Głośniki do komputera i laptopa

cze22
Głośniki komputerowe

Współczesny komputer PC, służy nam często za wszechstronne domowe centrum rozrywki. Poza przeglądaniem Internetu, oglądamy na nim filmy, gramy w gry i słuchamy muzyki. Chociaż wielu użytkowników i graczy wybiera słuchawki gamingowe, bezprzewodowe i na kabel, ciągle najwygodniejsze są głośniki komputerowe. Kiedyś był to synonim dźwięku niskiej jakości, wydawanego przez dwie maleńkie kolumny głośnikowe. Malutkie plastikowe głośniczki i kiepskie membrany głośnikowe o średnicy 2cm, przeszły już jednak do lamusa historii. Już za kilkadziesiąt złotych, można obecnie nabyć, przyzwoite głośniki do komputera, z dobrym dźwiękiem.

 

Głośniki komputerowe 2.1

 

Subwoofer czyli głośniki komputerowe 2.1

 

Jak większość z nas doskonale wie, scena dźwiękowa budowana jest przez fale audio o różnej długości. Głośnik nisko tonowy, czyli subwoofer emituje bardzo obecnie ceniony bass. Wykorzysta go nie tylko muzyka rockowa, Hip Hop, czy Heavy Metal. Także jazz, blues czy relaksacyjna muzyka klasyczna brzmią znacznie lepiej, jeżeli czujemy delikatne ruchy powietrza modulowane przez dużą membranę głośnika nisko-tonowego. Warto wiedzieć, że głośniki komputerowe stereo powinniśmy rozmieścić po obu stronach słuchacza, na wysokości uszu lub w pobliżu. Subwoofer można postawić praktycznie gdziekolwiek. Świetnie będzie pracował w kącie, na podłodze. Nie należy jedynie stawiać go na szafce, gdzie mógłby powstawać dodatkowy pogłos.

 

Głośniki do laptopa

 

Głośniki do laptopa

 

Jedną z cech komputera przenośnego jest fakt, że co do zasady, praktycznie każdy z nich, posiada wbudowane głośniki stereo. Czasami producenci próbują nawet twierdzić, że obudowa danego laptopa zawiera nawet mały subwoofer aktywny. Często głośniki laptopa mają dumne oznaczenia firm, obok których żaden audiofil nie przejdzie obojętnie. Laptopy biznesowe HP EliteBook, noszą logo Bang und Olufsen. Laptopy Toshiba to z kolei głośniki Harman Kardon. Jak to gra w praktyce? Fizyki nie da się oszukać. Maleńkie membrany głośnikowe, ukryte wewnątrz obudowy laptopa, zostaną zdeklasowane nawet przez tanie głośniki komputerowe 2.1. Do pracy w domu, czy w biurze warto więc dokupić głośniki zewnętrzne.

 

Jakie głośniki do laptopa?

 

Dzisiejsze głośniki do komputera to temat szeroki i dający bardzo wiele możliwości. Z uwagi na mobilność sprzętu, warto zwrócić uwagę na transfer bezprzewodowy, oparty o transmiter Bluetooth 5.0. Pozwoli on nam zarówno sparować kilka urządzeń jednocześnie, jak i da nam znaczny zasięg i wysoką jakość dźwięku. Jeżeli chcemy podłączyć do laptopa zestaw audio i duże kolumny głośnikowe, może przydać nam się stacja dokująca. Pozwoli ona jednym ruchem podłączyć i odłączyć laptop, nie martwiąc się o liczne kable i podłączenia zewnętrzne.

 

Jak podłączyć głośniki do komputera?

 

 

Jak podłączyć głośniki do komputera?

 

Wszystko zależy od tego, jaka karta dźwiękowa pracuje w naszym PC i jakie głośniki wybraliśmy. Głośniki do laptopa podłączamy poprzez gniazdo słuchawkowe jack lub poprzez Bluetooth. Głośniki komputerowe 2.1 czy 5.1 wymagają większej ilości gniazd, które z reguły znajdziemy z tyłu obudowy komputera. Podłączenia dokonujemy, zwracając uwagę na porządek kolorów, który przedstawia powyższy schemat podłączenia.

 

Brak dźwięku w laptopie

 

Troubleshooting rozpoczynamy od rozwiązań najprostszych. Sprawdzamy, czy nie wyciszyliśmy dźwięku w panelu sterowania Windows. Weryfikujemy aktywne urządzenia odtwarzające. Być może, zamiast na głośniki komputerowe, skierowaliśmy dźwięk na znajdujące się gdzie indziej słuchawki bezprzewodowe. Kolejne kroki to sterowniki – tutaj interesuje nas nie tylko karta dźwiękowa, ale także płyta główna i chipset procesora. Jeżeli dalej nie działa dźwięk, a są to głośniki zewnętrzne, sprawdźmy także ich zasilanie. Czasami warto też sprawdzić, czy equalizer nie ma wyzerowanych poziomów dźwięku.

cze  22