Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia JPG, PNG i RAW?

maj10
Zmiana rozmiaru zdjęciaJPG, PNG i RAW

Fotka z nowoczesnego aparatu cyfrowego może „ważyć” nawet kilkanaście megabajtów. I chociaż nowoczesne serwisy poczty elektronicznej, jak Poczta Interia czy o2.pl, wysyłają załączniki do 100MB, to często potrzebujemy zmniejszyć rozmiar zdjęć.

 

Zmniejszanie rozmiaru zdjęć online

 

Na rynku istnieją liczne serwisy które pozwalają zmniejszyć rozmiar zdjęć online, czy zrobić konwersję, na przykład PDF to PNG. Pamiętajmy, że jeżeli wysyłamy swoje materiały na obcy, niezabezpieczony serwer, to możemy przyjąć, że stają się one własnością publiczną w Internecie. Chodzi tutaj by chronić nie tylko nasze prawa autorskie, ale także wizerunek i prywatność.

 

Zmiana rozmiaru zdjęcia - Paint 3D

 

Zmiana rozmiaru zdjęcia – Paint 3D

 

Większość z nas ma na swoim komputerze system operacyjny Windows, którego częścią jest edytor grafiki Paint 3D. Można w nim też wykonać zmniejszanie rozmiaru fotografii JPG, PNG i RAW. W tym celu otwieramy daną fotografię w Paint 3D i wchodzimy do menu Kanwa. Klikamy boks Zmniejsz rozmiar obrazu za pomocą kanwy. Mamy tam do wyboru dwie opcje, procenty zdjęcia i jego wymiary w pikselach.

 

Jak masowo zmniejszyć rozmiar zdjęć JPG?

 

Jak masowo zmniejszyć rozmiar zdjęć JPG?

 

Jeżeli nie chcemy bawić się z każdym plikiem osobno, a mamy do wysłania wiele zdjęć możemy skorzystać z mechanizmu wbudowanego w mechanizm poczty Windows 10. Wystarczy, że zaznaczymy wybrane zdjęcia, i klikniemy na nie prawy klawiszem myszy. W menu, które się pojawi, wybieramy opcję Wyślij do i Adresat poczty.

 

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęć JPG?

 

Zobaczymy wówczas nowe menu, gdzie pojawi się kilka opcji masowego zmniejszenia zdjęć. Pomniejszone fotografie zostaną otwarte w nowej wiadomości e-mail, z której możemy wydobyć je za pomocą komendy Kopiuj (skrót klawiszowy CTRL+C).

maj  10