Laptopy Allegro i OLX na co uważać przy zakupie

mar11
Allegro laptopy i jak uniknąć oszustwa OLX

Popularne portale internetowe są codziennie przeszukiwane przez poszukiwaczy okazji. Dużym zainteresowaniem cieszy się używana elektronika, która może tam być kupiona w cenach znacznie niższych, niż oferują je duże sieci handlowe. Niestety, stosunkowo często można narazić się na oszustwo OLX, padając w takiej czy innej sferze, ofiarą podstępu jego nieuczciwego użytkownika. W pewnym zakresie, podobne sytuacje mogą zdarzyć się także na platformie Allegro Lokalnie, gdzie handlują osoby, nie prowadzące działalności gospodarczej.

 

Laptopy Allegro i OLX - jak nie dać się oszukać?

 

Jako, że przedmiot naszej specjalizacji stanowią tanie używane laptopy biznesowe, wiemy, co powinno się sprawdzać, przy takich transakcjach. Postaramy się tutaj podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, by zminimalizować szanse, by stać się ofiarą internetowego naciągacza. Zachowując czujność można kupić na Allegro, czy OLX, laptopy i notebooki w dobrych cenech.

 

Check lista rzeczy do sprawdzenia, zanim dokonamy zakupu:

 

 1. Cena z kosmosu, czyli zachowajmy zdrowy rozsądek,
 2. Opis towaru i jego zgodność z rzeczywistością,
 3. Weryfikacja wiarygodności sprzedawcy,
 4. Sprzedawca profesjonalny, czy osoba fizyczna,
 5. Gwarancja, jej rodzaje i realność wyegzekwowania.

 

Wszystkie te działania stanowią akt dokonania należytej staranności przez kupującego. Często jednak, przy kontakcie z tzw. „okazją” pojawia się brak dostatecznego dystansu do tematu. Możemy wówczas dać się nabrać, mimo pozornej oczywistości danego błędu. Zdarza się też, że na czymś się zwyczajnie nie znamy, a wykorzystujący nas sprzedawca, celowo wprowadza nas w błąd.

 

Zdrowy rozsądek, czyli dlaczego tak tanio? 

 

Cena to jeden z najbardziej hipnotyzujących elementów każdego internetowego (i nie tylko) oszustwa. Nieuczciwy sprzedający, próbuje przekonać nas, że oto przed nami pojawia się niezwykła okazja, której grzechem będzie nie wykorzystać.

 

Przekręt OLX - jak nie dać się oszukać?

 

Obejrzyjmy przypadek poniżej. 990zł za „SZYBKI LAPTOP DO GIER i5 7X3.20 16GB ram bateria 5h ssd fulHD 15 biały”. Do tego w opisie, że jest to: „Najszybszy procesor i karta graficzna do gier oraz szybki dysk i duża ilość RAMU sprawiają, że na tym laptopie można grać w najnowsze gry i pracować na najbardziej wymagających programach”. Ile kosztuje realnie, najtańszy laptop gamingowy, o takich parametrach (nawet uwzględniwszy, że na rynku nie ma siedmiordzeniowych procesorów)? Cena nowego zaczyna się od ok. 3500zł, używanego ok. 2000zł. Oczekując cudu, za połowę tej sumy, łatwo wpadamy w ręce oszusta.

 

Laptopy Allegro i OLX oszustwo

 

Opis, który ma na celu wprowadzenie w błąd

 

Niestety sposób prezentacji towaru w ogłoszeniu, to przedmiot częstej manipulacji. Ten sam przypadek, który oczywiście zgłosiliśmy do administracji portalu OLX, to jedno wielkie przekłamanie:

 

 • Najszybszy procesor i karta do gier, to wiekowa 3 generacja procesora Intel Core i5, wypuszczona na rynek w 2012. Zestaw ten nadaje się, co do zasady, wyłącznie do grania w gry przeglądarkowe, typu pasjans,
 • 16GB RAM to de facto 8GB,
 • Ekran FullHD to, jak się okazuje HD Ready, czyli zamiast 1980 x 1080, możemy otrzymać skromne 1366 x 768.

 

Oszustwo OLX

 

Laptopy Allegro

 

Weryfikacja sprzedawcy, w większości wypadków sprowadza się do przejrzenia opinii, co jest dostępne jako opcja Allegro. Brakuje tego portalowi OLX, gdzie warto wszelako sprawdzić, jak długo funkcjonuje konto danego użytkownika. W większosci przypadków, zgłaszane administracji konta oszustów są usuwane, stąd też z reguły mają krótki staż. Niestety istnieje także rynek wtórny kont na portalach aukcyjnych, stąd też nie możemy „wyłączać myślenia” widząc, że dany kontrahent, działa na przykład od 2018 roku.

 

Prawa konsumenta

 

Zakup u przedsiębiorcy, czyli sprzedawcy profesjonalnego, daje nam, jako nabywcom, zarówno konsumentom, jak i firmom, szereg dodatkowych praw:

 

 • Zwrot towaru, zakupionego przez konsumenta, poza siedzibą przedsiębiorstwa, w ciągu 14 dni od daty zakupu,
 • Potwierdzenie zakupu dokumentem fiskalnym, w postaci paragonu lub faktury VAT, która umożliwia nam wliczenia danego zakupu w koszty prowadzonej działalności gospodarczej,
 • Ważne by uzyskać pełną fakturę VAT z naliczonym podatkiem w wysokości 23%. Nie zdołamy uzyskać pełni korzyści podatkowych, jeżeli trafimy na sprzedawcę wystawiającego dokument typu „faktura bez VAT” czy „faktura VAT marża”,
 • Gwarancja i/lub rękojmia sprzedawcy, o których szerzej napiszemy niżej.

 

Gwarancja a rękojmia 

 

Gwarancja rozruchowa, czy inne rodzaje ograniczonych lub niemożliwych do wyegzekwowania dokumentów, to jeden z problemów, które możemy napotkać kupując laptopy za pośrednictwem Allegro lub OLX. To, co powinno nas interesować, to dokument, wystawiony przez legalnie funkcjonującego przedsiębiorcę, dający nam roczne lub dłuższe, konkretnie wyszczególnione, uprawnienia gwarancyjne. Tutaj też musimy zachować rozsądek i dokładnie przeczytać wręczany nam dokument gwarancyjny. Zawsze zachowujmy także paragon lub fakturę VAT, jako dowody dokonanego przez nas zakupu.

 

Laptop z OLX czy Allegro: warto zachować czujność

 

OLX praca i samochody to najpolularniejsze obecnie ogłoszenia lokalne. Laptopy Allegro, to często zwyczajny zakup online od firmy, za pośrednictwem tego portalu. Zdarzają się tam czasami okazje i możemy wówczas kupić świetny towar, w bardzo atrakcyjnej cenie. Jeżeli zachowamy należytą ostrożność, jest mała szansa, że padniemy ofiarą oszustwa. Kiedy widzimy podejrzane ogłoszenie, warto zgłosić je administracji danego serwisu. Jeżeli padliśmy ofiarą naciągacza, warto jak najszybciej, zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa, właściwym organom ścigania.

mar  11