Karta graficzna do laptopa

mar03
Zewnętrzna karta graficzna do laptopa

Karta graficzna, często nazywana GPU, od angielskiego Graphics Processing Unit, to złożony komponent komputerowy, odpowiedzialny za obróbkę i wyświetlanie obrazów 2D i 3D. Jako że postęp na rynku PC napędzany jest rosnącymi wymaganiami najnowszych gier komputerowych, procesory graficzne stały się najdroższymi i najbardziej skomplikowanymi elementami współczesnych desktopów i laptopów. Skąd wzięły się te wysokie ceny i wymagania? GPU wcale nie od zawsze były partnerami CPU (Central Processing Unit – angielskie określenie głównego procesora komputera, obecnie prawie wyłącznie produktu firm Intel lub AMD.

 

Dedykowana karta graficzna

 

O ile początków komputerów osobisty możemy szukać w połowie lat 70tych XX wieku, to sformułowanie „karta graficzna” pojawiło się dopiero dwadzieścia lat później. Nie było ono zresztą użyte w kontekście komputera, a pierwsze dedykowane GPU, miała na wyposażeniu konsola do gier Sony PlayStation z 1994. Firma Nvidia, która obecnie bezapelacyjnie rządzi na rynku procesorów graficznych, użyła tej nazwy po raz pierwszy dopiero w reklamie GeForce 256 w roku 1999. Jej rywal ATI (obecnie część koncernu AMD), wykorzystał skrót GPU, promując swoją kartę Radeon 9700, dopiero trzy lata później.

 

Jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną?

 

Jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną?

 

Proste rozwiązanie krok po kroku to albo Manager Urządzeń Windows 10, albo panel sterowania Nvidia. Jeżeli używamy GPU AMD Radeon, szukamy w tray systemu, w prawym dolnym rogu, aplikacji tego producenta. Zdażają się niestandardowe karty graficzne, których nie jest w stanie zidentyfikować system Windows. W tym celu warto wykorzystać wyspecjalizowaną aplikację. Może to być bezpłatny program diagnostyczny Speccy.

 

Jaki zasilacz do GTX 1050 Ti czy GTX 1660 Ti?

 

Dwie dekady po tym, wszyscy przywykliśmy, że jest to najdroższy element każdego komputera dla gracza, często stanowiąc większą połowę jego ceny. Jeżeli powiedzielibyśmy użytkownikowi PC w 2005 roku, że wkrótce będzie gotów oddać za kartę grafiki więcej, niż wtedy kosztował go cały komputer, postukałby się zapewne w głowę. Karta grafiki zwiększa koszt całego zestawu także poprzez bardzo znaczny pobór mocy, co determinuje wyposażenie go w bardzo mocny zasilacz komputerowy. Zgodnie ze specyfikacją firmy Nvidia, dla prostej GeForce GTX 1050 Ti wystarczy zasilanie o mocy 350W, ale już karta ze średniej półki klasy GTX 1660 Ti, będzie potrzebowała zasilacza 500W.

 

DDR4 versus DDR5

 

Karty graficzne wyposażane są we własne zasoby pamięci operacyjnej VRAM. Obecnie są to znacznie szybsze od standardowych kości DDR4, moduły GDDR5. Często jest tej pamięci graficznej więcej niż u przeciętnego komputera PC, gdzie na przykład topowa GeForce RTX 2080Ti ma zainstalowane aż 11GB GDDR6.

 

Zintegrowana karta graficzna

 

Wszystko to, o czym wyżej piszemy, to tak zwana grafika dedykowana, czyli oddzielny komponent wspomagający pracę głównego procesora. Tańsze komputery oraz jednostki nie przeznaczone do grania, z reguły obsługuje grafika zintegrowana, gdzie moduł graficzny stanowi integralną część CPU. Jeżeli nie zależy nam na wydajności w grach 3D, a chcemy jedynie od czasu do czasu pooglądać film na komputerze, jest to rozwiązanie w pełni wystarczające.

