iPad Pro czy tablet z Windows Microsoft Surface?

kwi14
Microsoft Surface czy iPad Pro?

Tablet iPad Pro firmy Apple jest reklamowany jako urządzenie, które jest w stanie zastąpić komputer PC. Producent sugeruje, że można na takim urządzeniu pracować równie efektywnie, jak na komputerze z desktopowym systemem operacyjnym MS Windows lub Apple macOS. W cenie takiego tabletu możemy kupić nawet tańszy laptop gamingowy, o nieporównywalnie większej wydajności. Rodzina Microsoft Surface, to również sprzęt z najdroższej półki cenowej, niemniej pracujący pod kontrolą standardowego Windows 10 64 bit.

 

Laptop 2w1

 

Podobnie jak telefon z klapką, na rynku funkcjonowały kiedyś koncepty, które przeszły już raczej do lamusa historii. Laptop z obracanym ekranem, jak HP Revolve, miał dać nam dodatkową funkcję tabletu i ekran dotykowy. Rezultat, to grubszy niż standardowy laptop i ciężki, mało wygodny tablet. Lenovo Yoga, to bardziej udany design, wykorzystujący skomplikowane zawiasy, które miały jednak tendencję do degeneracji. Microsoft Surface stawia na rozdzielny tablet z Windows, do którego doczepiana jest klawiatura Bluetooth. Apple Smart Keyboard Folio, to podobne rozwiązanie adresowane dla iPad Pro.

 

Tablet z klawiaturą

 

Microsoft Surface Pro, przy wadze jedynie 780 gram mieści na pokładzie zarówno mobilny procesor x64 do Intel Core i7 włącznie, jak i Windows 10, na którym zadziałają wszystkie typowe aplikacje desktopowe, zaczynając od MS Office. Jako tablet, Surface Pro, świetnie sprawdzi się jako czytnik ebook, wyświetli filmy w rozdzielczości UHD oraz zapewni nam rozrywkę w podróży. Dedykowana klawiatura Bluetooth Microsoft Type Cover, przekształci go w pełnoprawny laptop 2w1, idealny do pracy w podróży.

 

iPad Pro czy tablet z Windows

 

O ile Microsoft Surface, to absolutna pierwsza liga, jeśli idzie o tablety z Windowsem, to na rynku jest szereg znacznie prostszych i tańszych konstrukcji. Wspomniany wcześniej Lenovo Yoga, konkuruje z Asus Transformer czy Acer Switch. Z niską ceną związane są oczywiście kompromisy w postaci niższej jakości wykonania i słabszych podzespołów. Warto tutaj zwrócić uwagę, by nie kupić urządzenia pracującego w okrojonym systemie operacyjnym Windows 10 S.

 

Microsoft Surface Pro

 

Microsoft Surface Pro

 

Dzięki charakterystycznej tylnej klapce – podpórce, trudno pomylić te urządzenia ze sprzętem innych producentów. Biorąc do ręki Surface Pro i mając dla porównania na przykład tablet Lenovo, bez wątpienia zauważymy bardzo znaczną różnicę jakości. Surface to bardzo cienka i lekka konstrukcja wykonana w całości z aluminium. Pióro dotykowe Surface Pen czepia się obudowy za pomocą magnesu i pozwala na wykonywanie licznych operacji za pomocą kombinacji dotyku i kliknięć.

 

Microsoft Surface aplikacja

 

Aplikacja Surface

 

Darmowy program, dostępny w Microsoft Store, pozwoli nam wykorzystać w pełni możliwości, jakie daje tablet z Windows Surface. Inne aplikacje, które wykorzystają cyfrowe pióro ekranowe to między innymi: Corel Painter, Corel PainShop Pro, Paint 3D, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, Expresii, Affinity Photo, Bamboo Paper czy Sketchable. Surface Pen znacznie ułatwia też pracę z One Note oraz pozostałymi programami pakietu Microsoft Office 365.

 

Microsoft Surface Book

 

Microsoft Surface Book i Surface Laptop

 

Na szczycie drabiny produktowej Surface, znajdują się model Surface Book i Surface Laptop. Ten pierwszy zasługuje na więcej uwagi z uwagi na bardzo rewolucyjną konstrukcję. Mamy tutaj bowiem dostępne dwie baterie, jedną w części tabletu, drugą w klawiaturze. Klawiatura Bluetooth, zawiera także dedykowaną kartę graficzną, która zmienia tablet Surface w całkiem wydajny laptop gamingowy, czego nijak nie potrafi iPad Pro. W wariancie z Performance Base, Surface Book i karta graficzna GeForce 965M, świetnie sprawdzą się w grach takich jak World of Tanks, Devil May Cry czy Lego Minecraft.

 

Modem LTE

 

Zarówno iPad Pro, jak i tablet z Windows Microsoft Surface są dostępne w wariantach wyposażonych w modem 4G. Produkt Apple wygrywa w tym zakresie niższą wagą oraz bogatym wyborem aplikacji dostępnych na IpadOS w Apple Store. Surface Pro, jest naszym zdaniem lepszym urządzeniem do pracy w podróży, dając nam pełną synchroniczność z biurowym komputerem PC.

 

iPad Pro czy Surface Pro?

 

Oba urządzenia są po swojemu unikalne i posiadają wszelkie charakterystyki sprzętu kategorii premium. iPad sprawdzi się naszym zdaniem znacząco lepiej jako sprzęt stosowany głównie do rozrywki, podczas gdy Surface jest bardziej uniwersalnym narzędziem biznesowym do pracy. Nie bez znaczenia jest fakt, że Microsoft Surface można kupić także jako laptopy poleasingowe, co dowodzi, nie tylko ich wytrzymałości, ale i że są dość powszechnie wykorzystywane w biznesie. Poleasingowy iPad Pro, to ciągle stosunkowo duża rzadkość.

kwi  14