Klawiatura rosyjska z cyrylicą

mar07
Rosyjska klawiatura cyrylica język rosyjski

Klawiatura rosyjska to z reguły standardowe urządzenie z klawiszami QWERTY, wyposażone dodatkowo w znaki cyrylicy. Ten alfabet wschodnich Słowian, jak podaje Wikipedia stosuje na co dzień ponad 300 milionów obywateli 11 krajów. Alfabet rosyjski zawiera 33 litery: 10 samogłosek, 21 spółgłosek oraz dwa znaki nieoznaczające żadnego dźwięku (twardy i miękki). Cyrylica posiada szereg odmian narodowych, których najliczniejszym przedstawicielem jest język ukraiński.

 

Jako że mieszkańcy Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego, gdzie dominuje alfabet wprowadzony w X wieku przez uczniów św. Cyryla, wykorzystują w Internecie przede wszystkim litery łacińskie, tamtejsze klawiatury są co do zasady dwusystemowe.  Od końca XIX wieku, kiedy rozpowszechniły się pierwsze mechaniczne maszyny do pisania na rynku rosyjskim rywalizują dwa standardy rozkładu klawiszy:

 

  • ЙЦУКЕН – typowa rosyjska klawiatura maszynowa
  • ЯВЕРТЫ – klawiatura fonetyczna, stosowana w czasach ZSRR na licznych klonach komputera osobistego ZX Spectrum

 

System operacyjny Windows, jako domyślną klawiaturę z cyrylicą, stosuje wariant ЙЦУКЕН o nazwie «Русская» (w języku angielskim «Russian»), z alternatywnym rozkładem «Русская (Машинопись)» (po angielsku «Russian (Typewriter)»). Żaden z tych rozkładów nie wypełnia standardów ergonomii, a poprzez nieoptymalne rozłożenie przycisków, jest wolniejszy w obsłudze niż układ QWERTY. Szybkie pisanie na klawiaturze, z szybkością powyżej 300 znaków na minutę, wymaga w tym układzie długiego treningu i znacznego wysiłku.

Klawiatura ukraińska jest nieznaczną modyfikacją rosyjskiej, która co do zasady pozostaje ciągle standardowym rozkładem klawiszy, dla mieszkańców tamtego kraju.

 

Rosyjska klawiatura ekranowa Windows

 

Dla osób, które okazjonalnie muszą wpisać w Internet jakiś tekst cyrylicą, może wystarczyć wirtualna klawiatura systemu Windows. Pomocny może być też tłumacz polsko-rosyjski online, czy też translator Google.

 

Rosyjska klawiatura ramingowa

 

Liczna populacja Ukraińców w Polsce, z reguły posługuje się klawiaturą dwujęzyczną. Klawiatura rosyjska nie jest łatwa do kupienia w naszym kraju. Jeżeli ktoś dysponuje znacznym budżetem i potrzebna mu jest wysokiej klasy mechaniczna klawiatura gamingowa, może zamówić sobie takie urządzenie na stronie firmy Razer, gdzie dostępne są także inne rozkłady narodowe. Taka przesyłka z Irlandii wiąże się jednak ze znacznymi kosztami. Można też złożyć takie wyspecjalizowane zamówienie, kupując online laptop Apple MacBook Air lub Pro.

 

Klawiatura rosyjska Apple MacBook Pro

 

Osoby dysponujące mniejszym budżetem, a jednocześnie polujące na okazję, mogą wybrać wysokiej klasy biznesowe laptopy poleasingowe. Chociaż będą to tanie używane notebooki, takich producentów jak Dell, HP czy Lenovo to jako klasa estetyczna A+, będą wyglądały i pracowały „jak nowe”. Klienci Scrascom, mogą na życzenie otrzymać klawiaturę laptopa bezpłatnie zaadaptowane na alfabet rosyjski, poprzez wysokiej jakości naklejki. Nie pogarsza to w żaden sposób komfortu korzystania z komputera, ani nie wpływa negatywnie na jego wygląd.

mar  07