Jaka ładowarka i zasilacz do laptopa?

sie10
Ładowarka do laptopa

Ładowarka do laptopa, to zasilacz komputerowy, dzięki któremu nasz notebook może pracować na kablu, a po naładowaniu baterii, także bezprzewodowo. Jej główna funkcja to bezpieczna i stabilna transformacja energii. Zamienia ona, prąd zmienny 230V, na prąd stały, o napięciu określonym przez producenta danego urządzenia. Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania, każdy sprzedawany w Europie zasilacz do laptopa, musi posiadać aktualny Certyfikat CE. Stąd też od razu, można postawić pod wątpliwość, wszelkie tanie zamienniki takiego sprzętu. Szczególną ostrożność należy wykazać, gdy taka ładowarka, trafia do nas bezpośrednio z Chin, poprzez serwis Aliexpress lub podobny. Oszczędność na takim zakupie to kilkadziesiąt złotych, a ryzykujemy nie tylko spalenie cennego urządzenia, ale także możliwy pożar w mieszkaniu czy biurze.

 

Ładowarka do laptopa Lenovo

 

Gniazdo ładowania laptopa

 

Podobnie, jak było to przed laty z producentami telefonów komórkowych, każdy producent laptopów, stosuje własne, niekompatybilne z innymi, gniazda i wtyczki zasilaczy. Komisja Europejska wymusiła unifikację w zakresie ładowarek do telefonów. Może więc z czasem, doczekamy się podobnego porządku na rynku komputerów przenośnych. Obecnie jednak, musimy bardzo dokładnie sprawdzić, nie tylko producenta laptopa, ale także moc i wtyczkę zasilacza. Powyższa fotografia dowodzi, że określenie ładowarka do laptopa Lenovo, to zbyt mało konkretna informacja. Nawet biznesowe laptopy Lenovo ThinkPad, posiadają 3 różne moce zasilacza. Dla dodatkowego utrudnienia, starsze modele, jak na przykład ThinkPad T430, są wyposażone w okrągłą wtyczkę ładowania. Nie będzie więc do nich pasować, współczesny kwadratowy wtyk, jaki zawiera każdy nowy zasilacz do laptopa Lenovo.

 

Zasilacz do laptopa Lenovo

 

Moc ładowarki, a wydajność laptopa

 

Oczywiście, zasilacz do laptopa Dell o mocy 45W, nie uszkodzi notebooka tej firmy, który któremu przypisana jest ładowarka o mocy 65W. Ładowanie takiego systemu, będzie jednak przebiegać znacznie wolniej. Jeżeli nasz komputer przenośny, jest wyposażony w dedykowaną kartę graficzną, często osiągnie ona pełną wydajność, tylko na zasilaniu przewodowym o pełnej mocy ładowania. Ta sama prawidłowość dotyczy większości laptopów i stacji roboczych, wyposażonych w wysokonapięciowy procesor Intel Core i5 lub Core i7. Pamiętajmy także, by cyklicznie pozwalać baterii laptopa rozładować się. Ciągła praca na zasilaniu kablowym może powodować wcześniejsze zużycie i degradację baterii naszego notebooka.

 

Zamiennik versus oryginalny zasilacz do laptopa

 

Teoretycznie, każdy tani odpowiednik zasilacza, który posiada odpowiednią moc, napięcie oraz wtyczkę zasilania, powinien być odpowiedni dla danego modelu laptopa. Z naszej praktyki wynika jednak, że przeciętny zamiennik ładowarki, często odbiega od deklarowanych parametrów ładowania i jest wykonany ze znacznie gorszych materiałów. Stąd też, sprzedając biznesowe laptopy poleasingowe Lenovo ThinkPad, czy Dell Latitude, dbamy by każdy z nich miał w parze oryginalny zasilacz. Oryginalna ładowarka do laptopa Lenovo czy Dell, nawet jeżeli posiada kilka rys na obudowie, gwarantuje nam długą i niezawodną pracę.

sie  10