Jak włączyć Bluetooth w laptopie z Windows 10?

lip28
Jak włączyć Bluetooth w laptopie

Chociaż jeszcze jakiś czas temu, słuchawki bezprzewodowe czy inne peryferia bez kabla, były stosunkową rzadkością, to obecnie stanowią praktycznie standard wyposażenia nowoczesnego zestawu komputerowego. Kiedyś dominowało w tym zakresie połączenie radiowe 2,4Ghz, które wymagało do swojego funkcjonowania, by nasz komputer czy laptop, wyposażyć w odpowiedni nadajnik radiowy USB. O wiele łatwiej dzieje się to dzisiaj, w oparciu o popularny standard przesyłania danych bezprzewodowo, nazwany Bluetooth, od charakterystycznego uzębienia, jakie miał posiadać duński król Harald Sinozęby. W każdym razie, warto wiedzieć, że standard Bluetooth jest z nami już od 1999, a jego powstanie zawdzięczamy porozumieniu gigantów rynku elektroniki, koncernów Ericsson, IBM, Intel, Nokia oraz Toshiba. Pewnie ten pierwszy, skandynawski uczestnik procesu, odpowiada zarówno za nazwę projektu, jak i wykorzystane w logotypie Bluetooth runy nordyckie haglaz i berkanan.

Jak włączyć Bluetooth Windows 10

Jak włączyć Bluetooth Windows 10?

Uwzględniając ogromne nasycenie rynku systemem operacyjnym Microsoft z cyfrą 10 (w czerwcu 2021 Windows 10 pracował na ponad 78% wszystkich komputerów PC), skupimy się właśnie na nim. Większość przedstawiany tutaj porad zachowa swoją aktualność także dla użytkowników starszych wersji Windows 7 i Windows 8. Dla prostoty narracji, przyjmiemy także, że nasz laptop jest w miarę nowym urządzeniem i nie zawiera fizycznego wyłącznika połączeń radiowych, popularnego w starszych modelach notebooków. Jeżeli jednak mamy taki przycisk, upewnijmy się, że znajduje się on na pozycji Wireless ON. Zakładamy również, że sprzęt posiada zainstalowane odpowiednie sterowniki oraz że moduł Bluetooth jest włączony w systemie BIOS komputera. Jeżeli macie Państwo z tym problem, zapraszamy do lektury wpisu na naszym blogu rozwiązującego typowe problemy z Windows 10 oraz instrukcję BIOS.

Bluetooth do komputera

Bluetooth do komputera – gdzie go znaleźć?

Praktycznie każdy współcześnie produkowany laptop czy ultrabook, jest od nowości wyposażony w moduł Bluetooth. Te najnowsze, posiadają standard Bluetooth 5.0 zasięg, którego może dochodzić nawet do 10 metrów. Jego zaleta to także zdolność parowania z wieloma urządzeniami równocześnie. Jeżeli więc nasz laptop posiada moduł BT, to powinniśmy znaleźć w prawym dolnym rogu ekranu, maleńką niebieską ikonkę, którą zdobi runa Berkanan – (ᛒ), symbolizująca wcześniej wspomnianego, duńskiego monarchę, z niebieskawymi zębami. Klikając ją prawy przyciskiem myszy, odkrywamy menu dostępnych operacji z urządzeniami Bluetooth. Możemy włączyć i wyłączyć ten system, bądź też dodać połączenie z nowym odbiornikiem. Jeżeli klikniemy opcję „Pokaż urządzenia Bluetooth”, zostaniemy przekierowani do panelu ustawień Windows 10, gdzie będą widoczne wszystkie nasze sparowane urządzenia.

 

Jak włączyć Bluetooth w laptopie?

Jak włączyć bluetooth w laptopie z Windows 10?

Możemy zrobić to także poprzez menu Start Windows 10, po prostu wpisując w okno wyszukiwania słowo „Bluetooth”. Także w tym wypadku trafimy do panelu sterowania oraz uzyskamy możliwość skonfigurowania naszego połączenia bezprzewodowego. Możemy zrobić to także poprzez centrum powiadomień Windows 10, zlokalizowane jeszcze bardziej w prawo niż niebieska ikona Bluetooth. Będzie to też właściwe miejsce, jeżeli nasz laptop ma włączony ekran dotykowy, a na nim tryb tabletu. Nie dajmy się też nabrać na problem, gdy Bluetooth w laptopie z Windows 10 nie działa, bo włączony jest tryb samolotowy. Można o dziwo, włączyć go, pozostawiając aktywną usługę Bluetooth. Naszym zdaniem, kłóci się to trochę z logiką, wymagającą odłączenia w samolocie, wszelkich urządzeń posługujących się komunikacją radiową. Jest to jednak możliwe i tak jak wiemy już jak włączyć Bluetooth na laptopie z Windows 10, tak nie powinna nas już dziwić osoba, używająca słuchawek bezprzewodowych na pokładzie samolotu.

lip  28