Grafika wektorowa: jak zrobić logo firmy w Inkscape?

maj18
Grafika wektorowa Inkscape sposób jak zrobić logo

Każda firma potrzebuje logo, a nie każdy mały przedsiębiorca ma środki, by od razu zlecić jego zaprojektowanie profesjonalistom. O ile nie mamy zbyt wygórowanych oczekiwań, możemy sami zrobić sobie logo firmy, korzystając z darmowego programu Inkscape. Jest on dostępny na platformy Windows, MAC i Linux, a jego użytkowanie reguluje otwarta licencja GNU.

 

Grafika wektorowa i rastrowa

 

Grafika wektorowa lepsza niż rastrowa

 

Zacznijmy od tego, co to jest grafika wektorowa. Ta grafika komputerowa, operuje obrazem, opisanym za pomocą figur geometrycznych dla powierzchni płaskich i brył geometrycznych, dla grafiki 3D. Inaczej niż grafika rastrowa, czy bitmapa, pozwala ona na bezstratne powiększanie i skalowanie uzyskanych obrazów. Jest to więc idealny format, który pozwoli wykorzystać nasz logotyp w druku, produkcji i innych zastosowaniach.

 

Inkscape download

 

Darmowy program do projektowania

 

Zacznijmy od pobrania Inkscape, najlepiej bezpośrednio ze strony dewelopera. 4 maja 2020 została tam udostępniona najnowsza, pełna wersja Inkscape 1.0. Zwróćmy uwagę, by wybrać poprawną wersję instalatora, dla posiadanego przez nas systemu operacyjnego (dla ogromnej większości użytkowników jest to wersja dla Windows 64 bit). Teraz przed nami praca kreatywna.

 

Jak zaprojektować logo?

 

Projektowanie logo firmy musi mieć na celu wpływ, jaki będzie ono miało na odbiorcę naszego przekazu marketingowego. Nie przypadkiem Steve Jobs zapłacił w 1986 100.000 ówczesnych dolarów za logo swojej firmy neXT. Logotyp musi oddawać prezentować nie tylko nazwę i niszę, w której działa nasza firma. Jeżeli nasz pomysł na biznes, to także nasza pasja, warto by logo oddawało także te pozytywne emocje.

 

Jak zrobić logo firmy w Inkscape?

 

Inkscape prosta grafika wektorowa z warstwami

 

Na przykładzie logotypu Scrascom, widzimy, że dobre logo ma zwykle kształt, który wpisuje się w kwadrat. Znacznie ułatwia to późniejsze pozycjonowanie takiego obiektu w strukturze stron internetowych i projektów graficznych. Możemy także zrobić logo prostokątne, które pozwoli nam pomieścić więcej tekstu. Jeżeli jednak przyjrzymy się światowym liderom, zobaczymy, że ogromna większość, jak Apple, Dell, HP czy chociażby Mercedes, trzymają się planu kwadratu.

maj  18