Jaki wybrać wzmacniacz WiFi? A może repeater czy powerline?

maj04
Wzmacniacz WiFi czy repeater WiFi Powerline

Większość biur wyposażona jest w sieć LAN, gdzie kable sieciowe podłączamy w standardowe gniazdo RJ45. Wykańczając mieszkanie, czy budując dom, często uważamy wykonanie instalacji sieciowej za zbędne. Przecież wystarczy nam porządny router WiFi. Niestety nie do końca jest to prawda. Betonowe ściany i stropy, blokują większość sygnału, który emituje router 2,4Ghz i jeszcze lepiej radzą sobie z ograniczeniem gęstszego sygnału 5Ghz. Jeżeli więc chcemy oglądać Netflix w odległym pokoju lub na piętrze, musimy jakoś dostarczyć tam sygnał Wifi o odpowiedniej jakości.

 

Wzmacniacz WiFi TP-Link

 

Co to takiego wzmacniacz WiFi?

 

Repeater czy wzmacniacz sygnału WiFi, to niewielkie urządzenie radiowe, które wychwytuje słaby sygnał Wifi emitowany przez router i dokonuje jego wzmocnienia. Repeater emituje wzmocniony sygnał, w zależności od modelu w paśmie WiFi 2,4Ghz lub 5Ghz. Najlepsze są oczywiście urządzenia dwuzakresowe, zwiększające zasięg Internetu, jaki emituje router WiFi ac.

 

Jaki wybrać repeater WiFi?

 

Jeżeli tylko pozwoli nam na to nasz budżet, szukajmy urządzeń dwuzakresowych, obsługujących także pasmo 5Ghz. Jeżeli mieszkamy w bloku, a sygnał nie musi przechodzić między piętrami przez stropy, wystarczy nam tanie urządzenie typu Fritz!Wlan. Jego cena będzie zależała od tego, jaka jest nam potrzebna prędkość transmisji danych.

 

Wzmacniacz WiFi system Mesh

 

Wzmacniacz WiFi do domku jednorodzinnego

 

Kiedy sieć bezprzewodowa ma być rozprowadzona po większym, piętrowym budynku może nam nie wystarczyć zwykły repeater WiFi. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się system WiFi Mesh. Działa on inaczej niż zwykły wzmacniacz WiFi czy extender sygnału. System Mesh to routery WiFi, które współpracują ze sobą jako tzw. sieć kratowa, pokrywając wysokiej jakości sygnałem, znaczne powierzchnie zabudowy. Budowa systemu WiFi Mesh jest wydatkiem od 1500 zł w górę. Dobrze sprawdzą się systemy Asus Lyra Mesh czy TP-link Deco.

 

Powerline Asus jako repeater WiFi

 

Repeater WiFi czy Powerline?

 

Technologia Powerline umożliwia przekazywanie sygnały internetowego poprzez domową sieć elektryczną. Teoretycznie wszystko jest pięknie i możemy osiągać transfery do 1500mb/s. Realna prędkość transmisji danych ograniczona jest przez licznik energii oraz konfigurację instalacji elektrycznej. Do tego Powerline, da nam jedynie podatkowe gniazdo RJ45, a nie sygnał bezprzewodowy. Stąd też, wzmacniacz WiFi wydaje się być rozwiązaniem tańszym i bardziej efektywnym.

 

Router jako wzmacniacz WiFi

 

Router jako wzmacniacz sygnału WiFi

 

Jeżeli posiadamy drugi, starszy router Wifi, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zbudowali sobie własny system Mesh. Wystarczy, że wyłączymy w starszym routerze DHCP Server i ustawimy go jako Access Point do naszej głównej sieci WiFi. Pamiętajmy, by ustawić różne kanały nadawania sygnału WiFi, by uniknąć konfliktów podczas przełączania się urządzeń odbiorczych między routerami.

maj  04