Jaki tablet graficzny do rysowania? Wacom czy Huion?

kwi09
Tablet graficzny Wacom czy Huion

Grafika komputerowa pozwala nam na dużą swobodę tworzenia treści wizualnych, które łatwo możemy potem udostępnić w Internecie. Wielu twórców tęskni jednak za Old School narzędziami, pozwalającymi poczuć kontakt ołówka czy pędzla, z fakturą papieru, czy innego podłoża. Myszka komputerowa dobrze sprawdza się w klikaniu w ikony, niemniej absolutnie nie nadaje się do rysowania.

 

Rysowanie krok po kroku

 

Współczesna technika wyposażyła wiele urządzeń w wysokiej jakości ekrany dotykowe. iPad Pro i Apple Pencil to przykład jednego z rozwiązań, które da nam bardzo dużą frajdę z robienia odręcznych notatek i rysowania na ekranie tabletu. Alternatywa ze stajni Windows, to rodzina Microsoft Surface, gdzie możemy posłużyć się również znakomitym Surface Pen oraz autorskim oprogramowaniem Plumbago. Wady? Dość znaczna cena. Oczywiście na rynku istnieją tańsze rozwiązania.

 

Tablet graficzny Wacom

 

Japońska korporacja Wacom, to światowy lider w obszarze technologii tabletów graficznych, smartpad czy piórek do ekranów dotykowych. Tablet dla początkujących, może kosztować ok 300zł, podczas gdy najtańszy, zaawansowany tablet graficzny z wyświetlaczem, to koszt podobny jak nowy iPad. Wraz ze wzrostem przekątnej wyświetlacza, będzie rosła także cena. Za model 16 calowy zapłacimy ok. 2500 zł, ale 22 cale to już prawie 5000 zł.

 

Tablet graficzny do rysowania

 

Załóżmy, że chcemy rozpocząć naszą przygodę z rysowaniem komputerowym, bez rujnowania domowego budżetu. Warto wówczas wybrać prosty tablet, bez wyświetlacza. Rezultaty naszej twórczości, będziemy podziwiać, w czasie rzeczywistym, na ekranie komputera lub laptopa.

 

Tablet graficzny Wacom One Medium

 

Wacom One Medium

 

Ten tablet dla hobbystów i entuzjastów stanowi najtańsze wejście do rodziny produktów Wacom. W cenie ok 300 zł otrzymujemy powierzchnię do rysowania 216 x 135 mm oraz 2048 poziomów nacisku. Bezbateryjne pióro dotykowe, które pracuje w oparciu o rezonans magnetyczny, jest bardzo lekkie i czułe. Czasami w promocji z tabletem, możemy otrzymać pakiet Symantec Norton Security Deluxe. Zobaczmy jednak co w podobnej cenie zaoferuje konkurencja z chińskiego Shenzen.

 

Tablet graficzny Huion 1060 Plus

 

Tablet graficzny Huion 1060 Plus

 

Challenger zawsze musi być lepszy, niż obecny Champion. Ta zasada obowiązuje nie tylko w profesjonalnym sporcie, ale także w elektronice komercyjnej. Za te same pieniądze mamy tutaj więcej wszystkiego. Powierzchnia robocza to 254 x 159 mm, a pióro dotykowe rozróżni aż 8192 stopni nacisku. Dochodzą do tego wyższa szybkość odświeżania 233 RPS oraz większa rozdzielczość wejściowa, na poziomie 5080 LPI. Dodatkowa przewaga to programowalne klawisze, których mamy tutaj aż 12. Do tego slot na karty MicroSD.

 

Kompatybilność

 

Zarówno tablet graficzny Wacom jak i Huion, mogą pracować w środowisku Microsoft (od Windows 7 w górę) oraz Apple (MacOS 10.10 Yosemite lub nowszy). Rysunki mogą wykorzystać wszystkie wiodące programy graficzne, między innymi: Adobe Creative Cloud, Autodesk Student, Black Ink, Corel Draw, Corel Painter, Comic Studio, Krita, Manga Studio, 3DS Max czy Zbrush. Świetnie wykorzysta je także darmowy program do rysowania Gimp czy systemowy Paint 3D.

 

Tablet dla dzieci

 

Każdy z wyżej przedstawionych tabletów, sprawdzi się dla dzieci, które chcą rozwijać swoje pasje twórcze. Oczywiście możemy znaleźć w markecie tani notatnik cyfrowy za 40 zł i on też wypełni pewne funkcje tabletu. Rysowanki dla dzieci i gry ubieranki, pozwolą kreatywnie wykorzystać tablet Wacom czy Huion, także w komputerowej rozrywce. Polecamy tu nasz artykuł blogowy, gdzie opisujemy gry dla dziewczyn, między innymi MovieStarPlanet.

 

kwi  09