Klawiatura mechaniczna gamingowa czy bezprzewodowa?

mar06
Klawiatury mechaniczne

Od dłuższego czasu, klawiatura mechaniczna to prawdziwy Święty Graal dla doświadczonych graczy i zapaleńców komputerowych. W odróżnieniu od przełączników elektronicznych, dostępnych w tanich, prostych klawiaturach membranowych, „mechanika” daje uczucie kontrolowanego skoku i kliknięcia. Jest on ceniony nie tylko poprzez amatorów komputerowej rozrywki, ale także copywriterów i pisarzy. Pozwala ona odczuć sensacje dźwiękowe i manualne, zbliżone do przyjemności korzystania z analogowej maszyny do pisania.  

 

Klawiatury mechaniczne - historia

 

Żartem historii jest fakt, że klawiatury mechaniczne, będące towarzyszami pierwszych komputerów osobistych, debiutujących na rynku w latach siedemdziesiątych, odeszły, jak się wydawało do lamusa przeżytków na prawie trzydzieści lat. Do końca XX wieku niemal całkowicie wyparły je lżejsze, tańsze i cichsze klawiatury membranowe. Zdarzało się też, że producenci testowali rozwiązania takie jak klawiatura laserowa, czy wręcz projekcyjna, pozbawiona fizycznych klawiszy. XXI przyniósł nowy renesans rozwiązaniom opartym o niezawodne przełączniki mechaniczne, dedykowanych głównie do użytkowników high end akcesoriów gamingowych.

 

Klawiatura mechaniczna Cherry MX

Jak działa klawiatura mechaniczna?

 

Przełączniki mechaniczne, które konwertują nacisk palca na sygnał elektryczny, który klawiatura mechaniczna przekazuje do komputera, występują na rynku w różnych skalach czułości i twardości. Chociaż swoje palety, określające właściwości własnych klawiszy, mają także firmy Razer, Topre, Kailh i inne, to prawdziwą ikoną i wyznacznikiem trendów w tej dziedzinie, są przełączniki mechaniczne niemieckiej firmy Cherry MX.

 

Co ma wspólnego klawiatura mechaniczna Cherry i automatyczna skrzynia biegów?

 

Sama firma Cherry, zasługuje na chwilę uwagi, swoimi oryginalnymi korzeniami. Założona została, w 1953 roku, zgodnie z najlepszymi tradycjami amerykańskiego kapitalizmu, w piwnicy domu położonego w Highland Park, Illinois. W 1979, mało standardowo, zmienia siedzibę na niemieckie miasto Auerbach in der Obelpfalz. Ta niezwykła historia nie kończy się bynajmniej, na tej niezgodnej z typowym kierunkiem migrowania firm technologicznych, zmianie lokalizacji biznesu. W 2008 własność marki Cherry i szereg patentów, w tym na przełączniki MX do klawiatur mechanicznych, przechodzi na koncern ZF Friedrichshafen. Skrót ZF znany jest wielu fanom motoryzacji, jako że firma ta produkuje większość europejskich skrzyń biegów, również do najmocniejszych aut sportowych, uczestniczących w rajdach WRC oraz wyścigach Formula 1.

 

Gamingowe klawiatury mechaniczne

 

Jeżeli interesuje nas klawiatura mechaniczna dla gracza, czy też do innych, bardziej ogólnych zastosowań, warto zapoznać się jakie cechy wykazują określone typu przełączników Cherry MX, dla ułatwienia oznaczone różnymi kolorami.

 

 

Klawiatura mechaniczna rodzaje przełączników

Rodzaje przełączników mechanicznych

 

Pierwszy podział to przełączniki liniowe (linear) i dotykowe (tactile). Te pierwsze zapewniają płynny i cichy ruch klawisza, te drugie charakteryzuje wyraźnie wyczuwalny i słyszalny klik. Kolory, które oznaczają przełączniki liniowe to czerwony, dla dotykowych zarezerwowany jest brąz. Czerwone przełączniki to bez wątpienia dobry wybór dla gracza, nie będą jednak dobrze sprawdzać się przy ogólnej pracy z komputerem, czy też przy pisaniu dłuższych tekstów. Na rynku funkcjonują jeszcze przełączniki niebieskie, o charakterystykach na granicy brązowych i czerwonych.

