GB - ile to MB? Kalkulator i przelicznik jednostek z bajt

maj16
Kalkulator i przelicznik jednostek z bajt na megabajt

Bajt to najmniejsza jednostka określająca rozmiar pamięci komputerowej, stąd też w jej wielokrotnościach określane są pojemności różnych nośników. W tym artykule postaramy się określić mnożniki poszczególnych jednostek i pokażemy jak je wzajemnie przeliczać. Będziemy tutaj opierać się zarówno o Międzynarodowy Układ jednostek Miar SI, jak i o używany w informatyce system binarny IEC 60027-2.

 

Ile bitów ma bajt?

 

Pozornie odpowiedź jest prosta, jako że każdy współczesny komputerowiec odpowie, że 8. Co do zasady, może to być jednak inny zestaw bitów, co było stosowane w przeszłości. Dla przykładu, słynny polski komputer Odra, produkowany przez zakłady ELWRO, posługiwał się 24-bitowym standardem ICL. Ale nie utrudniajmy sobie życia. Obecnie 1 bajt to 8 bitów.

 

Kilobajt to nie tysiąc bajtów: ćwiczymy potęgowanie cyfry 2

 

Zgodnie ze wspomnianym Układem SI, przedrostek kilo oznacza mnożnik tysiąc, podczas gdy 1KB to 1024 bajty. Różnica bierze się z tego, że komputery pracują w systemie binarnym, stąd też 1024 to cyfra 2 do potęgi 10. Ironia sytuacji polega na tym, że powszechnie używamy nazw SI (megabajt, gigabajt czy terabajt, dla jednostek opartych o system binarny. Stąd też nasze zdziwienie, gdy wyposażamy nasz komputer, czy laptop w dysk twardy o pojemności 512 GB, a system Windows „pokazuje” jedynie 476 GB.

 

Przelicznik jednostek bajt na megabajt

 

1GB – ile to MB na dysku twardym?

 

We współczesnej informatyce i na rynku nośników pamięci 1 GB liczba 1024 do potęgi 3 = 1.073.741.824 bajty. Producenci dysków twardych manipulują jednak nabywcami, podając pojemność wyrażoną w jednostkach układu SI, gdzie uzyskujemy jedynie 1.000.000.000 bajtów. W efekcie, uwzględniając, że kilobajt to 1024 bajty, a megabajt to 1024 KB, otrzymujemy mniej MB, niż oczekiwaliśmy. System Windows, oparty o system binarny, pokaże w takim przypadku 931 MB. System operacyjny Linux, na przykład Debian, który używa dziesiętnego systemu SI, pokaże równo 1000 MB.

maj  16