Jak zresetować laptopa?

maj29
Reset laptopa i baterii w laptopie

Podstawowa wiedza praktyczna, każdego elektronika, czy serwisanta sprzętu komputerowego: jeżeli coś nie działa, należy zrobić reset urządzenia. Bardziej po polsku i w sposób oczywisty, wyłączyć i włączyć urządzenie. Każdy laptop posiada przycisk Start, którego dłuższe przyciśnięcie, spowoduje wymuszone zamknięcie systemu. Ponowne jego wciśnięcie, obudzi nasz sprzęt do działania. To jednak nie koniec historii, jako że nie rozwiązuje to 100% typowych problemów z laptopami.

 

Reset baterii w laptopie

 

Reset baterii w laptopie

 

Proces ten pomaga na szereg problemów z baterią laptopa, o ile nie jest uszkodzony chip kontrolny ogniwa (dość popularna bolączka laptopów Dell, czułych na nieoryginalne zamienniki baterii). Postępujemy więc krok po kroku:

 

  1. Wyłączamy laptop, poprzez przyciśnięcie przycisku Start lub wybór opcji Zamknij, w menu Start systemu Windows (sekcja Zasilanie),
  2. Z wyłączonego (także od zasilacza sieciowego) laptopa, odłączamy baterię. W niektórych modelach, będzie to wymagało odkręcenia tylnej pokrywy obudowy,
  3. Kiedy wyjęliśmy baterię, ostrożnie podłączamy zasilacz sieciowy i uruchamiamy laptop przyciskiem Start.
  4. Kiedy system Windows się do końca załaduje, możemy wyłączyć go jak w punkcie 1 i zamontować z powrotem baterię. Powinno to spowodować pełen reset baterii w laptopie.

 

Jak wejść w BIOS laptopa

 

Reset BIOS laptopa

 

Na naszym blogu pisaliśmy już jak wejść w BIOS laptopów popularnych marek Dell, HP, Lenovo itp. Czasami, by zresetować laptopa warto pokusić się również o reset BIOS. Kiedy znajdujemy się już w tym systemie, możemy załadować optymalne, domyślne ustawienia na trzy sposoby: klawisze ALT + F, klawisz F9 lub poprzez klikniecie przycisku Load Defaults. Aby wyjść i zapisać dane, w zależności od wariantu BIOS, wybieramy opcję SAVE and Exit.

 

Windows 10 Porady

 

Jeżeli reset laptopa nie pomaga – co dalej?

 

Na naszym blogu opisywaliśmy już sposoby, jak rozwiązać typowe problemy z Windows 10. Ich ogólna charakterystyka, to widoczny podczas ładowania systemu, BSOD, znany w żargonie informatyków jako „niebieski ekran śmierci”. Będzie tam też wyświetlona lista błędów, jakie napotkał system. Kolejne typowe problemy, na które nie pomaga reset laptopa, to nieaktualne sterowniki, które warto regularnie aktualizować. Możemy użyć tutaj oprogramowania producenta laptopa lub wykorzystać wyspecjalizowany program, na przykład Driver Navigator. Jeżeli podejrzewamy, że uszkodzenie ma charakter sprzętowy, warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanego serwisu.

maj  29