 

Klawiatura mechaniczna Razer Blackwidow

 

Dla utrudnienia tych poszukiwań, znakomita wersja niebieskich przełączników firmy Razer ma kolor zielony, typowy dla sztandarowych klawiatur Blackwidow, zanim zostały one poddane pełnemu podświetleniu klawiszy, wielokolorowym RGB. Oprócz tych najpopularniejszych typów klawiszy, na rynku znajdziemy jeszcze szereg wariantów hybrydowych:

 

Silent Red: wyciszone przełączniki Cherry MX Red,

Speed: przyspieszone Cherry MX,

Zielone: czyli Cherry Blue o zwiększonej twardości,

Czarne: Cherry MX Red wymagające mocniejszego nacisku,

Szare: są to brązowe przełączniki o większej twardości.

 

Klawiatury mechaniczne z przełącznikami do grania i pisania

 

Bardzo łatwo się w tym wszystkim poplątać, stąd też często najlepszym rozwiązaniem są przełączniki wielofunkcyjne, na przykład Razer Green. Świetnie sprawdzają się one zarówno w różnych rodzajach gier komputerowych, jak i przy redagowaniu tekstów (tak jak chociażby tego wpisu na blogu firmy Scrascom).

 

Klawiatura gamingowa i myszka dla gracza

 

Mechaniczna klawiatura gamingowa

 

Czy to mechaniczna, czy membranowa, powinna zapewniać szybki czas reakcji, dobry skok klawiszy oraz wysoką ergonomię pracy. Niektórzy cenią specjalne oznaczenie lub nawet odrębną teksturę dla najważniejszych przycisków (np. kluczowe w grach FPS klawisze WASD), czy też obecność dodatkowych, konfigurowalnych przełączników dla makr. W każdym wypadku, przydatne jest podświetlanie, obecnie bardzo modne, w szeroko konfigurowalnej palecie RGB.

 

Klawiatura Bluetooth

 

Podobnie jak myszka gamingowa, klawiatura dla gracza, to najczęściej urządzenie przewodowe, zyskujące bardzo szybki czas reakcji poprzez podłączenie do portu USB komputera za pośrednictwem tradycyjnego przewodu. Mimo, że zarówno sygnał radiowy 2,4GHz, 5GHz oraz nowe edycje standardu Bluetooth 5.0 gwarantują błyskawiczną i niezawodną reakcję, to jednak będzie on zawsze bardziej zarażony na zakłócenia i wynikające z nich, opóźnienia przekazania polecenia do jednostki centralnej komputera.

 

Klawiatura bezprzewodowa

 

Mechaniczna klawiatura bez kabla, istnieje jako kategoria dostępna na rynku, ale praktycznie wszystkie topowe urządzenia adresowane do graczy, są ciągle zaopatrzone w połączenie przez kabel USB. Być może odpowiedzialne za to, są waga i cena takich sprzętów. Z uwagi na mocną konstrukcję i drogie komponenty, potrafią one ważyć nawet 2kg i kosztować 1000zł.

 

Klawiatury mechaniczne - klasyka gatunku 

 

Klawiatura mechaniczna to bez wątpienia świetny przykład „starej szkoły”, w najlepszym wydaniu. Podobnie jak zegarek mechaniczny, napędzany tradycyjnym mechanizmem nakręcanym lub o naciągu automatycznym, zapewnia ona radość kontaktu z solidną, namacalną technologią. Oczywiście trzeba dbać o czystość klawiszy, przełączniki czasami wypadają, ale nic nie odda satysfakcji, jaką sprawia zarówno granie, jak i pisanie na „mechanice”, która „strzela” jak maszyna do pisania Remington Ernesta Hemingwaya.

mar  06