 

Intel HD czy AMD Vega?

 

Grafika Intel HD, będąca częścią procesorów z rodziny Core, czy też Radeon RX Vega, konkurujących AMD Ryzen, świetnie radzą sobie w prostszych grach. Dobrze również wyświetlają filmy 4K, także zakodowane w nowszym standardzie HEVC (kodek H.265).  Problem zaczyna się, kiedy posiadacz laptopa wyposażonego w taki komponent zaczyna myśleć o jego ulepszeniu, tak jak robił to bez problemu z komputerem stacjonarnym. Ta historia z reguły kończy się właśnie na myśleniu, jako że większość laptopów absolutnie nie jest przystosowana do wymiany CPU czy GPU. Niemniej, jak wiadomo rynek nie znosi próżni, stąd też pojawiło się szereg rozwiązań dla entuzjastów.

 

Zewnętrzna karta graficzna eGPU

 

Zewnętrzna karta graficzna eGPU

 

Egpu, bo ten komponent, o nazwie oznaczającej External GPU, stanowi rozwiązanie umożliwiające podłączenie do laptopa wyposażonego w port Thunderbolt 3, desktopowej karty graficznej o normalnym złączu PCIe. Niektóre urządzenia eGPU potrafią przesyłać strumień wideo, także do laptopów wyposażonych w USB C, niemniej również ten port musi mieć zaimplementowaną obsługę standardu Thunderbolt 3 i prędkość transferu na poziomie powyżej 20Gb/s. Ile to kosztuje?

 

Czy zewnętrzna karta graficzna do laptopa ma sens?

 

Sama obudowa dla grafiki to koszt od 1500zł w górę. Do tego dochodzi oczywiście cena samej karty, co naszym zdaniem czyni ten pomysł absolutnie absurdalnym. Należy przy tym pamiętać, że nawet najszybsza karta, jaką umieścimy w eGPU, nie będzie w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału. Wąskim gardłem tego systemu będzie szybkość łącza Thunderbolt czy USB C, która w każdym przypadku będzie kilka razy niższa, niż przy standardowym połączeniu poprzez PCIe.

 

Dedykowana karta graficzna laptop HP Zbook

 

Jaka karta graficzna do laptopa?

 

Laptop to zwykle komputerowy układ zamknięty, pozwalający na minimalne zmiany czy ulepszenia dokonywane przez użytkownika. Jak sobie wyżej udowodniliśmy, zewnętrzna karta grafiki to rozwiązanie o charakterze mocno teoretycznym, raczej dla komputerowych fanatyków. Planując zakup notebooka, należy od początku wiedzieć, do czego ma być on używany. Zdeterminuje to, jaka GPU będzie w nim zainstalowana. Jeżeli ma to być laptop gamingowy, szukajmy dobrze chłodzonych notebooków z kartami GTX 1060 lub 1660, a jeżeli kieszeń nam na to pozwoli, także z rodziny RTX 2060 i wyżej.

 

Karta graficzna do laptopa biznesowego i ultrabooka

 

Jeżeli szukamy sprzętu do pracy i okazjonalnej rozrywki, także w ramach prostszych gier, zdecydowanie wystarczy nam grafika zintegrowana Intel HD lub AMD Vega. Będzie to też rozwiązanie znacząco tańsze, a taki laptop będzie:

 

  • Wyraźnie lżejszy i cieńszy,
  • Ciszej pracował,
  • Mniej się nagrzewał,
  • Pobierał znacząco mniej energii elektrycznej,
  • Znacznie dłużej pracował na baterii.

 

W ofercie Scrascom znajdują się również laptopy dla profesjonalistów, gdzie montowana jest GPU Nvidia Quadro, idealna do prac projektowych w AutoCAD i wielu innych środowiskach graficznych. Więcej na ten temat w naszym artykule Laptop dla grafika.

 

mar  03