Laptop do gier

 

Laptop do gier

Laptop gamingowy, to pojęcie szerokie, tak jak różni są gracze i gry, do których taki sprzęt może być wykorzystywany. Jako że nasza firma specjalizuje się w atrakcyjnym cenowo sprzęcie poleasingowym, postaramy się znaleźć najlepszy, tani laptop do gier.  Wymagania sprzętowe, a co za tym idzie, zalecane konfiguracje, będą różne, w zależności od tego, czy interesują nas:

 

Nowe gry na PC

 

Deweloperzy gier i producenci kart graficznych, co roku starają się dostarczyć nam, co raz bardziej realistyczną grafikę. Za przykład możemy wziąć serię Assassin's Creed czy Battlefield 1, wymagania, których, to zarówno mocna dedykowana karta graficzna, szybki procesor i powyżej 8GB pamięci RAM. Jeżeli chcemy planować zakup z zapasem, uwzględniając premiery oczekiwanych hitów, jak Cyberpunk 2077, czy Diablo 4, suma do wydania robi się co raz wyższa. Nvidia i AMD co roku wypuszczają karty graficzne dostarczające nowych rodzajów efektów. Kiedyś szczytem technologii była teselacja. Wiedźmin 3 wyżymał ostatnie soki z naszych komputerów poprzez Nvidia Hair Works, a obecnie najnowsze gry oparte są o Nvidia RTX Ray Tracing.

 

Gry przeglądarkowe 

 

Starsze gry 3D oraz rozmaite gry strategiczne i przeglądarkowe, zadowolą się grafiką zintegrowaną Intel HD oraz słabszym, często niskonapięciowym procesorem. Możemy przyjąć, że nadaje się do nich praktycznie każdy nowoczesny laptop biznesowy. Wiele gier pozwoli zagrać na starszym i mniej wydajnym sprzęcie, przy ograniczonych ustawieniach grafiki. Masowa gra online World of Tanks, słynie z tego, że można ją odpalić i grać praktycznie na każdym współczesnym komputerze. 

 

Nowe fajne gry na PC

 

Takie produkcje zapewniają wysoki poziom rozrywki i grywalności, kiedy renderujący je komputer jest w stanie dostarczyć na ekran wyświetlacza, przynajmniej 60 klatek obrazu na sekundę (FPS). Dla stabilnej gry online, wskazane jest posiadania stałego łącza internetowego, o prędkości minimum 20Mbit. Ważne, by ping takiego połączenia, czyli czas odpowiedzi na przesłanie danych między dwoma adresami IP, był się dłuższy niz 50ms.

 

Monitor 144Hz

 

Dla naprawdę komfortowej zabawy, wskazane jest uzyskanie 120, lub nawet 144 FPS. Pozwoli nam to wykorzystać częstotliwość odświeżania, jaką zapewni nam zakrzywiony monitor 144Hz. Takie panele i podzespoły, zawiera często także markowy laptop do gier. Z reguły charakteryzują go także dość znaczne wymiary oraz waga. Z uwagi na wysoki pobór energii przez procesor i kartę graficzną, nie możemy liczyć na długi czas pracy na baterii. Często będzie to nawet poniżej 1 godziny, a karta graficzna i procesor będą pracować na baterii, nie osiągając swojej pełnej wydajności.

 

Laptop do gier Dell Alienware

 

Laptop dla gracza Razer czy Alienware

 

Dostawcy ekstremalnego sprzętu dla graczy komputerowych, na przykład Alienware, czy Razer, promują już wyświetlacze laptopów, o częstotliwości odświeżania 240Hz. Wymaga to potężnej mocy obliczeniowej CPU i GPU, które muszą wygenerować nową klatkę obrazu, aż 240 razy na sekundę.

 

Stare gry na PC

 

Klasyczne tytuły, jak Diablo III, Total Annihilation, Rome Total War czy popularny wśród dzieci Minecraft, mają bardzo skromne wymagania sprzętowe. Możemy pograć w nie, bez problemów, z procesorem Intel Core i5, od czwartej generacji w górę. Wystarczy nam także zintegrowana karta graficzna Intel HD.

