Dysk twardy HDD i SSD: defragmentacja dysku Windows 10

maj15
Defragmentacja Windows 10 i dysk twardy HDD

Doświadczeni użytkownicy komputerów, którzy swoją informatyczną przygodę zaczynali z Windows 98, a może jeszcze wcześniej z Commodore 64, pamiętają doskonale odgłosy, jakie wydaje obciążony dysk twardy HDD. Niezależnie, czy był model konsumencki Western Digital Green, czy adresowana do sektora B2B linia Enterpise, każdy taki napęd ulegał z czasem fragmentacji, która znacznie spowalniała jego działanie.

 

Jak działa dysk twardy i co to jest fragmentacja danych?

 

Tradycyjny dysk HDD składa się z jednego lub więcej talerzy, pokrytych nośnikiem magnetycznym. Na tych wirujących powierzchniach, głowica odczytu-zapisu, dokonuje fizycznego rozmieszczenia lub usunięcia pakietów danych. W zależności od przeznaczenia, dyski wirują z różną prędkością, zwykle 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Fragmentacja danych następuje, gdy po usunięciu części różnych pakietów danych, nowe zapisy wypełniają zwolnioną przestrzeń jak swego rodzaju patchwork. By je następnie odczytać, głowica musi skakać z sektora na sektor, co znacznie wydłuża czas dostępu.

 

Defragmentacja dysku – co to takiego i czy ciągle działa w Windows 10?

 

Już poczciwy Windows 7, znakomicie wykrywał dyski półprzewodnikowe SSD i dysk hybrydowy. Wyłączał on wówczas zbędne dla nich mechanizmy PreFetch i SuperFetch. Niezależnie od obecnej dominacji dysków systemowych SSD, wszyscy jego następcy, także Windows 10 ciągle zawierają mechanizm defragmentacji dysku. Wielu uważa, że odpowiada za to system plików NTFS, który sprzyja fragmentacji danych.

 

Dysk twardy 7200 obrotów

 

TRIM – dlaczego dysk twardy przegrywa z SSD

 

Instrukcja TRIM (nazywana tak w systemie ATA oraz jej analog UNMAP dla SCSI), to jedna z największych rewolucji, jaką przyniosły ze sobą dyski SSD. Pisaliśmy już o tym na naszym blogu w artykule Jaki dysk SSD do laptopa. W skrócie, umożliwia ona komunikację między dyskiem, a systemem operacyjnym, który określa, które bloki danych mogą być uznane za niepotrzebne i wewnętrznie usunięte. Funkcja ta działa nie tylko na Windows, ale także na macOS, Linux, OpenSolaris i Android.

 

Dlaczego defragmentacja dysku Windows 10 ma sens także na SSD

 

Nawet instrukcja TRIM nie załatwia problemu wszystkich luk między pakietami danych na dysku SSD. Stąd też domyślnie odbywa się defragmentacja, będąc częścią usługi kopiowania woluminów (Volume Shadow Copy), na potrzeby przywracania systemu Windows 10. Niektórzy domorośli eksperci, doradzają by wyłączyć tą usługę, by przyspieszyć komputer i pracę systemu. Nie jest to jednak ani efektywna, ani bezpieczna droga, by uzyskać dodatkowe procenty mocy naszego PC.  

 

Defragmentacja dysku Windows 10

 

Masz dysk twardy HDD i Windows 10 – defragmentacja naprawdę pomaga

 

Jak zrobić defragmentację dysku? To bardzo proste. Wpisujemy w okienko wyszukiwania, w lewym dolnym rogu ekranu frazę defrag. W menu, które się pojawi wybieramy Defragmentacja i Optymalizacja Dysków. Jeżeli mamy więcej niż jeden dysk, zobaczymy je wyświetlone wraz z odpowiednią literą systemową. Nie zdziwcie się, kiedy dysk HDD będzie oznaczony informacją: Stan bieżący OK (Pofragmentowane: 0%). Jeżeli niczego nie wyłączyliście, Windows 10 sam zadba o Wasz dysk twardy.

 

maj  15