Klawiatura QWERTY i polskie znaki na klawiaturze

Klawiatura QWERTY i mysz, to podstawowe narzędzia, które umożliwiają nam interakcję z komputerem, niezależnie od tego, czy będzie to laptop czy stacjonarna maszyna typu PC. Jako że przez nasze ręce przechodzą liczne laptopy poleasingowe z całego świata, różnice pomiędzy układami z różnych krajów oraz grup językowych znamy w praktyce. Wyjaśnimy też czym różni się klawiatura programisty od tak zwanej klawiatury maszynistki oraz skąd w ogóle w wzięło się to całe QWERTY? Przecież na tak zwany chłopski rozum, mądrzej byłoby rozmieścić klawisze alfabetycznie, jako że każdy z nas od małego i w miarę dokładnie zna alfabet swojego języka. Już jednak pierwsze maszyny do pisania, które po kolei patentowano w końcu XIX wieku, udowodniły, że ten układ klawiszy oznacza małą ergonomię pisania oraz powoduje, że maszyny zwyczajnie się zacinają. Klawiatura QWERTY, opatentowana w 1878 roku obeszła ten problem, rozdzielając najczęściej występujące obok siebie znaki w języku angielskim.
Klawiatura programisty
Wiele języków europejskich, poza typowymi literami łacińskimi zawiera także tak zwane znaki diakrytyczne, zmieniające sposób odczytu danego znaku i tworzące w ten sposób nowe słowa, o czasami diametralnie różnym znaczeniu. Przykładem może być polska litera „Ł” oraz zmiana znaczenia zdania „zrobić komuś łaskę”, kiedy zapisane ono zostanie bez znaku diakrytycznego. Klawiatura programisty, różni się od klawiatury maszynistki tym, że takie właśnie znaki specjalne, tworzy się na niej poprzez jednoczesne wciśnięcie kombinacji dwóch lub więcej klawiszy. Z reguły są to dodatkowo wciskany klawisz alt, control lub shift. Klawiatura maszynistki, będzie z kolei zawierała specjalne klawisze, już zawierające odpowiednie dla danego języka litery ze znakami diakrytycznymi.
Polska klawiatura, czyli QWERTY US
Na szczęście postęp techniczny, który przyniosły ze sobą komputery PC, docierał do nas praktycznie bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych bądź też w eksportowych wersjach International. Nie spotkały nas dobrodziejstwa adaptacji do języka lokalnego, jakie daje naszym sąsiadom klawiatura niemiecka QWERTZ. Swój wariant narodowy mają także mieszkańcy dawnej Galii, ale klawiatura francuska AZERTY. jest znacznie mniej popularna niż niemiecka klawiatura QWERTZ. Mało kto wie, że realnie istnieje i jest do nabycia klawiatura polska 214 programisty. Ciągle w swojej ofercie ma ją na przykład firma Lenovo, ale wyposażyć w nią można odpłatnie, jedynie biznesowe laptopy z prestiżowej serii Lenovo ThinkPad.
Polskie znaki na klawiaturze
Jedną z pierwszych rzeczy, jakich uczymy się podczas wdrażania się do pracy na komputerze, to właśnie jak włączyć polskie znaki na klawiaturze QWERTY. Często zaskakuje nas, że komputer pisze literę Z w miejsce Y i na odwrót. By pozbyć się tego problemu, w ustawieniach klawiatury Windows 10, powinna być ustawiona klawiatura polska programisty. Gorzej jest, kiedy kupiliśmy z drugiej ręki laptop zawierający inny układ klawiszy, niże powinna go mieć typowa klawiatura QWERTY. Pół biedy, jeżeli jest to klawiatura angielska, która ma litery w układzie QWERTY, ale inaczej położony znak @ małpa oraz symbol waluty funt brytyjski. Większe wyzwanie spowoduje klawiatura skandynawska, która będzie zawierać szereg znaków specjalnych, występujących w językach takich jak norweski, szwedzki czy duński. Dla prostoty tego artykułu pominiemy takie rzadkie ewenementy jak klawiatura japońska czy chińska. W nasze ręce wpadały za to czasem klawiatura włoska czy belgijska.
Naklejki spolszczające na klawiaturę
Nie będzie to rozwiązanie idealne, bo wpływa ono na estetykę takiego komputera, ale typowa polska klawiatura QWERTY jest do uzyskania z każdego możliwego układu, jeżeli wykorzystamy w tym celu naklejki spolszczające. Zawsze będzie to jednak rodzaj estetycznego kompromisu, ucierpi też na tym równomierność z jaką nie będą, podświetlane takie oklejone klawisze.
Klawiatura rosyjska, czyli QWERTY i cyrylica
Mieszkańcy Rosji, Ukrainy oraz szeregu krajów postsowieckich używają podwójnego układu klawiszy, znanego jako klawiatura rosyjska. Zawiera on typowy układ QWERTY US wzbogacony o dodatkowo rozmieszczone, zwykle poniżej, znaki rosyjskiego alfabety cyrylica. Jako że w Polsce żyje duża wspólnota osób posługujących się językiem ukraińskim, klawiatura rosyjska jest stosunkowo popularna. Trudno jednak kupić taki sprzęt, chociaż niektóre firmy, jak chociażby producent akcesoriów gamingowych RAZER, umożliwiają zamówienie takiej klawiatury. Następuje to jednak przez wysyłkę, bezpośrednio z centralnego magazynu w Irlandii. Niezależnie od tego, jak klawiatura jest nam potrzebna, ważne jest by dostosowana była ona do naszego języka i charakteru pracy. Dlatego laptopy poleasingowe w ofercie Scrascom, sprzedawane są z układem klawiatury, jaki jest optymalny dla nabywcy. Jeżeli ma to być klawiatura QWERTY z elementami cyrylicy, dostarczamy odpowiednie naklejki rusyfikujące.