Komputer do gier i dla gracza od Scrascom

lut06
Komputer do gier

Komputer gamingowy wcale nie musi być drogi. Każdy blog komputerowy czy sklep internetowy prezentuje z reguły ekstremalne maszyny za grube tysiące złotych, gdzie koniecznie musi znajdować się najlepsza karta graficzna GeForce RTX 2800 Ti, wsparta o najmocniejszy procesor Intel Core i7 i pamięć RAM w ilości 16GB lub więcej. Wszystko to z reguły mieści futurystyczna obudowa. Zasilacz do takiego komputera ma moc 1000W lub więcej. Do tego wodne chłodzenie, dyski SSD spięte w macierz RAID i wszechobecne diody RGB. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt, jaki stanowi monitor dla gracza 144Hz, najlepiej z bardzo szybkim czasem reakcji około jednej milisekundy i gamingowa mysz i klawiatura. Cena takiego kompletu może bardzo łatwo przekroczyć 10000zł.

 

Najlepszy komputer do gier?

 

Oczywiście mamy satysfakcję, że prawdopodobnie posiadamy najlepszy komputer wśród znajomych lub nawet na całym osiedlu. Możemy cieszyć się, że Wiedźmin 3, GTAV, czy Call of Duty Modern Warfare wyświetlają nam się w jakości Ultra w 100 i więcej klatkach na sekundę. Czy jednak naprawdę musimy wydać aż tak wiele, by posiadać dobry komputer do gier, na którym pogramy sobie komfortowo w najnowsze tytuły, nie rujnując przy tym domowego budżetu?

 

Gry strzelanki - wymagania

 

Sprawdźmy więc realne wymagania sprzętowe, pamiętając, że zarówno o wydajności, jak o większej części ceny komputera do gier, decyduje głównie karta graficzna. Większość z nas gra w tytuły 3D wyświetlane na ekranie monitora o rozdzielczości nie większej niż FullHD, czyli 1980 na 1080 pikseli. Nawet najbardziej wymagające gry, takie jak Fortnite, Assassin’s Creed Oddysey czy Red Dead Redemption 2, nie wymagają do wydajnej gry w tej rozdzielczości karty graficznej lepszej niż GeForce GTX 1070, a de facto do większości tytułów całkowicie wystarcza karta graficzna GTX 1060 w wariancie z 6GB własnej pamięci RAM.

 

Karta graficzna do laptopa

 

Jeżeli gramy w mniej wymagające tytuły, takie jak World of Tanks, Fallout 4 czy The Sims 4, bardzo dobre rezultaty uzyskamy już z grafiką GTX 1050 i 1050 Ti. Jeśli idzie o procesor, to już Core i5 Intela poradzi sobie bardzo dobrze z większością gier, podobnie seria Ryzen od jego odwiecznego rywala AMD. Co do pamięci pamięć RAM, to w większości wypadków, absolutnie wystarczy nam 8GB DDR4. Przy dzisiejszych, szybko rosnących cenach energii, nie bez znaczenia jest też zapotrzebowanie na energię takiego zestawu. Taki zestaw dla gracza pracuje w oparciu o zasilacz o mocy około 600W, a wydatek energii spada podczas gdy jest wykorzystywany do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy pracy z dokumentami.

 

Tani komputer dla gracza

 

Komputer do gier, to równie dobrze markowy sprzęt poleasingowy, na przykład biznesowy Dell, czy Lenovo, do którego dokładamy wydajną kartę graficzną, na przykład GeForce GTX 1660. Uzyskujemy wówczas kombinację najwyższej jakości wykonania, moc biznesowego procesora Core i5 lub i7 oraz wydajną grafikę, co łącznie wystarczy dla grania w najnowsze gry z wysokimi ustawieniami. Wszystkie sprzedawane przez nas komputery są wyposażone w dyski SSD, co jak wiadomo ogromnie przyczynia się do szybkości działania zarówno systemu Windows, jak i pozostałych programów i gier.

 

Windows 10 wymagania

 

Należy mieć na uwadze, że sam Windows 10 zajmuje obecnie około 50GB powierzchni dyskowej, tak więc dobrze, jeżeli dysk systemowy ma pojemność 120GB i więcej. Uwzględnijmy fakt, że dyski SSD o rozmiarze 512GB i większe są ciągle jeszcze dość kosztowne. Nowe gry mają czasem rozmiar nawet 100GB, warto posiadać dodatkowy dysk HDD na dane. Takim sposobem, przy bardzo rozsądnym koszcie możemy uzyskać nawet 4TB dodatkowej pojemności na dane.

 

Tani monitor dla gracza

 

Monitory dla graczy

 

Możemy uzupełnić taki zestaw o markowy monitor poleasingowy, wykorzystujący wysokiej jakości panel LCD, wykonany w technologii IPS. Takie wysokiej klasy monitory dla graczy i grafików komputerowych są u nas dostępne w atrakcyjnej cenie. Taniej niż kupując jeden nowy monitor, można zakupić dwa i zmontować sobie stanowisko jak w filmie Matrix. Karta graficzna pozwala podłączyć nawet cztery monitory poprzez złącza HDMI, DVI oraz DisplayPort. Jeżeli tylko mamy miejsce na biurku, to w bardzo niewielkim budżecie możemy zbudować naprawdę ekstremalny zestaw dla gracza.

lut  06