Kabel VGA czy DVI? Jak podłączyć monitor do laptopa?

maj05
VGA czy DVI? A może DisplayPort?

Analogowe złącze VGA D-Sub było przez lata standardem, w ramach którego podłączaliśmy monitory do komputerów stacjonarnych i laptopów. Z czasem, w komputerach stacjonarnych zastąpiło je cyfrowe złącze DVI, pozwalające przesyłać lepszy obraz, o wyższej częstotliwości. Laptopy bardzo szybko przeskoczyły na jeszcze szybsze i mniejsze gniazda HDMI i DisplayPort. Pozwalają one podłączyć więcej niż jeden monitor do laptopa.

 

Kabel VGA vs DVI

 

Różnica między VGA i DVI

 

Złącze D-Sub a dokładniej DE-15F jest z nami od 1986. Jako pierwszy wykorzystał je do przesyłania sygnału VGA komputer IBM PC. Prosta przejściówka pozwalała podłączyć do tego gniazda kabel SCART od starszego telewizora. Cyfrowy interfejs DVI pozwala na przesłanie obrazu Full HD na monitor 144Hz i maksymalnie obsługuje rozdzielczość 2560 X 1600 (WQXGA). Zarówno kabel VGA jak i DVI przekazują wyłącznie obraz, bez dźwięku czy sygnału internetowego.

 

Jak podłączyć laptopa do telewizora?

 

Jak podłączyć laptopa do telewizora?

 

Na naszym blogu opublikowaliśmy odrębny artykuł na ten temat. Podsumowując, lepiej niż łącza VGA czy DVI, sprawdzi się w tym celu kabel HDMI czy DisplayPort. Niektóre laptopy, jak Apple MacBook Pro czy Lenovo ThinkPad są wyposażone w Mini DisplayPort. Może być wówczas potrzebna odpowiednia przejściówka HDMI.

 

Złącza VGA i DVI - stacja dokująca Lenovo

 

Jak podłączyć monitor do laptopa?

 

Jeżeli koniecznie chcemy wykorzystać podłączenie poprzez kabel DVI, a nasz laptop nie posiada takiego portu, pomoże nam dedykowana stacja dokująca. Laptopy biznesowe posiadają na spodzie obudowy specjalne gniazdo, poprzez które następuje ich dokowanie. Stacja dokująca Lenovo pozwoli nam uzyskać w ten sposób gniazdo VGA D-Sub, DVI oraz DisplayPort. W zależności od karty graficznej laptopa, umożliwi nam to podłączenie do 3 monitorów Full HD.

maj  05