Debian czyli Linux zamiast Windows 10

lut26
Linux jako alternatywa dla Windows 10

Debian to niezwykle stabilna, łatwa w obsłudze i aktualizacji wolna dystrybucja Linux rozwijana przez liczną wspólnotę entuzjastów na całym świecie. Zaletą tego systemu operacyjnego jest fakt, że jest to projekt bardzo żywy i jego nowe, stabilne wersje, wypuszczane są regularnie, z pełną dbałością o bezpieczeństwo danych i niezawodne działanie.

 

Linux Debian - system operacyjny dla entuzjastów wolności

 

Debian, tak jak każdy Linux, jest systemem operacyjnym, używanym z wyboru, przez świadomych użytkowników komputerów, którzy wybierają wolność oraz swobodę od szpiegujących dodatków obecnych w systemach komercyjnych. Istnieje szereg pochodnych jego dystrybucji z których największą popularnością cieszy się Ubuntu, z łatwą instalacją z LiveCD.

 

Interface Linux Ubuntu

 

Windows 10 versus Linux Debian

 

Laptopy poleasingowe i komputery stacjonarne, które sprzedajemy w Scrascom, co do zasady wyposażone są w licencje Windows 10 Pro. Na życzenie naszych Klientów, nasi serwisanci mogą dostarczyć dowolny kompatybilny komputer z wybraną dystrybucją Debiana. Obecnie, na styczeń 2020, proponowana jest najnowsza, stabilna wersja 10.1 z września 2019 o kodowej nazwie „Buster”. Jako że informatyka to także nasza pasja, Scrascom jest rekomendowanym przez światową organizację debian.org, dostawcą komputerów z pre-instalowanym tym systemem operacyjnym.

 

Wymagania sprzętowe

 

Warto mieć na uwadze, że stabilne systemy operacyjne z rodziny Linux mają znacznie mniejsze wymagania sprzętowe od programów firmy Microsoft. Debian będzie świetnie działał także na starszym sprzęcie z 2GB RAM i zajmie na dysku twardym tylko około 2GB – 10GB, podczas gdy Windows 10 wymaga dla poprawnego funkcjonowania minimum 4GB RAM (a de facto do komfortowej pracy 8GB) oraz aż 50GB powierzchni dyskowej. Niezależnie od tego, jaki wybieracie Państwo system operacyjny, nasi sprzedawcy pomogą wybrać idealny sprzęt poleasingowy do każdych zastosowań.

 

OpenOffice darmowy zamiennik Microsoft Office

 

Jeżeli jeszcze bardziej chcemy uniezależnić się od oprogramowania promowanego przez wielkie korporacje, możemy dodatkowo zainstalować bezpłatny pakiet biurowy. Tutaj szczerze polecamy dystrybucję OpenOffice, która wykazuje się nie tylko znaczną łatwością instalacji i obsługi, ale także pełną kompatybilnością w formatem plików Microsoft Office.

 

Instalacja OpenOffice

System operacyjny Linux Debian na życzenie w Scrascom

 

W razie zainteresowania zakupem laptopa lub komputera z wolnym, bezpłatnym oprogramowaniem z rodziny Linux Debian lub też chęci uzyskania darmowego pakietu biurowego (także do zastosowań komercyjnych) OpenOffice, prosimy o kontakt z naszym zespołem podczas składania zamówienia internetowego.

lut  26