DDR3 vs DDR4: jak dobrać pamięć RAM do laptopa?

maj24
Jak dobrać pamięć RAM do laptopa? DDR3 czy DDR$?

Dodatkowa kość DDR3 lub DDR4, która zwiększy pamięć operacyjną, to jeden z najprostszych sposobów, jak zwiększyć wydajność laptopa. Dominujący obecnie na rynku system operacyjny Windows 10, wymaga dla płynnego działania, przynajmniej 8GB pamięci RAM DDR3 lub DDR4. Jeżeli więc Wasz laptop nie posiada uproszczonej wersji Windows w trybie S, warto pokusić się o zakup dodatkowej kości pamięci. Jeżeli nie wiecie, jak sprawdzić model laptopa i jak sprawdzić parametry komputera, warto wykorzystać bezpłatny programik Speccy, który już opisywaliśmy na naszym blogu.

 

Jak sprawdzić pamięć RAM?

 

Trochę teorii: pamięć RAM co to takiego i jak działa?

 

Starsi użytkownicy komputerów pamiętają, że oprócz pamięci RAM, mieliśmy jeszcze pamięć ROM. W odróżnieniu od niej (ROM jak Read Only Memory – tylko do odczytu), pamięć RAM (Random Access Memory) pozwala na swobodny odczyt i zapis. W pamięci RAM, nasz laptop przechowuje aktualnie używane programy oraz niezbędne do ich pracy dane. Pamięć operacyjna RAM, od 1999 roku funkcjonuje w komputerach PC jako DDR, co oznacza, że transfer danych następuje zarówno podczas opadania, jak i rośnięcia cyklu pracy zegara. Oznacza to dwukrotny wzrost przepustowości, w stosunku do poprzednio używanych kości SDRAM.

 

Pamięć RAM DIMM vs SO-DIMM

 

Czy kość ze stacjonarki sprawdzi się jako pamięć RAM do laptopa?

 

Wyjęta ze współczesnego komputera stacjonarnego, kość RAM to z reguły kość SDRAM DDR3 lub DDR4, w formacie DIMM, posiadającym 184 styki kontaktowe. Pamięć RAM do laptopa, czy to DDR3 czy DDR4, to znacznie mniejszy moduł SO-DIMM. Dla utrudnienia, liczba styków wynosi tutaj: 204 dla DDR3 i 260 dla DDR4. Jeżeli naprawdę mamy pecha, nasz laptop może wymagać bardzo trudno dostępnej kości UniDIMM (RAM jednostronny), z 260 stykami tylko po jednej stronie kości DDR3. Na polskim rynku możemy spotkać go w niektórych modelach laptopów HP Folio. Z ciekawostek, pamięć RAM do laptopa, pasuje także do większości drukarek, gdzie specyfikacja przewiduje rozbudowę pamięci operacyjnej.

 

DDR3 vs DDR4

 

DDR3 vs DDR4: czy można używać ich zamiennie?

 

Pierwsza ważna różnica między DDR3 i DDR4, to „ząbek” umieszczony w zupełnie innym miejscu kości, tak więc nie możemy używać tych modułów zamiennie. Pamięć RAM DDR4 zadebiutowała wraz z szóstą generacją procesorów Intel Skylake. Od tej pory nowsze CPU, także AMD, nie wspierają już pamięci DDR3. Kości DDR4 oferują ponad dwa razy większą przepustowość danych, w stosunku do DDR3. Nie bez znaczenia jest też niższe zużycie energii elektrycznej, jako że pracują one pod napięciem 1,2V (Dla pamięci DDR3 było to 1,5V). Istotna cecha komputerów pracujących z DDR3, to fakt, że mogą one obsłużyć maksymalnie 16GB pamięci RAM. DDR4 nie posiada takiego ograniczenia.

 

Pamięć RAM do laptopa DDR3L

 

Pamięć RAM DDR3L do laptopa z procesorem niskonapięciowym

 

Jeżeli specyfikacja techniczna laptopa wykazała, że na jego pokładzie pracuje niskonapięciowy procesor Intel Core i5 lub Core i7, z literką U w nazwie (na przykład Intel Core i7 5600U), musimy znaleźć kości DDR3 oznaczone dodatkowo literką „L”. Tak więc charakterystyczne dla DDR3 oznaczenie PC3, oznacza napięcie zasilania 1,5V, a niskonapięciowe kości PC3L, odpowiednio 1,35V. Mocniejsze moduły świetnie współpracują z procesorami Intel serii M, MQ oraz HQ. Taki procesor zawiera z reguły laptop do gier czy stacja robocza dla grafika.

 

Jak dobrać pamięć RAM do laptopa?

 

Jak dobrać pamięć RAM do laptopa?

 

Kiedy wiemy już, że nasz laptop korzysta z pamięci DDR3 lub DDR4, pozostaje jeszcze stwierdzenie, czy posiada on wolny slot na kość RAM lub też, czy w ogóle można rozszerzyć mu pamięć RAM. Niektóre cienkie i lekkie ultrabooki, jak Lenovo ThinkPad X1 Carbon czy Apple MacBook Air, mają pamięć RAM przylutowaną na stałe do płyty głównej. Tanie laptopy marketowe, mają często tylko jeden slot na pamięć RAM. Komputery biznesowe, takie jak laptopy poleasingowe w naszej ofercie, to z reguły 2 sloty dla laptopa do biura i 4, jeżeli jest to stacja robocza, czyli laptop dla grafika. Warto rozebrać nasz laptop i sprawdzić, jak fizycznie zajęte są posiadane przed niego sloty na pamięć RAM. Może się zdarzyć, że chociaż mamy 2 miejsca na kości, są one już zajęte. Przykładowo, 4GB pamięci SO-DIMM DDR3 mogą tworzyć 2 kości po 2GB. Dla rozbudowy, musimy więc usunąć obie z nich.

maj  24