 

Laptop gamingowy

 

Laptop gamingowy

 

Laptopy gamingowe, to także duży i ciężki zasilacz. Bez niego jesteśmy skazani na rozrywkę ograniczoną do 1,5 – 2 godzin. Musimy być też gotowi na wysokie temperatury, do których nagrzewają się takie urządzenia. Bolączką użytkowników takiego sprzętu jest Thermal Throttling, czyli zabezpieczenie laptopa przed przegrzaniem. Mechanizm ten zwalnia pracę poszczególnych komponentów notebooka, przy osiągnięciu określonych poziomów niebezpiecznych temperatur. 

 

Laptop do gier do 2000 zł

 

Laptop do gier do 2000 zł

 

W tym przedziale cenowym jesteśmy skazani raczej na sprzęt używany, w tym poleasingowy. Laptopy z Allegro, w tym budżecie, dają nam dość szeroki wybór. Najlepszy laptop gamingowy, jaki my znaleźliśmy to Acer Predator 15 G9-592. Specyfikacja zawierała wysokonapięciowy procesor Intel Core i7 6 generacji, grafikę GeForce GTX 1070M oraz 16GB RAM. Wadą był bez wątpienia dysk HDD, o pojemności 1TB. Musielibyśmy dodatkowo wydać ok. 200zł na nowy napęd SSD. Taka konfiguracja pozwoli nam uzyskać około 100FPS w World of Tanks oraz przynajmniej 60FPS, w wysokich ustawieniach Wiedźmina 3.

 

Laptop do gier do 2500 zł

 

Laptop gamingowy do 2500 zł

 

Znowu sięgamy po sprzęt używany, jako że nowy w tym przedziale, ma znacząco niewystarczającą moc. Wspomniany wyżej, Acer Predator, wydaje się prawdziwą okazją, jako że za 500zł więcej, udało nam się znaleźć, jedynie minimalnie i to w sposób sporny, lepszych konkurentów. Nasze poszukiwania zakończyły się na modelu Asus TUF Gaming FX705, wyposażonym w nowoczesny procesor AMD Ryzen 3550. Grafika, to AMD Radeon RX 560X, niekoniecznie szybsza od GTX 970M. Na plus, był to laptop 17 cali, wyposażony w dwa dyski: systemowy 120GB SSD M.2 PCIe oraz magazyn na dane HDD o pojemności 1TB.

 

Laptop do gier do 3000 zł

 

Laptop do gier do 3000 zł

 

Tutaj możemy sięgnąć także po nowy sprzęt, który znowu może mieć trudność w pokonaniu naszego szczęśliwego trafu, w budżecie 2000 zł. Najciekawsze znalezisko na Allegro, to laptop ASUS ROG Strix GL703GE, wyposażony w wysokonapięciowy procesor Intel Core i5 (8300H) oraz grafikę GTX1050Ti. Szybki dysk SSD NVMe WD Black, zapewnia świetne parametry zapisu i odczytu. Co ważne, laptop gamingowy Asus ROG Strix posiada inteligentne zarządzanie baterią, które przy pracy na kablu, nie ładuje jej do poziomu powyżej 60%. Zapobiega to jej degeneracji i zapewnia znacznie dłuższą niezawodność.

 

Laptop biznesowy do gier?

 

Są oczywiście różne rodzaje takich komputerów. Jak pewnie pamiętacie, niedawno na półkach Scrascom, przez krótki okres gościł nawet, jeden potężny Dell Alienware. Spokojnie radził on sobie z wyświetlaniem topowych tytułów, takich jak Wiedźmin 3: Dziki Gon, GTA V, Fortnite czy World of Tanks. Można było grać na nim w te tytuły, w jakości Ultra, osiągając przy tym znaczne ilości FPS.

 

Ultrabook – co to takiego i jakie kupić laptopy do 3000 zł?

