DisplayPort czy HDMI: jak podłączyć laptopa do telewizora?

kwi25
HDMI czy DisplayPort jak podłączyć laptop do telewizora

Chociaż dzisiejsze laptopy są co raz cieńsze i lżejsze, każdy z nich zawiera przynajmniej jedno gniazdo do podłączenia zewnętrznego odbiornika wideo. Może to być zarówno monitor, telewizor czy projektor. Kiedyś standardem było analogowe złącze VGA, czasem wsparte o cyfrowe gniazdo DVI. Obecnie standardem jest łącze HDMI lub DisplayPort. To ostatnie może występować także w bardziej kompaktowym wydaniu Mini DisplayPort. Niektóre laptopy, jak Apple MacBook Air zawierają jedynie port USB C. Do podłączenia urządzeń zewnętrznych, będzie wymagana odpowiednia przejściówka.

 

DisplayPort – co to takiego?

 

Interfejs cyfrowy DP został opracowany jako standard VESA w 2006 dla przekazywania wysokiej jakości cyfrowego sygnału audio-wideo. W stosunku do starszego o 3 lata formatu HDMI, oferuje on znacznie szybszy transfer danych. DisplayPort obsługuje ponadto technologii DRM i DPCP firmy Philips, które chronią prawa autorskie twórców.

 

 

Kabel DisplayPort

 

 

Kabel DisplayPort

 

Kable te mogą wystąpić w trzech różnych rodzajach, w zależności od posiadanego przez nas rozmiaru gniazda DP:

 

  • Standardowy DisplayPort – zawierają go praktycznie wszystkie nowe karty graficzne i monitory komputerowe,
  • Mini DisplayPort (oznaczany także jako MiniDP lub mDP) interfejs wprowadzony w 2008 przez firmę Apple i stosowany głównie w laptopach,
  • Micro DisplayPort – wykorzystywany przez tablety i smartfony,
  • Thunderbolt – gniazdo łączące w sobie charakterystyki DisplayPort 1.2 i PCIe 3.0

 

DisplayPort vs HDMI

 

Kabel HDMI umożliwia przesyłanie dwukierunkowego sygnału audio-wideo, na dłuższe odległości niż jest to w przypadku DP. O ile kabel DisplayPort jest skuteczny na odległość do 3 metrów, HDMI działa bez zakłóceń do około 10 metrów. Przewaga DP powstaje, gdy przekazujemy zawartość o wysokiej rozdzielczości (FullHD, 2K, 4K UHD) o wysokiej częstotliwości odświeżania. Stąd też zalecany jest on dla graczy, szczególnie chcących wykorzystać monitor 144hz. Przyda się także jeżeli interesuje nas zawartość z HDR i Dolby Vision.

 

Jak podłączyć laptopa do telewizora?

 

W pierwszej kolejności musimy ustalić, w jakie łącze wyposażone są nasze urządzenia. Można podłączyć laptopa, także do TV bez HDMI, wymagany jest wówczas odpowiedni adapter SCART HDMI. Jeżeli nasz laptop nie zawiera złącza HDMI (na przykład Lenovo ThinkPad T450 lub Apple MacBook Pro), przyda nam się przejściówka DisplayPort HDMI. Przed zakupem należy zwrócić uwagę, czy nasze urządzenie posiada gniazdo DP o standardowym rozmiarze, czy w formacie Mini.

kwi  25