Jaki dysk SSD do laptopa wybrać? SATA 3, M2 czy NVME?

lut28
Dyski SSD do laptopa SATA 3, M2 czy NVME

Dysk SSD to cichy (dosłownie, bo nie posiada żadnych elementów ruchomych) bohater wśród sprzętu komputerowego. Spośród wielu rewolucji, jakie nastąpiły w zakresie rozwoju informatycznego hardware, to właśnie on dał największe i zauważalne dla użytkownika, przyspieszenie pracy i czasu ładowania systemów operacyjnych. Kolejną zasługą dysków Solid State Drive jest możliwość pracy na jednej instalacji Windows, praktycznie przez lata.

 

Dysk SSD do laptopa zamiast HDD

 

Cicha i niezawodna praca dysku SSD, nie była standardem w wypadku starych napędów HDD. Z uwagi na swoją konstrukcję, ulegały one periodycznej fragmentacji, przez co wymagały reinstalacji systemu przynajmniej raz w roku. Odpowiedzialna za to była natura zapisu w ciągach na powierzchni nośnika magnetycznego. Wyobraźmy sobie, że zgrywamy z aparatu 100 fotografii, które igła dysku zapisze w jednym, długim ciągu. Kiedy usuniemy kilka spośród tych zdjęć, powstanie przerwa w ciągu, która zostanie nadpisana innymi danymi. Po dłuższym czasie, nowe dane i programy zapisywane są właśnie w tych przerwach w starszych ciągach i ich późniejszy odczyt wymaga skakania igły z miejsca na miejsce na dysku, co znacznie wydłuża czas dostępu do danych. Dyski SSD do laptopa, wyposażone w technologię TRIM, zarządzającą efektywnym wykorzystaniem pustej przestrzeni, są całkowicie wolne od tej bolączki.

 

Dysk SSD do laptopa porównanie

 

Przyspieszanie pracy laptopa lub komputera

 

Zachodzącego na dowolne forum komputerowe z pytaniem „jak mogę przyspieszyć czy ulepszyć mój sprzęt”, starzy wyjadacze pytają przede wszystkim, czy system jest już zainstalowany na dysku SSD. To właśnie wybór takiego nośnika, plus ewentualne rozszerzenie pamięci operacyjnej RAM, daje najtańsze i najbardziej spektakularne zwiększenie reaktywności komputera.  Widzimy to zarówno na etapie startu Windows (15 sekund, zamiast często kilku minut), jak i w komforcie pracy z przeglądarką internetową oraz wydajnością w grach i programach użytkowych.

 

Jaki dysk SSD do laptopa

 

Jaki dysk SSD będzie pasował do mojego laptopa?

 

Podobnie jak w wypadku pamięci RAM do laptopa, które dla komputerów przenośnych mają inny format niż dla desktopowych PC, dyski SSD również występują w różnych standardach przyłączenia i co za tym idzie, różnych szybkościach transferu danych. Talerzowe dyski HDD montowane w laptopach mają format 2,5 cala i w produktach klasy konsumenckiej pracują z szybkością 5400 obrotów na minutę. Laptopy biznesowe wyposażane są w szybsze napędy, osiągające 7200 obrotów na minutę.

 

Dysk SSD z interfejsem SATA 3

 

Nie wchodząc zbyt daleko w historię sprzętu komputerowego, przyjmijmy, że każdy współczesny laptop wyposażony w dysk HDD, który chcemy modernizować, będzie wyposażony w łącze SATA III. Jest ono zresztą wstecznie kompatybilne ze starszymi SATA I i II. Różnice, podobnie jak ze standardami portów USB, dotyczyć będą jedynie prędkości, z jaką będą transferowane dane osiągając odpowiednio 600/300/150 MB/s. Jeżeli mamy więc laptop z dyskiem HDD, musimy kupić 2,5 calowy dysk SSD formatu SATA 3.

 

Szybsze i nowsze dyski SSD do laptopów

 

Format SATA zastąpiony został najpierw przez ulepszony wariant mSATA dla urządzeń mobilnych. Bez zmiany szybkości transferu, która pozostała na poziomie 600MB/s zmniejszona została wielkość gniazda, które w tym wypadku zapewnia także zasilanie dysku, które w pełnowymiarowym SATA 3 wymagało oddzielnego okablowania.

 

Dyski SSD M2

 

Dyski SSD z interfejsem M.2, wykorzystują pasmo łączności SATA lub PCI-E. Mogą być wykonane w konstrukcji z „ząbkiem” M-Key lub B-Key, z prawej lub lewej strony. Determinuje to wybór odpowiedniego nośnika, dla danego modelu płyty głównej komputera. Jako że możliwych kombinacji jest tutaj bardzo wiele, nie możemy kupić po prostu dysku M.2 do laptopa, ale musimy dokładnie sprawdzić w specyfikacji producenta, jaki jego wariant będzie obsługiwany. Nagrodą za ten trud będzie prędkość przesyłania danych dochodząca nawet do 4000 MB/s.

 

Jaki dysk SSD do laptopa?

 

Najszybszy obecnie na rynku dysk SSD do laptopa to nośnik w technologii M.2 PCI-E. Pamiętajmy, że sam system Windows 10 wymaga obecnie dla funkcjonowania i pobierania aktualizacji około 50GB powierzchni dyskowej, stąd też 120GB to dzisiaj absolutne minimum dla dysku systemowego.

lut  28