Laptop dla grafika, czyli mobilna stacja robocza

lut20
Laptop do grafiki czyli stacja robocza

Laptop do pracy z grafiką ma paradoksalnie bardzo wiele wspólnego ze sprzętem dla zapalonych komputerowych graczy. W oby wypadkach na pokładzie królują wysokowydajne i wielordzeniowe procesory (najczęściej Intel Core i7), pamięć operacyjna to zwykle 16GB DDR4, a dane magazynowane są na szybkich, półprzewodnikowych dyskach SSD, w ich najszybszej edycji, ze złączem PCIe M2. Różnice zaczynają się dopiero jeśli w grę wchodzi karta graficzna, ale także tutaj więcej jest tak naprawdę marketingu, niż różnorodnych rozwiązań technicznych.

 

Karta graficzna do laptopa

 

Sektor profesjonalnych kart graficznych do renderingu 3D zdominowała absolutnie firma Nvidia z jej topową linią Quadro, podczas gdy dla graczy karty te, o bardzo podobnej architekturze, noszą oznaczenia Nvidia GeForce GTX i RTX. Jeżeli wśród komputerów gamingowych zdarzają się GPU ze stajni AMD, to mobilne procesory graficzne nadal są niemal całkowicie domeną Nvidia. Jeżeli idzie o grafikę zintegrowaną rynek dominuje Intel HD, ale bardzo dynamicznie walczą na nim układy z rodziny AMD Vega. Zacznijmy więc po kolei określać, co jest nam potrzebne, jeżeli zamierzamy kupić laptop do grafiki, projektowania - czy też do mniej lub bardziej profesjonalnej obróbki wideo czy muzyki, na potrzeby mediów społecznościowych.

 

Laptop dla grafika procesor

 

Procesor

 

Tutaj wybór jest raczej oczywisty: Intel Core i7, najlepiej w wysokonapięciowej edycji z serii HQ. Te potężne układy świetnie poradzą sobie z grafiką 3D, ale także z bazami danych czy dużymi plikami wideo 4K. Oczywiście za tą moc musimy zapłacić dużym zużyciem energii. Powiedzmy sobie jednak jasno, że stacje robocze nie słyną ani z małej wagi, ani z długiego czasu pracy na bateriach. Jeżeli Intel Core i7 to dla nas za mało, możemy sięgnąć po jeszcze mocniejsze procesory serwerowe serii Intel Xeon. Te mega wydajne układy poradzą sobie z wieloma zadaniami, niemniej nawet jako laptopy poleasingowe, wyposażone w nie notebooki będą ciągle bardzo drogie.

 

Laptop dla grafika karta graficzna

 

Grafika komputerowa

 

Wiemy już, że powinien to być przedstawiciel rodziny Nvidia Quadro. Warto tutaj zwrócić uwagę na ilość dedykowanej pamięci VRAM, do której obecnie są powszechnie stosowane układy GDDR5. Karta graficzna odpowiada obecnie za prawie połowę ceny nowego komputera. Kupując sprzęt do pracy z grafiką powinniśmy skupić się na jak najmocniejszym GPU, nawet kosztem pamięci RAM, czy większego dysku SSD, które możemy dokupić w przyszłości.

 

Laptop dla grafika wyświetlacz

 

Matryca IPS i skala pokrycia Adobe RGB i sRGB

 

Dla gracza ważne jest odświeżanie matrycy LCD i jej czas reakcji. Dla grafika, czy osoby pracującej z obróbka fotografii ważniejsze cechy to procent reprodukcji naturalnej skali kolorów sRGB oraz standardu Adobe RGB. Prostym językiem, kolory muszą być jak najbardziej naturalne, co wymaga zastosowania wysokiej klasy matrycy, zwykle typu IPS.

 

Laptop dla grafika monitor

 

Monitor

 

Miało być o laptopach dla grafików, prawda? Tak, niemniej biznesowe stacje robocze, takie jak seria Dell Precision, umożliwiają podłączenia często aż do 4 monitorów zewnętrznych. Takie stanowisko pracy rodem z filmu „Matrix” wcale nie musi kosztować majątku – jeżeli zakupimy wysokiej klasy monitory poleasingowe o rozdzielczości 1980x1080 pikseli, cały ten setup możemy mieć w cenie jednego monitora.

 

Laptop dla grafika urządzenia wskazujące

 

Urządzenia wskazujące

 

Idealnym narzędziem ekspresji grafika są akcesoria komputerowe, umożliwiające mu kopiowanie pracy typowych narzędzi pracy twórczej, jak ołówka, pędzli i innych elementów warsztatu epoki przed-komputerowej. Niektóre stacje robocze posiadają ekrany dotykowe, inne jak seria Microsoft Surface pozwalają wykorzystać w pracy niezwykle efektywne pióro ekranowe Surface Pen. W połączeniu z autorskim oprogramowaniem Microsoft Plumbago, taki laptop daje komfort pracy twórczej zbliżony do narzędzi ery analogowej.

 

Laptop dla grafika jaki wybrać

 

Jaki laptop dla grafika?

 

Nasza odpowiedź jest prosta: poleasingowy. Da nam to szansę zakupu najwyższej klasy stacji graficznej Dell Precision czy HP ZBook za małą część ich początkowego kosztu. A jeżeli w Scrascom otrzymujemy jeszcze Windows 10 Pro w cenie notebooka, to możemy zacząć zastanawiać się na co przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. Może na profesjonalny tablet graficzny Wacom, albo oprogramowanie pakietu Adobe?

lut  20