robocze wyposażone są w dedykowane karty graficzne, najczęściej profesjonalne linie Nvidia Quadro. Podobnie jak wśród procesorów, zdarzają się także komputery wyposażone w karty graficzne AMD Fire Pro.

 

Wyświetlacze i jakość matrycy IPS

 

Na rynku istnieje wiele rodzajów matryc LCD, które charakteryzują się różnymi skalami odwzorowania kolorów (mierzonych jako sRGB i Adobe RGB), jasnością, dynamiką barw, kątami widzenia, itp. Większość laptopów biznesowych w naszej ofercie są wyposażone w najlepiej oceniane i w oczywisty sposób droższe w produkcji ekrany IPS. Różnica w zakresie jasności, nasycenia kolorów i doskonałych kątów, pod którymi możemy oglądać obraz bez zakłóceń, jest widoczna na pierwszy rzut oka. W produktach konsumenckich znacznie częściej niż IPS spotkamy tanie matryce typów TN i VA. Jakość wyświetlacza i skala odwzorowania sRGB i Adobe RGB jest szczególnie ważna dla osób zawodowo pracujących z grafiką i projektantów, stąd też dedykowane w naszej ofercie dla nich mobilne stacje robocze często posiadają nawet ekrany dotykowe IPS o rozdzielczości 4K.

 

Materiały i jakość wykonania

 

Czy mieli Państwo w rękach laptop konsumencki, który kosztuje w markecie do 2000zł? Z reguły jest to konstrukcja, która dosłownie wygina się w rękach, a zawiasy budzą poważne wątpliwości, czy uda im się przetrwać do końca okresu gwarancyjnego. Polacy kupują laptop średnio na 5-7 lat, zatem taki produkt może zwyczajnie nie przetrwać połowy takiego okresu użytkowania. Laptopy poleasingowe, czyli sprzęt klasy biznes mają obudowy wykonane z włókien węglowych i metalu, zawiasy z tytanu lub stali i jako takie często jak serie Lenovo ThinkPad i Dell Latitude posiadają certyfikaty odporności wydane przez Departament Obrony USA. Jeżeli dodać do tego takie elementy jak podświetlane klawiatury, bogaty zestaw portów i podłączeń, możliwość zastosowania stacji dokujących i podłączenia czasem nawet do 4 monitorów zewnętrznych, przewaga sprzętu poleasingowego klasy biznes jest oczywista

 

Windows 10 Pro

 

Absolutnym liderem pośród systemów operacyjnych w Polsce jest Microsoft Windows. Jest to oprogramowanie płatne i nawet w wersji Home, dla użytkowników konsumenckich kosztuje ok. 400zł. Wersja profesjonalna PRO jest dwukrotnie droższa i zapewnia znacząco większe możliwości w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania danym komputerem w sieci firmowej. Kupując komputery poleasingowe nabywacie je Państwo wraz z licencją Windows 10 Pro, która zapisana jest na trwale w systemie BIOS danej jednostki. Oznacza to, że nawet jeżeli z jakichś przyczyn dokonają Państwo wymiany dysku systemowego, to instalacja Windows na nowym dysku samoczynnie pobierze klucz Windows z BIOS i aktywuje ten system. Mają też Państwo prawo do aktualizacji systemu, dostarczanych regularnie przez Microsoft.

 

Czy to się opłaca?

 

Naszym zadaniem wybór laptopa poleasingowego jest podobny do zakupu dwuletniej limuzyny wysokiej klasy zamiast nowego „golasa” klasy niższej z salonu. Jest to produkt używany, ale z uwagi na znacząco wyższą klasę i standardy wykonania posłuży nam dłużej i lepiej niż tani, nowy odpowiednik. Komputery poleasingowe są też często znacząco tańsze od jakiegokolwiek „plastika” z marketu elektroniki, dając nam szansę zakupu i posiadania prestiżowego ThinkPada, Della czy Apple za ułamek ceny.