Jak przyspieszyć komputer i laptopa?

kwi24
Przyspieszanie komputera i laptopa

Producenci sprzętu elektronicznego, starają się przekonać nas, do jak najczęstszej wymiany gadżetów na nowe zakupy. O ile kiedyś telewizor służył nam 10 lat, to obecnie staje się technicznie przestarzały w 2-3 lata. Intel i AMD co roku wypuszczają nowe, mocniejsze procesory, a jednak nie widzimy drastycznego wzrostu szybkości działania programów czy ładowania Windows. Dziś opiszemy, jak radykalnie przyspieszyć komputer stacjonarny, czy laptopa – bez rujnowania domowego budżetu.

 

Jak przyspieszyć laptopa?

 

Ceną za przenośność i małe rozmiary notebooków, jest bardzo ograniczona możliwość upgrade’u i modernizacji tych urządzeń. Istnieją co prawda laptopy biznesowe, serii Lenovo ThinkPad czy Dell Latitude, w których możemy wymienić nawet procesor. W większości modeli, mamy jednak do czynienia z CPU na stałe przylutowanym do płyty głównej. Możemy mocno przyspieszyć laptopa poprzez instalacje systemu na dysku SSD. Przyda się także dodatkowa pamięć operacyjna RAM.

 

Dysk SSD do laptopa

 

Jaki dysk SSD do laptopa?

 

Na naszym blogu opisaliśmy już wszystkie typy i warianty magazynów na dane Solid State Drive. Z tego materiału dowiecie się wszystkiego także o napędach HDD, pracujących z prędkościami 5400 i 7200 obrotów na minutę. Aby kupić właściwy dysk SSD, należy upewnić się, czy nasz laptop posiada podłączenie typu SATA III czy PCI-E. Występują także pod warianty SSD m.2 z ząbkiem M-Key, bądź B-Key. Dlatego też należy bardzo dokładnie sprawdzić kompatybilny typ i model, właściwy dla danego laptopa.  

 

Jak sprawdzić model laptopa?

 

Jak sprawdzić model laptopa?

 

To pozornie absurdalne pytanie, jednak nie w sytuacji, gdy jeden laptop, na przykład Lenovo Yoga, może mieć kilkadziesiąt wariantów wyposażenia. Możemy sprawdzić model laptopa na dwa sposoby:

 

  • Wchodzimy do menu START systemu Windows. W okienku wyszukiwania wpisujemy „dxdiag” i klikamy ENTER. Model laptopa i jego pełną specyfikację techniczną możemy wówczas zweryfikować na stronie internetowej producenta.

 

 

Czyszczenie komputera

 

Czyszczenie komputera

 

Pojęcie to możemy zrozumieć zarówno dosłownie, jak i przenośnie. Tak jak dysk SSD pozwoli znacznie przyspieszyć laptopa czy komputer stacjonarny, tak absolutnie spowolni go niedrożny i zakurzony układ chłodzenia. Na naszym blogu opisaliśmy też typowe problemy jak: czyszczenie rejestru Windows czy pozbywanie się Malware. Warto dbać o cyfrową higienę i bezpieczeństwo naszych danych w sieci.

 

Cena Windows 10 Home i Pro

 

Windows 10 cena i warianty

 

Kiedyś sposobem na szybszą pracę starszego komputera była instalacja Windows XP, często także w okrojonej wersji Lite. Microsoft zakończył wsparcie dla tego znakomitego skądinąd systemu w 2014, tak więc instalowanie go i używanie w 2020, nie ma żadnego sensu. Windows 10 będzie działał na słabszym laptopie, szybciej niż Windows 7 lub 8. Jest on po prostu lepiej zoptymalizowany. Cena Windows zależy od wariantu systemu. Windows 10 w trybie S ma też znacznie mniejsze wymagania sprzętowe.

 

Karta graficzna do laptopa

 

Karta graficzna do laptopa

 

Aby znacząco przyspieszyć komputer stacjonarny, szczególnie dla gracza, z reguły wystarczy nam nowa karta graficzna. Jako że każdy współczesny PC posiada złącze PCI, ograniczeniem może być dla nas jedynie budżet i wielkość obudowy. Laptop może posiadać zarówno grafikę zintegrowaną, jak i dedykowaną. Istnieje także pojęcie zewnętrzna karta graficzna, czy eGPU. Opisaliśmy to rozwiązanie na blogu. Niestety zarówno cena, jak i ograniczona funkcjonalność takiej karty, odstraszy większość chętnych.

 

Podkręcanie procesora i karty graficznej

 

Każda płyta główna posiada określoną grupę kompatybilnych procesorów. Jeżeli mamy przykładowo chipset Z170 i procesor Intel Core i5 6600K, nasza maksymalna możliwość upgrade to topowy Intel Core i7 7700K. Niektórzy próbują modować BIOS i umieszczać na takich MOBO procesory Intel 8-generacji. Overclocking czy zmiana częstotliwości pracy procesora i karty graficznej, może dać nam do 30% wzrostu wydajności. Pamiętajmy jednak by zapewnić właściwe chłodzenie tych elementów, a wszelkie nowe ustawienia testować metodą małych kroków. Niezbędna jest także kopia zapasowa, działających ustawień systemu.

 

Przyspieszanie komputera i laptopa

 

Nie każdy laptop można zmodernizować, ale można efektywnie przyspieszyć komputer przy pomocy wyżej opisanych kroków. Największy postęp i zauważalnie krótszy czas ładowania Windows, da nam dysk SSD. Czysty, wolny od wirusów i Trojanów system będzie lepiej pracował. Wydajny i droży układ chłodzący ograniczy thermal throttling laptopa. Pamięć operacyjna RAM 8GB i więcej, zapewni to szybsza przeglądarka internetowa i praca programów. Suma wszystkich tych działań, powinna przedłużyć efektywną pracę naszego komputera o kolejne lata.

kwi  24