 

Częściej jednak laptop biznesowy to, bądź to managerski Ultrabook, bądź to mobilna stacja robocza dla grafików i do pracy z wideo. Te ostatnie, z uwagi na posiadane profesjonalne karty grafiki Nvidia Quadro i AMD Fire Pro, doskonale radzą sobie z renderowaniem zawartości 3D. Nie da się jednak ukryć, że ich podstawowe zastosowanie do projekty AutoCad, pakiet Adobe oraz kombajny graficzne jak Sony Vegas.

 

Czy gra mi pójdzie na laptopie?

 

Co więc może powiedzieć posiadacz biznesowego ultrabooka, na przykład znanego i cenionego ThinkPad T440? Na jego pokładzie znajduje się niskonapięciowy procesor Intel Core i5, zintegrowana grafika Intel HD oraz 8GB RAM. Czy na takim sprzęcie da się zagrać? Na przykład w popularny World of Tanks? Wszystko zależy od determinacji i poziomu oczekiwań. Oczywiście nie uzyskamy tu zadawalającego poziomu FPS, w rozdzielczości FullHD. Przy matrycach HD+ i HD Ready, możemy pokusić się o płynną rozgrywkę, przy nieco niższych ustawieniach grafiki.

 

World of Tanks wymagania

 

Podczas przeprowadzanych przez nas w firmie testów, nasz kolega Grzegorz uzyskał Odznakę Mistrzowską „M” WOT. Grał on niemieckim niszczycielem czołgów Ferdinand, na mapie Himmelsdorf. Bardziej niż mało ambitne ustawienia grafiki w grze, przeszkadzało mu sterowanie czołgiem za pomocą klawiatury i trackpada. Jest to zresztą bolączką wszystkich notebooków. O wiele lepiej gra się na zewnętrznym monitorze, gdy w naszej ręce jest myszka do laptopa. Jedną z przewag laptopów klasy biznes, jest fakt, że można do nich podłączyć stację dokującą, a do niej wiele urządzeń peryferyjnych.

 

Laptop do gier Microsoft Surface

 

Laptop 2w1

 

Inny biegun grania na sprzęcie biznesowym, stanowi elitarny konwertowalny laptop 2w1 Microsoft Surface Book. To unikalne urządzenie, które mogąc pracować w trybie tabletu, ma dedykowaną kartę graficzną, w doczepianej klawiaturze. Zawiera ona także dodatkową baterię. Trafił nam się Surface Book wyposażony w tzw. Performance Base, czyli klawiaturę zawierającą mocną kartę graficzna GeForce 965M. Standardowe model wyposażone są w znacznie słabszą grafikę GeForce 940MX. Ten leciutki ultrabook, z ekranem dotykowym 13,5 cala, o bardzo niestandardowej rozdzielczości 3000 na 2000 pikseli, pozwala na bardzo płynną i wygodną grę „w czołgi”. Wada? Nawet jako laptop poleasingowy, ten komputer jest bardzo drogi. Pozostaje to zapewne rozwiązanie dla managera, który potrzebuje pracować wydajnie w podróży, na bardzo lekkim urządzeniu wyposażonym w procesor Intel Core i7 i 16GB RAM. Przy okazji, w czasie wolnym od pracy, może on pozwolić sobie na chwilę zapomnienia, z ulubioną grą komputerową. 

 

Laptop gamingowy Asus

 

Laptopy gamingowe - podsumowanie

 

Naszym zdaniem, laptop do gier, może być więc także zwykłym notebookiem biznesowym. Wszystko zależy od tego, jakie gry nas interesują i w jakiej rozdzielczości chcemy grać. Wiele osób decyduje się, by grać jednak na konsoli PlayStation lub Xbox. Część graczy preferuje specjalizację: mocny, stacjonarny komputer do gier i lekki ultrabook do pracy mobilnej i podróżowania. Laptop gamingowy waży często powyżej 3kg. Do tego zasilacz, który też może mieć wagę około kilograma. Jeżeli dodamy do tego krótki czas pracy na baterii, to z pewnością trudno go uznać za sprzęt w pełni mobilny.